Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60995.46
7.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3311.84
2.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.68
-1.40%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.6
3.64%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

DeFi 2022 Senesinin En Çok Yatırım Alan Sektörü Oldu!

Web3 ve DeFi risk sermayesi alanında en çok yatırım alan sektörler olarak 2022’ye damgasını vurdu, fintech ve biotech’i gölgede bıraktı.

Clock
Paylaş
DeFi 2022 Senesinin En Çok Yatırım Alan Sektörü Oldu!

Web3 ve DeFi risk sermayesi alanında en çok yatırım alan sektörler olarak 2022’ye damgasını vurdu.

Gelişmekte olan teknolojilere yatırım 3.cü çeyrekte de düşüş gösterdi ve bahar dönemindeki 6,9 milyar dolardan 4,7 milyar dolara gerileyerek %32 oranında azalma yaşadı.

Binance BannerBinance Banner

Kripto paralar için oldukça zor geçen ve anlaşma sayısında ciddi bir azalmaya tanıklık eden 2022 senesinde Web3 ve DeFi projeleri gelişmekte olan teknolojiler arasında hala en büyük yatırım alanı olarak dikkat çekti. Sektör, fintech ve biotech gibi alanları da böylece geride bırakmış oldu.

3.çeyrekte sektöre yatırım 879 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu rakam 2021’in 2.ci çeyreğinden bu yana kaydedilmiş en düşük rakam oldu.

Ancak geçtiğimiz 12 ayda sektöre 6,5 milyar dolar aktarıldı ve bu rakam aynı dönemde 2,7 milyar dolar yatırım alan fintech sektörüyle kıyaslandığında azımsanamayacak bir öneme sahip.

Sektörün konumu ayrıca 3.cü çeyrekte gerçekleşen iki en büyük anlaşma olan Mysten Labs ve Aptos Labs’in ikisinin de blockchain projesi olmasıyla da ciddi bir itibar kazandı.

Sırasıyla 300 milyon dolar ve 200 milyon dolar yatırım alan bu anlaşmaları geride bırakan tek yatırım 350 milyon dolarla WeWork Kurucusu Adam Neumann’ın yeni kiralama startup’ı Flow oldu.

İlginizi çekebilir: DeFi Piyasadaki Çalkantılara Rağmen Yatırım Almaya Devam Ediyor

3.çeyrekte gerçekleşen diğer büyük DeFi ve Web3 yatırımları arasında dijital varlık yönetimi platformu Safe’in A serisi yatırım turunda topladığı 100 milyon dolar ve NFT etkinlik topluluğu Proof’un topladığı 50 milyon dolar yer alıyor.

DEFİ

DeFi Anlaşmalarını Gelecekte Neler Bekliyor?

Pitchbook analistlerine göre FTX’in geçtiğimiz günlerdeki çöküşü önümüzdeki çeyreklerde kripto para projelerine yatırımın azalmasına yol açacak.


“Her ne kadar bu kategoriye yönelik yatırımların gücü ETI yatırımcılarının ilgisinin devam ettiğini gösterse de, kripto para ticaret platformu olan FTX’in çöküşü ve akabinde sektör genelinde yaşanan kriz yüksek ihtimalle önümüzdeki günlerde yatırıma negatif etkide bulunacak.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar