Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63302.81
-4.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3093.35
-4.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.4
-6.65%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $550.4
-4.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Corona Virüsünü Fırsat Bilen Sahtekârlar Türedi!

Corona virüsü salgınının pandemi hâline dönüşmesiyle dünyanın her yerinden bunu fırsat bilen sahtekârlar türedi. Bu sefer ki ise Birleşik Krallık’tan.

Clock
Paylaş
Corona Virüsünü Fırsat Bilen Sahtekârlar Türedi!

Corona virüsü salgınının pandemi hâline dönüşmesiyle dünyanın her yerinden bunu fırsat bilen sahtekârlar türedi. Bu sefer ki ise Birleşik Krallık’tan.

Birleşik Krallık ki özellikle İngiltere üzerinde yayılan bir sahtekârlıktan bahsedeceğiz. Bir takım kişi ve kişiler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) veya Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) ismini kullanarak Bitcoin bağışı istiyor. Evet yanlış duymadınız Bitcoin bağışı. Sterlin veya pound olarak değil Bitcoin olarak bağış yapılmasını isteyen dolandırıcıların taktiği ise çok basit.

İkamet ettiğiniz bölge içerisinde Corona virüsünden etkilenmiş yani Covid-19 pozitif hastalar bulunduğunu ve onların barınması, tedavilerinin yapılması amacıyla bağışa ihtiyaç olduğunu iddia ediyorlar. Ve bu bağışları da Sterlin olarak değil de Bitcoin olarak istiyorlar. Aslında dolandırıcıların bu yolu seçmelerinin sebebi belli. Kripto para borsalarının, bir denetimi mevcut değil yani para akışının kontrolünü yapmak zor. Zaten bu özelliği nedeniyle de çeşitli terör örgütlerinin ilgisini çekmiş ve kara ekonomi için kullanılmıştır.

728×90 muhabbit - Corona Virüsünü Fırsat Bilen Sahtekârlar Türedi!300x250 muhabbit - Corona Virüsünü Fırsat Bilen Sahtekârlar Türedi!
Corona virüsü - Corona Virüsünü Fırsat Bilen Sahtekârlar Türedi!

Kurunun Yanında Yaş Da Yanıyor!

Dünyanın her bir köşesinde Corona virüsü pandemisi ile mücadele etmek için kurulmuş kurum veya sosyal yardım platformlarını görebiliriz. Araştırmalara göre bunların büyük bir kısmı da Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanarak bağış toplama eğiliminde. Birçoğu da tahmin ettiğiniz üzere bunu dolandırma amacıyla yapıyor.

Birleşik Krallık’ın sahtekârlık tespiti ve ihbarları için kullanılan Ulusal Sahtekarlık İstihbarat Bürosu (NFIB), sadece mart ayında bu konuya dair 21 çetenin türediğini açıkladı. Bununla birlikte sosyal medya platformu Twitter’da WHO adını kullanarak maske, ilaç ve çeşitli sağlık ekipmanının sağlanması için para isteyen kişi ve kişilerin olduğu da belirlendi.

Tabii kripto para bağışını kabul eden ve dolandırıcılık amacı taşımayan kurumlar da mevcut. Belki de bunlardan en önemlisi Hollanda’daki Red Cross yani Kızılhaç olmaktadır. Kızılhaç birçok ülkede faaliyet süren İsviçre menşeili bir yardım kuruluşudur. BitPay üzerinden kripto para bağışlarını kabul eden Kızılhaç komitesi, bahsedildiği gibi kripto para borsalarını dolandırıcılık amacıyla kullanan kişiler yüzünden yanlış anlaşılmaktadır.

Türkiye’de de çeşitli kanallardan size ulaşıp Corona virüsü pandemisi ile mücadele etmek adına sizden Türk Lirası, Amerikan Doları, kripto para gibi varlıklar ile bağış yapmanızı isteyen kişi veya kişilere itimat etmeyiniz. Corona virüsü pandemisini fırsat bilen sahtekârlar tarafından aldatılmayın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar