BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

DeFi’da Kaçak Var! 20 Milyon $!

Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Yayın:

-

pickle finance

DeFi platformu Pickle Finance saldırı ile karşı karşıya. Saldırganlar dün gece platformdan 20 Milyon $ değerinde DAI ele geçirmeyi başardı.

Pickle Finance, DeFi platformları arasında göreceli olarak eski platformlar arasında bulunmakta. Platformun kontratında bulunan bir açıktan faydalanan saldırganlar 20 milyon $ değerinde DAI’yi ele geçirmeyi başardı.

Açığın bulunduğu kontrat ise Pickle üzerindeki DAI pJar ürünü olarak görünmekte.

Pickle Finance Saldırganlarının Cüzdanı

Saldırı sonrasın PICKLE fiyatı da büyük kayıp yaşadı. An itibarıyla yüzde 50’ye varan kayıp yaşayan PICKLE, 10 $ seviyelerinden işlem görmekte.

DeFi Saldırıları

Halen oldukça erken dönemde olan DeFi ürünleri ve platformları oldukça fazla saldırı altında kalıyor. Daha önce güvenlik kontrolleri tamamlanan platformların da saldırı altında kaldığını ve fon kayıpları yaşadığına şahit olmuştuk.

Göreceli olarak halen risk taşıyan DeFi platformları kimilerine göre merkezi borsalardan daha güvenli.

Siz merkezsiz platformları mı yoksa merkezi platformlar mı tercih ediyorsunuz?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Ethereum’da Staking Ödülleri Ne Kadar Olacak? Miktar Hızla Artıyor!

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

Yayın:

-

ethereum

Ethereum, 2.0 güncellemesi ile birlikte proof of work algoritmasını bırakarak proof of stake algoritmasına geçiş yapacak.

Bu algoritma değişikliği ile birlikte ağdaki madencilerin işlevi son bulmuş olacak. Ellerinde bulunan varlıkları ile birlikte “node”lar ağ üzerinde işlem doğrulamaya başlayacaklar. Bu noktada varlıkların stake edilmesi gerekmekte.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Proof of stake algoritmasında varlıkların stake edilmesi ve doğrulayıcı haline gelmesi için teşvik olarak staking ödülleri veriliyor. Proof of stake algoritmasını kullanan tüm ağlarda bulunan ödül sistemi, ağ üzerinde daha çok varlığın kilitli kalmasını, bu sayede de daha güvenli ve merkezsiz bir ağ oluşmasını sağlamayı amaçlıyor.

Kimi ağ yıllık yüzde 5’lik bir staking geliri sunarkern kimi ağ ise yüzde 10’ları aşan ödüller sunuyor.

Ethereum tarafında sunulacak ödülde ise sistem biraz daha farklı işliyor.

Stake Miktarına Göre Ödüller Değişecek

Bildiğiniz üzere ağın başlatılabilmesi için en az 524,288 ETH gerekmekte. Ağda minimum rakam olan 524 bin ETH’ın stake edilmesi halinde ağ üzerindeki yıllık staking geliri yüzde 21.6 olacak.

Fakat staking miktarının artması ile ters orantılı olarak staking ödülleri de azalacak. Örneğin 1 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde yıllık getiri yüzde 15.7’ye kadar düşecek.

5 Milyon ETH’ın stake edilmesi durumunda yıllık getiri yüzde 7 civarında olacak.

10 Milyon ETH’ın stake edilmesi halinde getiri yüzde 4.9’a kadar düşecek.

Yarısından Fazlası Tamamlandı

Ethereum 2.0’da Faz 0’ın başlatılabilmesi için gerekli olan 524,288 ETH ve 16,384 doğrulayıcının önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. An itibarıyla 292,672 ETH’ın stake edildiği ağda 9,152 farklı doğrulayıcı ağa 32 adet ve üzeri ETH stake etmiş durumda.

Ethereum 2.0 Beacon Chain

An itibarıyla kabaca belirtilmiş başlangıç tarihi 1 Aralık görünüyor. 7 günde bir ağ yeterli miktara ulaşıp ulaşılmadığını kontrol etmekte. 1 Aralık’ta yeterli miktara ulaşılmaması halinde 7 gün sonra ağ tekrardan başlatılmayı deneyecek.

Ethereum haberleri için : Ethereum Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Value DeFi, Saldırılardan Korunmak İçin Chainlink İle Çalışacak!

ValueDeFi maksimum güvenliği sağlamak için Chainlink fiyat beslemelerini entegre ediyor.

Yayın:

-

Merkezi olmayan yield farming protokolü olan Value DeFi, Chainlink’i platformuna entegre ettiğini duyurdu.

Yapılan bu son entegrasyon, platformun uğradığı son hack saldırısının ardından geliyor. Hatırlanacağı üzere Value DeFi’ye, geçen hafta cumartesi günü bir saldırı gerçekleştirildi. Bilinmeyen bit saldırgan, platformdan yaklaşık 6 milyon dolar çalmak için denetlenmemiş ve merkezileştirilmiş fiyat oracle platformlarındaki boşluklardan yararlanmaya çalışmıştı.

Kayıtlara göre, en son saldırı, protokolün, yatırımcılara ait parayı müşterilerin kârlarını artırmak için farklı DeFi projelerinde hareket ettirmek üzere tasarlanmış bir proje olan MultiStables Vault projesini başlatmasından sonra geldi. Value DeFi’nin ayrıntılı açıklamasına göre, hackerlar hareket ettirilen havuzlardan birinde flash loan kullandılar, dolayısıyla protokolü manipüle ettiler. 

Bilgisayar korsanları kripto paraları daha uygun bir fiyata satın alabilmek için flash loan kullanıyorlar. Flash loan, kullanıcının tüm fonları tek bir işlemde geri ödeyebilmesi koşuluyla, belirli bir DeFi kullanıcısı tarafından ödünç alınabilen bir kredi türüdür.

DeFi Ekosistemini Güvenceye Almak

Value DeFi’ ye saldırıda bulunan bilgisayar korsanı, kasanın fiyatlarını doğrulamak için merkezi fiyat akışındaki boşluğu kullandığından, bu eylemi sürdürmeyi başardı ve bu da platformu otomatik olarak savunmasız hale getirdi. Bu nedenle, gelecekte böyle bir şeyin meydana gelmesini istemeyen  platformun geliştirici ekibi, merkezi olmayan bir fiyat oracle olan Chainlink‘i seçti.

Value DeFi, tarafından yapılan bir açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Elimizdeki tüm seçeneklerin bu kadar çok tartışması ve değerlendirilmesinden sonra, ideal olarak istediğimiz her şeyi sağladığı için Chainlink ile devam etmeye karar verdik. Çünkü Chainlink, kullanıcılarına ani saldırıları kontrol etmek için direnç fiyat çözümü sağlayan bir oracle çözümüdür.”

Bu entegrasyonun arkasındaki fikir, Chainlink’in tüm bilgilerin kontrol edildiği ve doğrulandığı bir platform olmasıdır. Bu sayede saldırganların sahte fiyat bilgisi oluşturması zorlaştırılmış olur.

Chainlink’in kurucusu Sergey Nazrov, en son gelişmeyle ilgili olarak, DeFi ekosisteminde finansal projeleri oluşturmaktan sorumlu ekiplerin, kullandıkları güvenlik türüne bakmaları gerektiğini belirtti. Kurucuya göre, flash loan saldırılarına karşı koymanın bir başka yolunun, akıllı sözleşmelerini denetlemek olduğunu açıkladı.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.