Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66536
-5.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3213
-8.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.06
-17.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $579.2
-5.20%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Davos Zirvesine Blok Zinciri ve Kripto Paralar Damgasını Vurdu!

2023 Davos Zirvesinde neler konuşuldu?

Clock
Paylaş
Davos Zirvesine Blok Zinciri ve Kripto Paralar Damgasını Vurdu!

Her sene İsviçre’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) bu sene çoğunlukla kripto paralar, DeFi, CBDC ve ReFi gibi blok zinciri teknolojisi ile üretilmiş konular konuşuldu.

Davos Zirvesi her sene düzenleniyor ve dünyanın en büyük isimleri burada toplanarak panellere katılıyor. Birden fazla panel halinde gerçekleşen zirvenin birçoğunda blok zinciri tabanlı projeler tartışıldı. Bu panellerden bir tanesi merkez bankası dijital para birimleri üzerine oldu ve farklı ülkelerin merkez bankaları bir araya gelerek CBDC’lerden beklentilerini açıkladı.

728×90 muhabbit - Davos Zirvesine Blok Zinciri ve Kripto Paralar Damgasını Vurdu!300x250 muhabbit - Davos Zirvesine Blok Zinciri ve Kripto Paralar Damgasını Vurdu!

Panele katılan Peru Merkez Bankası Müdürü Julio Velarde, Güney Afrika Rezerv Bankası Müdürü Lesetja Kganyago ve İsrail Merkez Bankası Müdürü Amir Yaron gibi isimler bu yeni finansal araçların sunabileceği avantajlara dikkat çekti. Banka müdürleri bu yeni teknolojilerin verimli bir şekilde uygulamanın zorlukları üzerinde de durdu.

Peru Merkez Bankası Müdürü Julio Velarde, CBDC’lerin, bankaların sunduğu ödeme ve kredi çözümlerinin ötesine geçtiğini vurguladı. Velarde, merkez bankaların bu araçları oluşturmasındaki amacının geleneksel bankacılık sisteminin dışında kalan insanların finansa katılımını sağlamak, belirli standartların oluşturulması ve özel bankaların da bu sisteme katmak olduğunu söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

“Devrimlerin merkez bankalarından geldiğini zor yoldan öğrendik. CBDC’leri nasıl uygulayacağımızı bilmiyoruz ancak dünya çapında büyük etki yaratacaklarını biliyoruz ve neler olacağını yakından izliyoruz.”

İsrail Merkez Bankası Müdürü Amir Yaron, ödemelerin artık finansal piyasaların başında yer aldığını ve bu nedenle merkez bankaların önceliğinin bu alan olduğunu açıkladı. CBDC’lerin, dijital dünya ve özel bankalar arasında bir köprü kuracağına inandığını söyleyen Yaron ayrıca şunları söyledi:

“Bankaların sunduğundan daha hızlı ödemeler, akıllı sözleşmeler, kripto varlıklar, stablecoinler ve CBDC’leri halka sunulabilecek bir kamu malı olarak görüyoruz.”

Güney Afrika Rezerv Bankası Müdürü Lesetja Kganyago ise dünya genelinde 100’den fazla bankanın CBDC üzerinde çalışmasının sebebinin şu anda merkez bankası tarafından ihraç edilen paraya alternatif olarak yükselen kripto para birimi gibi yeni para türlerini içeren ve ödeme sistemlerini modernize eden dijital teknoloji olduğunu söyledi.

Davos Zirvesinde Konuşulan Bir Başka Konu DeFi ve TradFi Oldu

İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Ava Labs CEO’su ve Kurucu Ortağı Emin Gün Sirer, DeFi hakkında açıklamalarda bulundu. Cointelegraph’a konuşan Sirer, merkezi olmayan finansın (DeFi) finans endüstrisinde küçük bir parça iken geleneksel finansın (TradFi) kendi bünyesine dahil etmeye çalıştığı bir şeye doğru ilerlediğini belirtti.

Sirer, DeFi’nin amacının TradFi’e saldırmak yada düşmanı olmak olmadığını vurgulayarak amacının TradFi’i tamamlamak olduğunu açıkladı.

Sirer ayrıca DeFi’nin, şu anda TradFi’nin sunamayacağı hizmetleri sunabileceğini açıkladı. Bunların başında finansal hizmetlere ve platformlara demokratikleştirilmiş erişim olduğunu belirtti.

Sirer, DeFi ve TradFi’nin yakında beraber çalışacağına inandığını da açıkladı. Başlangıçta birbirlerini düşman gibi görülmesinin sebebini de DeFi’i geliştiren ilk jenerasyonun DeFi’i TradFi’e alternatif olarak sunmaları olduğunu da dile getirdi. Sirer, konu hakkında şunları söyledi:

“TradFi artık DeFi’de bahsettiğimiz şeffaflığa sahip olamayacaklarını anlamaya başladı. Bunun sebebi sistemlerinin denetim kabiliyeti nedeniyle yapabilecekleri güvenlik testleri.”

DeFi projeleri tanınmaya başladıkça daha fazla saldırıya uğradı veya iflas etti. 2022 yılı sonları blok zinciri için kötü geçse ve birçok skandal yaşanmış olsa da Sirer, şirketlerin gelip geçici olduğunu ve sektörün yeni varlıklar ile ayakta kalmaya devam edeceğini açıkladı. Sirer, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Kariyerini blok zinciri alanında bilimsel gelişime adayan benim gibi birçok kişi var. Yönetişim ve sektörün karşılaştığı uyumu çözmek ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için gerekli tüm adımları attık.”

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar