BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Corona Virüsünü Fırsat Bilen Sahtekârlar Türedi!

Corona virüsü salgınının pandemi hâline dönüşmesiyle dünyanın her yerinden bunu fırsat bilen sahtekârlar türedi. Bu sefer ki ise Birleşik Krallık’tan.

Yayın:

-

Corona virüsü sahtekârlar için fırsat oldu

Corona virüsü salgınının pandemi hâline dönüşmesiyle dünyanın her yerinden bunu fırsat bilen sahtekârlar türedi. Bu sefer ki ise Birleşik Krallık’tan.

Birleşik Krallık ki özellikle İngiltere üzerinde yayılan bir sahtekârlıktan bahsedeceğiz. Bir takım kişi ve kişiler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) veya Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) ismini kullanarak Bitcoin bağışı istiyor. Evet yanlış duymadınız Bitcoin bağışı. Sterlin veya pound olarak değil Bitcoin olarak bağış yapılmasını isteyen dolandırıcıların taktiği ise çok basit.

İkamet ettiğiniz bölge içerisinde Corona virüsünden etkilenmiş yani Covid-19 pozitif hastalar bulunduğunu ve onların barınması, tedavilerinin yapılması amacıyla bağışa ihtiyaç olduğunu iddia ediyorlar. Ve bu bağışları da Sterlin olarak değil de Bitcoin olarak istiyorlar. Aslında dolandırıcıların bu yolu seçmelerinin sebebi belli. Kripto para borsalarının, bir denetimi mevcut değil yani para akışının kontrolünü yapmak zor. Zaten bu özelliği nedeniyle de çeşitli terör örgütlerinin ilgisini çekmiş ve kara ekonomi için kullanılmıştır.

Corona Virüsü Sahtekârları

Kurunun Yanında Yaş Da Yanıyor!

Dünyanın her bir köşesinde Corona virüsü pandemisi ile mücadele etmek için kurulmuş kurum veya sosyal yardım platformlarını görebiliriz. Araştırmalara göre bunların büyük bir kısmı da Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanarak bağış toplama eğiliminde. Birçoğu da tahmin ettiğiniz üzere bunu dolandırma amacıyla yapıyor.

Birleşik Krallık’ın sahtekârlık tespiti ve ihbarları için kullanılan Ulusal Sahtekarlık İstihbarat Bürosu (NFIB), sadece mart ayında bu konuya dair 21 çetenin türediğini açıkladı. Bununla birlikte sosyal medya platformu Twitter’da WHO adını kullanarak maske, ilaç ve çeşitli sağlık ekipmanının sağlanması için para isteyen kişi ve kişilerin olduğu da belirlendi.

Tabii kripto para bağışını kabul eden ve dolandırıcılık amacı taşımayan kurumlar da mevcut. Belki de bunlardan en önemlisi Hollanda’daki Red Cross yani Kızılhaç olmaktadır. Kızılhaç birçok ülkede faaliyet süren İsviçre menşeili bir yardım kuruluşudur. BitPay üzerinden kripto para bağışlarını kabul eden Kızılhaç komitesi, bahsedildiği gibi kripto para borsalarını dolandırıcılık amacıyla kullanan kişiler yüzünden yanlış anlaşılmaktadır.

Türkiye’de de çeşitli kanallardan size ulaşıp Corona virüsü pandemisi ile mücadele etmek adına sizden Türk Lirası, Amerikan Doları, kripto para gibi varlıklar ile bağış yapmanızı isteyen kişi veya kişilere itimat etmeyiniz. Corona virüsü pandemisini fırsat bilen sahtekârlar tarafından aldatılmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum’un İşlem Ücretleri %75 Oranında Düştü!

Ethereum’un işlem ücreti, ağ etkinliğinin azalması ile birlikte düşüşe geçti.

Yayın:

-

Ethereum'un

Ethereum’un işlem ücreti, ağda yaşanan tıkanıklıkların bir nebze azalması ile birlikte düşüş gösterdi.

EthGasStation’a göre, Çarşamba günü ortalama gas ücreti 30-40 Gwei arasında gidip geliyordu.

Bu durum iki aydan fazla bir süreden sonra, 140 Gwei’lere kadar çıkan işlem ücretlerinden sonra gerçekleşti. Örnek olarak standart bir Ethereum işlemi dikkate alındığında, ortalama işlem maliyeti yaklaşık 1 $ seviyelerinden 0.25 $ seviyelerine kadar gerilerdi. Gerileme, ortalama işlem ücretlerine 15 $ gibi bir fiyat ödeyen DeFi kullanıcıları için ise çok daha hissedilebilir bir halde.

Ağ Etkinliği Azalıyor

Etherscan’in paylaştığı verilere göre, bu durum birkaç gün önce işlem sayısındaki kademeli bir düşüş ile başlayan trendin bir parçası olarak görülüyor.

Toplam gas kullanımı ve token transfer sayısı, toplam işlem sayısından daha az görünmesine rağmen, ciddi bir anlamda azalmadı. Bu, DeFi işlemlerindeki düşüşün, Ponzi şeması olduğu iddia edilen Tethet ve Forsage ile ilgili işlemlerin listenin tepesinde olduğu için ağ rahatlamasının çoğunu oluşturduğu düşünülebilir.

Etherscan verilerinin Çarşamba günü verilerini henüz içermediğini belirtmemiz gerek. Bu da gas ücretlerinin ani düşüşünün sebebini neyin tetiklediğini saptamayı zorlaştırıyor.

Ethereum topluluğu, blok boyutunda Ethereum gas liminiti Haziran ayında %25 kadar arttırdı. Talep çok yükseklerde olduğu için bu durum, tıkanıklığı hafifletmek için pek yeterli olmadı.

Daha öncelerde bildirdiğimiz gibi, Ethereum’un oldukça değişken bir gas talebi mevcut. Fiyatlar yüksek olduğunda, blockchain oyun endüstrilerindeki gibi daha düşük değerli işlemler düşme eğilimi gösterir.

Bazı yorumcuların belirttiği gibi tıkanıklık, yeni kullanıcıların Ethereum DApps ve DeFi’de belirsiz hareketler ile işlem yapmaları gibi durumlar dolayısıyla yaşandı.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Ethereum 2020 senesinin en yüksek seviyelerine çıktı. Bu seviye ile beraber işlem hacmi çok yükseldi ve ağ hareketliliği çok arttı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.