Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65307.12
1.90%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3141.63
2.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.13
5.90%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $571.7
2.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Coronavirus Nakit Paranın Sonunu Getirebilir!

Bildiğiniz üzere coronavirus tüm dünyada etkisini iyiden iyiye hissettirmekte. Virüs sadece sosyal anlamda değil, artık ekonomik anlamda da problemler yaratmakta.

Clock
Paylaş
Coronavirus Nakit Paranın Sonunu Getirebilir!

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) flaş öneri geldi. Temassız ödemeler, DSÖ tarafından şiddetle önerilmekte.

Bildiğiniz üzere coronavirus tüm dünyada etkisini iyiden iyiye hissettirmekte. Virüs sadece sosyal anlamda değil, artık ekonomik anlamda da problemler yaratmakta. Son dönemde yaşanan düşüşlerin temel neden bir çok ekonomist tarafından virüsün oluşturduğu tehdit olarak gösterilmekte.

728×90 muhabbit - Coronavirus Nakit Paranın Sonunu Getirebilir!300x250 muhabbit - Coronavirus Nakit Paranın Sonunu Getirebilir!

Ülkelerin aldıkları önlemler arasında ise nakit paraları karantina altına almak, veya dezenfekte etmek bulunuyor. Bazı ülkeler ise banknotları yakacak kadar durumu ciddi görmekte.

Güney Kore Merkez Bankası, gelen banknotlar için karantina uygulamasını başlatmış bulunuyor. Coronavirusün etkş süresi baz alınarak banknotlar 2 hafta boyunca karantinada tutulacak.

15 Şubat tarihinde Çin Hükümeti, para sağlayıcılara banknotları dezenfekte edip 14 güne kadar saklamaları için bildiri göndermişti. FED ise asya bölgesinden gelen banknotları 10 güne kadar karantinada tutacağını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası ise banknotların virüs için tehlikeli olduğunu ve banknotları tuttuktan sonra mutlaka ellerin yıkanması gerekliliğini belirtmekte.

Merkez bankaları doğaları gereği riskten kaçınır. Dolayısıyla önerileri ciddiye alınmalıdır.

Bu sebeple nakip para hakkındaki açıklamalar oluşan risk ile ilgili önemli ölçüttür.

Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü ödemelerin “contactless” (temassız) alarak yapılması gerektiğini belirtmekte. Bu bakış açısıyla fiziksel para yani banknotlar tamamen ortadan kalkmakta.

Bazı analistlere göre bu durum kripto paralar adına bir avantaj yaratabililir. Ek olarak merkez bankalarının fiat paraları dijitalleştime adımı olan CBDC’lerin (merkez bankası dijital parası) ortaya çıkışını hızlandıracak bir adım da olabilir.

Bilindiği üzere bir çok merkez bankası kendi dijital para birimini çıkarmak için aktif olarak çalışmakta.

İlk örnek ise geçtiğimiz günlerde Marshall Adaları’ndan gelmişti. Haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Coronavirus olayı kimileri tarafından “blackswan” olarak da tanımlanmakta.

Blackswan (kara kuğu) Nedir

Blackswan kimsenin aklına gelmeyen, ihtimal bile verilmeyen olayların gerçekleşmesi olarak tanımlanabilir. Böyle olaylar gerçekleştiğinde ise, beklenmeyen bir zamanda ortaya çıkması sebebiyle etkisi yıkıcı oluyor.

Bu noktada sizce coronavirus eğer “blackswan” ise bir anda nakit kullanımı tamamen ortadan kalkabilir mi? Nakit para olmadan yapabilir misiniz? Sizce dünya buna gerçekten hazır mı? Kripto paraların olası durumda rolü ne olacak?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar