Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52219.01
1.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3000.79
2.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.42
-1.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $354.2
0.43%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

DeFi Protokolü Harvest Finance Saldırıya Uğradı!!

Saldırganlar 2,5 milyon $’ iade etti.

Clock
Paylaş
DeFi Protokolü Harvest Finance Saldırıya Uğradı!!

Anonim bir ekip tarafından geliştirilen merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolü olan Harvest Finance, bu sabah saldırıya uğradı.

Saldırganlar Harvest platformundan toplamda 24 milyon $ değerinde token çaldı. Daha sonra saldırganlar tarafından platformdan çalınan tokenlerin 2.5 milyon $’lık kısmı bilinmeyen nedenle platforma iade edildi.

Binance BannerBinance Banner

Harvest, YFI‘ye benzer bir verimli tarım protokolüdür. Farklı borç verme protokollerinden getirileri toplar ve bunu mevduat sahiplerine iade etmek için maksimum kazancı optimize eder. Harvest saldırganı, büyük bir flaş kredi kullanarak arbitraj saldırısını gerçekleştirdi.

Söz konusu ekonomik saldırının Curve Y havuzu vasıtasıyla gerçekleştirildiği bildirildi. Hatta  Curve’de bulunan stablecoin’lerin fiyatının olması gereken oraların dışına çıkarıldı. Ayrıca Harvest platformun’ da büyük miktarlarda fon giriş çıkışları gerçekleştirildi.

Harvest platformundan yaptığı bir açıklamada yatırımcıları  korumak için Y havuzundaki fonların kasalara aktarıldığı belirtildi. Platform ayrıca diğer havuzlarda herhangi bir saldırı belirtisi yaşamadıklarını açıkladı ve kullanıcı fonlarının kasalarda güvende olduğu bildirildi.

İlerleyen zamanlarda açıklama yapan Harvest, saldırgana ulaşan ilk kişi veya takım için 100.000 dolarlık bir ödül verileceği bilgisini iletti.

Harvest ayrıca Binance, Coinbase ve Huobi gibi borsalardan saldırganın adreslerini engellemelerini istedi.

Saldırı, DeFi analisti Chris Blec’in Harvest’in merkezi bir protokol olduğunu iddia etmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Ağustos ayında piyasaya sürülen Harvest Finance protokolünde , DeFi Pulse’tan alınan verilere göre 1 milyar doların üzerinde kilitli değerin olduğu bilinmektedir.  

Kaynak:CoinGecko

CoinGecko’ya göre Harvest’ın yerel token’i FARM’ın fiyatı da saldırıdan bu yana yaklaşık % 52 düştü ve şu anda yaklaşık 111 $ seviyesinde işlem görüyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar