BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Coinzo CNZ Yakım İşlemini Gerçekleştirdi

CNZ Burn işlemi ile kullanıcıların Kasım-Haziran arasındaki 9 aylık dönemi kapsayan indirimli komisyon için kullandıkları toplam “14,327,282” adet CNZ yok edilmiş oldu.

Yayın:

-

coinzo

2018 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para platformu Coinzo, kendisine ait olan kripto parası CNZ’nin yakım işlemini tamamladı. Coinzo kullanıcıları CNZ kullanarak %25 indirimli komisyon ödeme avantajından faydalanıyor. CNZ Burn işlemi ile kullanıcıların Kasım-Haziran arasındaki 9 aylık dönemi kapsayan indirimli komisyon için kullandıkları toplam “14,327,282” adet CNZ yok edilmiş oldu. Coinzo bir önceki yakım işleminde 3 aylık dönem için “1,813,826” adet CNZ yakmıştı. Son yakım işlemi ile Coinzo’nun işlem artışları net bir şekilde görülmekte. Coinzo’nun açıklamalarına göre önümüzdeki dönem Coinzo kullanıcıları CNZ’nin bir çok avantajından faydalanabilecek.

Coin Burn nedir?

Kripto para ekosisteminde oldukça yaygın olan coin yakma işlemi, mevcut kripto paraların belli bir kısmının kalıcı biçimde dolaşımdan çıkarılması anlamına gelir. Genellikle kripto para geliştiricileri tarafından uygulanan bu yöntemde, mevcut tokenlerin belirli miktarı yakılarak yok edilir. Bir anlamda yok edilen koinler ile fiyat istikrarı hedeflenerek yatırımcılar olumsuz fiyat hareketlerine karşı korunmuş olurlar.

Bitcoin ve Ethereum gibi daha büyük blockchain ağlarında genellikle bu yakma işlemi ile karşılaşılmaz. Coin burn işlemleri çoğunlukla altcoinler ve küçük ölçekli tokenler tarafından dolaşımdaki sayıyı kontrol etmek için kullanılır. Bununla birlikte yatırımcıları teşvik etmek ve fiyatı dengede tutmak için de uygulanabilir.

Coin Burn yapan oluşumlar

            Token yakma işlemi, kripto para birimi dünyasında sık rastlanır ve birçok altkoin bu işlemi hem kullanıcılara hem de platformlara fayda sağlama amacıyla yapılır.

Yakma yöntemleri dört ana başlıkta incelenebilir. Bunlar;

  • ICO yakımları
  • Dolaşım (VeChain, Tron )
  • Dolaşım Dışı (EOS, Stellar)
  • Her İşlem Sırasında Yanma (XRP, EIP-1559 ile ETH)

 

 

            Kimi girişimler düzenli aralıklarla coin yakma işlemi gerçekleştirirler.

MakerDAO’nun MKR, Binance’in BNB ve Bitfinex’in LEO, Coinzo’nun CNZ tokenı ve daha birçok token düzenli olarak yakıldığı bilinmekte. Örneğin; Binance, toplam 200.000.000 olan BNB arzının yüzde ellisi yok edilene kadar her üç ayda bir koinlerin belli bir kısmını yakıyor. Yakılacak miktar, dönemde gerçekleşen işlem hacmine göre belirleniyor. MKR ve LEO tokenleri de yine aynı şekilde belli aralıklarla belli oranlarda yakılan tokenlar arasında gösterilebilir.

En popüler stablecoin’lerden Tether (USDT) ise hazinesine Dolar eklendikçe aralıklarla token oluştururken Dolar çekimi yapılması halinde boşta kalan USDT’ları belirli kurallara göre yakmaktadır.

Coin Burn Etkileri

2019’un Kasım ayı başında Stellar Geliştirme Vakfı, 55 milyar Stellar (XLM) tokenı yani toplam arzın yaklaşık yarısını yaktıklarını açıklayarak tarihin en yüksek hacimli coin burn işlemini gerçekleştirdi. Bu işlem, kısa süre içinde yaklaşık % 30 oranında bir artışa sebep oldu ancak Stellar ardından orijinal fiyatına geriledi.

Bir başka örnekte ise Kyber Network’e ait kripto para olan KNC’nin fiyatı, toplam arzın şu anda yaklaşık % 2’sine kadar sürekli yakım işlemi yapılmasına rağmen hiç tepki vermemesi dikkat çekti.

BNB ve Stellar’ın yanma işlemlerinin ardından diğer kripto para birimlerinin çoğundan daha iyi performans gösterdiğini rahatlıkla belirtebiliriz. Bunun nedeni, şu ana kadar yakılmış olan toplam arzlarının diğer kripto paralara oranla fazla olmasından kaynaklanıyor.

Özetle büyük kripto para yakma işlemlerinden sonra piyasalarda olumlu yönde ivmeler görüldüğünü söyleyebiliriz. Başta arzın düşmesinden kaynaklı değer yükselişi olmak üzere kripto paralar üzerinde birçok olumlu etkisi olan burn işleminin, toplam arzın %3.6’sı gibi büyük bir yanma işlemine hazırlanan CNZ tokenini nasıl etkileyeceğini ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

XRP %30 Arttı Ve 30 Yeni Balinaya Ev Sahipliği Yapıyor!

XRP, son iki hafta içinde %30 gibi bir değer kazandı!

Yayın:

-

xrp

Santiment’in verdiği bilgilere göre, bir milyondan fazla XRP içeren hesapların sayısı, son iki hafta boyunca ortaya çıkan 30 yeni balina ile % 3.7 artmış durumda.

Bu yatırımcıların her biri XRP’de 240.000 ila 2.4 milyon dolar arasında para sıkı tutmakta ve bu durum fiyat üzerinde yukarı yönlü bir baskıya katkıda bulunuyor. Oldukça sönük geçen birkaç ayın sonunda, XRP iki haftada %30’un. üzerinde bir fiyat artışı yaşadı. XRP’nin fiyatı ise 0.19 $’dan 0.25 $ dolara kadar yükseldi. Ciddi yatırımcı olan 30 balinanın, fiyat artışının devam edeceğine inandığı belirtildi.

XRP’nin Yatırımcı Dağılımı ve Fiyatı Kaynak: Santiment

Neden Ripple?

Spekülasyonlar dışında son zamanlarda balina artışının arkasında açıkça bir sebep mevcut değil. Token, Tether’den üç numaralı koltuğu geri almış durumda, fakat şirket şu anda mahkemede yatırımcıların suçlamaları ile karşı karşıya.

Ripple kısa bir süre önce ABD’deki sınır ötesi ödemeler ile ilgili olarak Tüketici Mali Koruma Bürosu’ndan onay almıştı. Bu haftanın başlarında Ripple’ın ürün direktörü Craig DeWitt, XRP üzerine kurulu bir P2P ödeme platformunun duyurusunu yaptı.

Büyük Yatırımcılar Dijital Varlıklara Yöneliyor

Kaliforniya Üniversitesi Ekonomik ve Siyaset Bilimi Profesörü olan Ripple’ın CTO’su David Schwartz ile bir podcast yayını yapan Barry Eichengreen, yatırımcıların pandemi sonrası enflasyon tehlikesine karşı doğrudan bir şekilde dijital varlıklara yöneldiklerini söyledi.

Bazı insanlar, piyasadaki artan likiditenin aşırı enflasyona yol açacağına ve dolar fiyatları yükseldiğinde değerini koruyabilecek yatırım fırsatları arıyor. Altın geleneksel bakımdan güvenli bir yatırım aracı olarak kabul görürken, dijital varlıklar giderek yeni bir enflasyondan koruna aracı olarak görülmeye başladı.

Corona virüs pandemisi esnasında yükselen enflasyon oranları ile birlikte, geleneksel borsalara olan güven ciddi anlamda düşmüştü. Zaman geçtikçe, yatırımcılar geleneksel piyasalardan ziyade kripto para piyasalarına ilgi göstermiş gibi görünüyor.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Hangi Ülke Blockchain Teknolojisini Elinde Tutuyor?

Dünya çapında Blockchain patentine sahip olan ve Blockchain patent başvurusunda bulunan ülkeler arasında, liderlik kimin elinde?

Yayın:

-

Dünya çapında Blockchain teknolojisinin yayılımı aşikâr. Peki bu yayılım ve benimsenme en çok hangi ülkede yaşanıyor? Hangi ülke Blockchain teknolojisini ve patentini elinde tutuyor?

Çin’in e-ticaret devi Alibaba ve ödeme platformu Alipay, IP merkezli medya IPRDaily ve incoPat Yenilik İndeksi Araştırma Merkezi’nin 29 Temmuz tarihli son raporuna göre 2020 yılının ilk yarısında, Blockchain teknolojisiyle ilgili en aktif patent başvurusunu yapan şirketler oldu.

Küresel Blockchain patenti alımlarında sayıca bakıldığında en çok Blockchain patent başvurusuna sahip olan üç şirketin, Çin merkezli olduğu araştırmalar sonucu ortaya kondu. İlk sırada dünyaca ünlü e-ticaret devi Alibaba’nın bulunduğu gözlendi.

Alibaba ve tabii ki ona bağlı ödeme platformu Alipay, 1457 Blockchain patent başvurusu ile 2020’nin Blockchain lideri oluyor. İkinci sırada ise Çin’in başka bir devi, Tencent Holdings geliyor. Birçok alana el atmış olan teknoloji tabanlı holding şirketinin 872 Blockchain patent başvurusu bulunmakta. Üçüncü sırayı ise, Bilgi Teknolojileri (BT) denildiğinde akla gelen isim Inspur, bulut bilişim, yapay zekâ gibi teknolojilerde gelişebilmek amacıyla 274 Blockchain patenti başvurusunda bulunuyor.

Dünya çapında Blockchain patenti başvurusuna ve teknolojiyi aktif kullanımına bakılarak sıralanan 100 şirketin 46’sı yani neredeyse yarısı Çin merkezli. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin bu 100 şirket arasındaki oranı ise neredeyse %25.

Blockchain Patent Başvurusu Sayısı Mı Patent Sayısı Mı?

Temmuz ayına yeni girdiğimiz günlerde Çin’in Patent Koruma Derneği (CPPA/China Patent Protection Association) da buna benzer bir çalışma yayınlamıştı. Dünya çapındaki Blockchain patentlerinin yıllara göre ve ülkelere göre alınma oranının yanı sıra şirketler bazında sıralanmasına da değinmişti.

Bu çalışmada Blockchain patentlerinin ülke bazında dağılımı %19 ile Çin, %39 ile Amerika ve %21 oranıyla Güney Kore olmuştu. İki çalışmayı karşılaştırdığımızda Blockchain patentleri açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin lider durumda olmasının yanı sıra Çin’in artan Blockchain patent başvurusu ile bu liderliği ele geçirmek istediği düşünülebilir.

Corona virüsü pandemisi sırasında teknolojiye duyulan ihtiyaçla birlikte 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren Blockchain teknolojisinde bir şahlanma olduğu da aşikâr. Durum böyleyken Alibaba veyahut Alipay tarafından yapılan Blockchain patent başvuruları 2020 yılının ilk yarısı geçildiğinde, 2019 yılının tüm Blockchain patent başvurusu sayısını çoktan aşmıştı.

Corona virüsü pandemisi sebebiyle yaşanan artış sadece Alibaba’ya özgü değil. Merkez Bankaları da dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Corona virüsü ile mücadelede Blockchain teknolojilerine yöneldi. Bu da 2020 yılının ilk yarısında böyle yüksek bir patent başvurusu yaşanmasını mantıklı kılıyor.

Blockchain patent başvuruları arttıkça gözlenen bir başka durum ise, Blockchain tabanlı küçük veyahut büyük şirketlerin açılması oluyor. Yani yeni iş imkânları ve istihdam da yaratan Blockchain teknolojisi, benimsenme açısından bakıldığında aktif olarak patent başvurusu yapılan Çin’de daha çok olarak düşünülebilir.

Sonuç olarak, Blockchain patent sayısı olarak liderliği elinde tutan ülke Amerika. Ancak Blockchain patent başvurusu sayısına ve aktifliğine bakacak olursak liderlik Çin’in eline geçiyor. Tabii ki patent başvurularının hepsi kabul olacağının garantisi yok. Lakin Blockchain teknolojisine olan ilgi ve alaka yönünden bakıldığında, yüksek patent başvurusunun ileride patent sayısı olarak da Çin’i liderlik koltuğuna oturtabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

 

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.