BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

DeFi Protokolü Harvest Finance Saldırıya Uğradı!!

Saldırganlar 2,5 milyon $’ iade etti.

Yayın:

-

Anonim bir ekip tarafından geliştirilen merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolü olan Harvest Finance, bu sabah saldırıya uğradı.

Saldırganlar Harvest platformundan toplamda 24 milyon $ değerinde token çaldı. Daha sonra saldırganlar tarafından platformdan çalınan tokenlerin 2.5 milyon $’lık kısmı bilinmeyen nedenle platforma iade edildi.

Harvest, YFI‘ye benzer bir verimli tarım protokolüdür. Farklı borç verme protokollerinden getirileri toplar ve bunu mevduat sahiplerine iade etmek için maksimum kazancı optimize eder. Harvest saldırganı, büyük bir flaş kredi kullanarak arbitraj saldırısını gerçekleştirdi.

Söz konusu ekonomik saldırının Curve Y havuzu vasıtasıyla gerçekleştirildiği bildirildi. Hatta  Curve’de bulunan stablecoin’lerin fiyatının olması gereken oraların dışına çıkarıldı. Ayrıca Harvest platformun’ da büyük miktarlarda fon giriş çıkışları gerçekleştirildi.

Harvest platformundan yaptığı bir açıklamada yatırımcıları  korumak için Y havuzundaki fonların kasalara aktarıldığı belirtildi. Platform ayrıca diğer havuzlarda herhangi bir saldırı belirtisi yaşamadıklarını açıkladı ve kullanıcı fonlarının kasalarda güvende olduğu bildirildi.

İlerleyen zamanlarda açıklama yapan Harvest, saldırgana ulaşan ilk kişi veya takım için 100.000 dolarlık bir ödül verileceği bilgisini iletti.

Harvest ayrıca Binance, Coinbase ve Huobi gibi borsalardan saldırganın adreslerini engellemelerini istedi.

Saldırı, DeFi analisti Chris Blec’in Harvest’in merkezi bir protokol olduğunu iddia etmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Ağustos ayında piyasaya sürülen Harvest Finance protokolünde , DeFi Pulse’tan alınan verilere göre 1 milyar doların üzerinde kilitli değerin olduğu bilinmektedir.  

Kaynak:CoinGecko

CoinGecko’ya göre Harvest’ın yerel token’i FARM’ın fiyatı da saldırıdan bu yana yaklaşık % 52 düştü ve şu anda yaklaşık 111 $ seviyesinde işlem görüyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Dijital Yen, Kripto Pazarını Daha Canlı Hale Getirebilir!

Dijital yenin ayak sesleri duyuluyor.

Yayın:

-

Dijital Yen

Bu ayların başında, Japonya Merkez Bankası, 2021’de dijital yen testine başlama planlarını duyurmuştu. O zamandan bu yana, kurumların kalkınma ve işbirliklerine yaklaşımına ilişkin daha fazla ayrıntı, özel sektörün buna hazır olduğuna dair göstergeleri oraya çıkardı. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durum test aşamasında önemli bir rol oynayacaktır.

Bugün Reuters, Japon finansal hizmetler devi Monex Inc.‘in CEO’sunun, merkez bankasının CBDC’lere karşı daha proaktif duruşunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

CEO Oki Matsumoto, bir CBDC’yi uygulama koyacak herhangi bir hamlenin, Japon ekonomisinin dijitalleşmesi için olumlu olacağını ve ekonomiyi daha verimli hale getireceğini savundu. Ayrıca Matsumoto, banka dışı dijital para sektörü için bir avantajın olduğunu söylüyor:

CBDC’ler, kripto para birimlerinin birlikte çalışabilirliğini önemli ölçüde artıracak. Bu sayede, kripto para piyasası daha canlı hale gelecek.

Matsumoto için, birçok küçük kripto borsa tüccarının banka hesaplarına sahip olmaması, kripto varlıklarını itibari paraya dönüştürmek isteyen tüccarlar için bir sınır ve engel teşkil ediyor. Japonya’da dijital yen ile, daha sorunsuz bir destek potansiyeli bu işlemlerin ardında yatıyor.

Monex Inc, Japon kripto para borsası Coincheck’i, platformun saldırıya uğramasından kısa bir süre sonra, 2018 baharında satın aldı. Yapılan açıklamalara göre, Coincheck saldırısının faturası 500 milyon $’ın üzerinde.

Monex, geçtiğimiz yıl Facebook’un planladığı global stablecoin için yönetişim konsorsiyumu olan Libra Association’a katılmak için başvurarak dijital varlık alanında aktifleşmeye çalışıyor.

Daha fazla CBDC Haberi için: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore Hükümeti Kripto Vergilerini Erteliyor!

Güney Kore vergileri erteliyor!

Yayın:

-

Güney Kore

Güney Kore Ulusal Meclisi, endüstri kuruluşlarından gelen itirazların ardından kripto para kazançlarına ilişkin yeni gelir vergisi yasalarını ertelemeye hazırlanıyor.

Yerel bir haber ajansı olan DongA’nın 25 Kasım tarihinde yayınladığı bir habere göre, başlangıçta Ekim 2021’den itibaren uygulanacak olan %20’lik vergi, 1 Ocak 2022’ye kadar yürürlülüğe girmeyecek.

Erteleme, dijital para borsalarına yeni vergi altyapısını dahil etmek için gereken değişiklikleri uygulamak adına zaman tanımayı amaçlıyor.

Bildirilenlere göre, kripto para birimleri için yeni vergi yapısı bu yılın Temmuz ayında açıklandı ve yıllık 2.5 milyon won üzerindeki her kazanç için %20’lik bir vergi oranı getirilecek.

Yeni yasanın başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlülüğe girmesi planlanmıştı. Fakat bu tarih, Kore Blockchain Derneği‘nden gelen şikayetlere yol açtı.

KBD, 30 Eylül 2021’de sona eren mevcut vergi düzenlemeleri ile ertesi gün yürürlülüğe girecek olan yeni rejim arasındaki kısa pencerenin, borsalar için uyum sorunu yaratacağını dile getirdi. KBD, tüm bunları öne sürerek, vergi düzenlemelerinin 1 Ocak 2023 yılına kadar ertelenmesini istedi.

Güney Kore Hükümeti istenen sürenin yerine, yalnızca üç aylık bir ertelemeyi kabul etmesine rağmen, vatandaşların isteklerini dinliyor gibi görünüyor.

Yeni mevzuatın yürürlülüğe girmesinden önce, dijital varlıklar para birimleri olarak görülüyordu ve bu yüzden vergiden muaftı.

Ne dersiniz, ülkemizde böyle bir adım sizce ne zaman atılacak? Türkiye Cumhuriyeti, kripto para birimlerini resmi olarak tanıdığında vatandaşları için ek bir hizmet sunacak mıdır?

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.