Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51739.17
1.26%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3066.3
3.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.07
2.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $385.2
1.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

DeFi’daki Kilitli Varlıkların Değeri 1 Yılda %936 Yükseldi!

DeFi platformlarında kilitlenen toplam varlık değeri, son 12 ayda %936 arttı.

Clock
Paylaş
DeFi’daki Kilitli Varlıkların Değeri 1 Yılda %936 Yükseldi!

Analitik veri analiz platformu olan DappRadar göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve değiştirilemez token (NFT) pazarları bu yıl kullanıcılar tarafından çok ilgi gördü ve finansal açıdan iyi bir büyüme yaşadı.

Binance BannerBinance Banner

DeFi ve NFT arasında birbirine geçen veya yer değiştiren değer akışları olsa da iki sektör de kendilerine yeni kullanıcılar ve yeni değerler kazandırdı. 2 sene önce DeFi’ye olan ilgi şimdi ise NFT piyasasında olmaya başladı.

Binance Smart Chain (BSC), Solana ve Avalanche gibi rakip blok zincirlerin ortaya çıkmasına rağmen Ethereum, DeFi sektöründe hala baskın güç olarak biliniyor. Verilere göre WETH’nin arzı, Temmuz 2020’den bu yana %400 arttığını söyleyebiliriz. Bunun yanında “stablecoin”lerin popülerliğiyle beraber %1300 artan Tether arzı ve %500 artan Dai arzıyla beraber DeFi sektörünün büyüdüğüne dair bir işaret olarak doğrulanabilir.

DappRadar şu anda, geçen yılın bu zamanlara göre %936’lık bir artışla DeFi’da 114,8 milyar dolarlık kilitli toplam bir değer olduğunu bildiriyor. Rapor, sektörün TVL’sinin 23 Temmuz ile 5 Eylül arasında %75 büyüdüğünü gösteriyor. Çin’den gelen yasaklamalar devam ederken Çin’deki kullanıcılar kendilerini daha güvenli bir ortamda hissetmek için merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarını tercih etmiş olabilir. Bununla beraber tüm blok zincirlerde kilitlenen toplam varlıkların en yüksek değeri 195 milyar $ olduğunu da belirtmemiz gerekir.

DeFi’da Kilitlenen Toplam Değer

Kilitlenen toplam değer, DeFi’nin mevcut durumunu değerlendirmek için en önemli metriklerden biri olsa da değer akışı hareketini anlamak için iyi bir metrik olmadığını da söylememiz gerekir. Kilitlenen toplam değer tamamen yatırılan varlığa bağlıdır. Bu nedenle değer perspektifi açısından yanlış analiz sağlayabilir.

DeFi’da kilitlenen tüm varlıkların %68’i Ethereum blok zincirinde bulunuyor. BSC, kilitli olan 17,8 milyar dolar ile DeFi’nin %15,5’ini kapsıyor. BSC’de en çok kullanılan platform PancakeSwap DEX, 8,7 milyar dolar kilitli varlık ile BSC’de DeFi’da baskınlık kurduğunu söyleyebiliriz. DeFi’da kilitli varlıklar açısından üçüncü en büyük zincir ise 2,7 milyar dolar değerle Polygon blok zinciridir. Bunun dışında başka bir kaynaktan alının veriye göre Solana ağında 9,5 milyar dolarlık kilitli varlık bulunmakta olduğundan da bahsetmemiz gerekir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar