Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67346.3
-0.03%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3503.79
-0.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.33
9.78%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.2
0.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

DeFi, Geleceğin Finansı Olma Yolunda Tökezliyor

2020 yılında büyük bir heyecanla kullanılmaya başlanan DeFi ürünleri, günümüzde geleneksel finansın arkasında kaldı. İşte DeFi’ın yolculuğu.

Clock
Paylaş
DeFi, Geleceğin Finansı Olma Yolunda Tökezliyor

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kötü giden kripto para piyasasının en büyük kaybedeni olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

DeFi platformlarındaki toplam kilitli varlık (TVL), Şubat 2021 tarihinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bunun sebebi, yatırımcıların daha az riskli ve daha yüksek getirili diğer yatırım araçlarını kullanmaya başlamaları.

728×90 muhabbit - DeFi, Geleceğin Finansı Olma Yolunda Tökezliyor300x250 muhabbit - DeFi, Geleceğin Finansı Olma Yolunda Tökezliyor

2020 yılında DeFi teknolojisi, bir aracıya gereksinim duymadan borç alma ve borç verme özellikleri ile devrim niteliğinde sayılıyor, geleneksel finansın (TradFi) en büyük rakibi olarak görülüyor ve “geleceğin finansı” olduğuna inanılıyordu. Ancak bugün bu inanışın gücü azaldı.

DeFi, 2022’de başlayan ayı piyasasının etkisinde kaldı ve merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırması bir diğer önemli yıkım oldu.

TradFi Karşılaştırması

Günümüze baktığımızda, Vanguard’ın para piyasası fonu müşterilerine %5.28 getiri sunarken, Lido’da Ethereum staking gelirleir %3.3 seviyelerinde. Ayrıca geleneksel finans ürünleri risk olarak da DeFi ürünlerine göre henüz daha avantajlı konumda.

DeFi protokollerindeki toplam kilitli varlık (TVL), Nisan 2022 tarihinde 163,5 milyar dolar iken günümüzde 36 milyar dolara geriledi.

Şu anda yeni arayışlar içerisinde olan kripto para ekosistemi, gerçek dünya varlıklarının tokenize edilmesi, on-chain türevler ve yeni blok zincirleri gibi girişimlere devam ediyor. Ancak bunların hiçbiri şimdilik DeFi’ın geçmişte yarattığı coşkuyu yaratabilmiş değil.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar