Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69791.46
-0.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3837.01
2.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.87
-2.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.7
-1.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Consob, İllegal 7 Borsayı Daha Kara Listeye Aldı!

İtalyan finansal düzenleyici kuruluşu Consob, 7 borsayı daha kara listeye aldı ve toplamda 565 kuruluşu engellemiş oldu.

Clock
Paylaş
Consob, İllegal 7 Borsayı Daha Kara Listeye Aldı!

İtalyan finans piyasası düzenleyicisi Consob, 10.12.2021 Cuma günü yaptığı duyuruda 7 adet finansal kuruluşu kara listeye aldığını açıkladı.

Yasa dışı olarak İtalya’da faaliyet gösterdikleri iddia edilen finans kuruluşları, bundan böyle İtalya’da hizmet veremeyecekler.

728×90 muhabbit - Consob, İllegal 7 Borsayı Daha Kara Listeye Aldı!300x250 muhabbit - Consob, İllegal 7 Borsayı Daha Kara Listeye Aldı!

Consob Engellemelere Devam Ediyor

Consob, kara listeye eklediği platformlarını açıkladı. Bunlar sırasıyla; 24tradex, Trade Action Ltd, Renaissance Invest, ProfitMarketsCFD, Notesco Limited ve Gdenlinea oldu. Bu platformlar döviz alım-satımı, kripto para alım-satımı ve diğer varlıkların alım-satımlarını gerçekleştirmekteler.

İtalyan regülatörü Consob’a, 2019 yılının başlarında İtalya yasaları tarafından çevirim içi platformlara ağ düzeyinde erişim engelleme yetkisi verilmişti. Bunun üzerine Consob, yasa dışı olarak faaliyet gösteren finansal ürünlere olan baskılarına Temmuz 2019’da başlamıştı. O zamandan bugüne dek düzenleyici kuruluş, cuma günü eklenen 7 platform ile birlikte toplamda 565 finansal platformu kara listeye alarak engellemiş bulunuyor.

Dünyadaki Diğer Finansal Regülatörler

Consob benzeri görev yapan dünyadaki diğer finansal düzenleyiciler, Consob’a ait yetkilere sahip değil. Diğer düzenleyici kuruluşlar her ne kadar yetkisiz finansal platformları işaret ederek duyurularda bulunsalar da, onları ülke bazında kapatma gibi bir güçleri henüz bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir: Regülasyon Haberleri

Consob, 7 adet finansal kuruluşu kara listeye alma ve kapatma kararının ardından ise şu açıklamalarda bulundu:

Consob, yatırımcıların dikkatini güvenli yatırım alanlarına çekmek istiyor. Yatırımcıların hayat boyu edindikleri birikimler bizim için önemli. Lisanslı ve yetkili olmayan, güvensiz websitelerinde halkımızın yatırımlarını riske atmalarını istemiyoruz. Bu sebeple, ülkemizde yer alan tüm finansal kuruluşları en ince şekilde araştırmakla mükellefiz.

Bu tip regülatörlere ise ülkelerde kara listeye alma yetkisinin verilip verilmemesi bir tartışma konusu oluyor. Peki diğer ülkelerde de buna benzer yetkiler verilecek mi? Önümüzdeki zamanlarda bunun cevabını alacağız.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar