Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67936
-2.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3801.32
2.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.36
-4.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.2
-3.60%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

David Marcus Kimdir? Bir Girişimci’nin Hayatı

Kripto para dünyasıyla ilgileniyorsanız da Facebook’un çıkaracağını duyurduğu dijital para Libra’yı duymuşsunuzdur. İşte Libra’nın arkasındaki isim; David Marcus.

Clock
Paylaş
David Marcus Kimdir? Bir Girişimci’nin Hayatı

Kripto para dünyasıyla ilgileniyorsanız da Facebook’un çıkaracağını duyurduğu dijital para Libra’yı duymuşsunuzdur. İşte Libra’nın arkasındaki isim; David Marcus.

1973 doğumlu olan David Marcus, hayata gözlerini Paris’te açmıştır. Küçük yaşta İsviçre’ye daha spesifik olmak gerekirse Cenevre’ye taşınıyorlar. Henüz 8 yaşında iken kodlamaya merak salan ve basit kodlamaları öğrenen Marcus, Cenevre Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi okumaya hak kazanır. Ancak hayat devreye girer ve henüz bir yıl okuma şansı bulmuşken, ailesine destek olmak için okulu bırakır. Ardından bir bankada çalışmaya başlar. Ancak içindeki girişimci ruhu susturamaz ve bankadaki işini bırakır.

728×90 muhabbit - David Marcus Kimdir? Bir Girişimci'nin Hayatı300x250 muhabbit - David Marcus Kimdir? Bir Girişimci'nin Hayatı

Girişimcilik Kariyeri

Henüz 1996’da 23 yaşında iken ilk girişimi GTN Telecom ile kariyerine başlar. GTN Telecom, Cenevre merkezli internet sağlayıcılığı ve *** yapan bir şirketti. 2000 yılında World Access tarafından satın alınana dek şirketin yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luğunu yapmıştır.

GTN Telecom’un satılmasıyla gözünü yeni girişimlere diken Marcus, cep telefonu ile insanların birbirlerine ulaşmalarının kolaylaştığının bilincindedir. Bu yüzden de yeni girişimini yine cep telefonu üzerinden yapacaktır. Ancak konuşmak veyahut haberleşmek için değil. 2000’li yılların modası televizyon programlarında yarışmacılara oy vermek için Echovox’u tasarladı.

İnsanların Echovox’un üzerinden cep telefonu tarifelerini ödeyebilmeleri için Zong adında bir yan program çıkarttı. Zong’u bir ödeme aracı olarak çıkartmasının ardından açık olan yolu daha da açıldı.

Zong’un yapısı birçok şirketin ilgisini çekti. Ancak sadece biri onu elde edebildi. 2011 Ağustos’unda PayPal, Zong için 240 milyon dolar verdi. Marcus da Zong’un peşinden PayPal’ın mobil bölümünün başkan yardımcısı ve genel müdürü olarak geldi.

Marcus’un gelişiyle PayPal, çevrim dışı cep telefonu hattı okuyucu PayPal Here’ı çıkarttı. 2012 yılının Nisan’ında PayPal’daki yükselişi başka bir boyuta ulaştı. Mevcut PayPal başkanı Scott Thompson, Yahoo’ya geçtikten sonra oy birliği ile PayPal başkanlığına seçildi. PayPal’da birkaç büyük ekibi yönetti, şirket alımını gerçekleştirdi.

David marcus 1 - David Marcus Kimdir? Bir Girişimci'nin Hayatı
David Marcus

Amerika’da Bir Avrupalı

Takvim 2014’ü gösterirken hayatını tamamen değiştirecek bir gelişme yaşandı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg tarafından Messenger’ın geliştirilmesi adına işe alındı. İş böyle olunca PayPal’daki Başkanlığından çekilen Marcus’a Amerika yolları göründü.

Ailesiyle beraber California’ya taşınan Marcus, Silikon Vadisi’nde çalışmalarına devam etti. Ekip arkadaşlarına göre yardımsever ve pozitif mizacıyla herkesin gönlünde taht kurmayı başardı.

Messenger’da başarı üstüne başarı sağlarken, bir yandan da kripto para dünyasıyla içli dışlıydı. 2017’nin Aralık ayında kripto para borsası Coinbase’in yönetim kuruluna atandı. Kararın sebebi olarak şu zamana dek edindiği dijital ödeme aracı tasarlama ile kripto paralar hakkındaki muazzam bilgisi öne sürüldü. Ayrıca kripto paraların ilk destekçilerinden biri olarak da görülmektedir.

2018 yılının Mayıs ayında Facebook’taki mevcut görevinden, Facebook’un Blockchain bölümüne liderlik etmek amacıyla ayrıldı. Marcus’un liderliğindeki Blockchain araştırma ekibi kripto para birimleri ve çeşitli çözümler üzerine çalışıyordu.

Bir yıllık bir süre geçtikten sonra Facebook 2020 yılında Libra adındaki dijital parasını piyasaya süreceğini duyurdu. Libra’nın yönetiminin ise Libra Association adı verilen Cenevre merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun elinde olacağı söyleniyor. Marcus da hâlen bu kuruluşun liderliğini yapmakta.

Libra’nın Bitcoin’e dişli bir rakip olacağı ve Facebook gibi dünyanın her yerinden üyeye sahip bir platformun dijital parası olduğu için küresel ekonomiye zarar vereceği gibi çeşitli düşünceler mevcut. Ancak Libra’yı bir kenara bırakırsak, David Marcus’un ne kadar başarılı bir girişimci olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar