Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65660.09
0.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3167.52
3.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.85
11.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $569.7
1.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Sosyal Medya Fenomenleri Web3 Teknolojisine Ayak Uydurabilecek mi? Instagram Fenomeni Demet Işıl İlhan’la Muhabbit Özel Röportajımız!

Demet Işıl İlhan: ”Metaverse’te kısa boylu olmayı olmak istiyorum. Instagram bana bu deneyimi yaşatamaz!”

Clock
Paylaş
Sosyal Medya Fenomenleri Web3 Teknolojisine Ayak Uydurabilecek mi? Instagram Fenomeni Demet Işıl İlhan’la Muhabbit Özel Röportajımız!

Son yılların en etkin sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’ın geleceği ile alakalı birçok teori ortaya atılıyor. Instagram’ın ilk çıkışına bakacak olursak daha çok bireylerin fotoğrafçılığa soyunmasıydı diyebiliriz. İnsanlar güzel buldukları bir kareyi, tüm dünya ile paylaşma şansı elde ederken bir yandan da para kazanma şansı buldu.

728×90 muhabbit - Sosyal Medya Fenomenleri Web3 Teknolojisine Ayak Uydurabilecek mi? Instagram Fenomeni Demet Işıl İlhan'la Muhabbit Özel Röportajımız!300x250 muhabbit - Sosyal Medya Fenomenleri Web3 Teknolojisine Ayak Uydurabilecek mi? Instagram Fenomeni Demet Işıl İlhan'la Muhabbit Özel Röportajımız!

Bugün Instagram üzerinden gelir elde edenlerin sayısı milyonları buluyor. Takipçi ve beğeni sayısına göre fenomenler reklam alabiliyorlar.

Instagram’da gelir elde etmenin aksine, farkındalık yaratmak isteyen ve kitle toplayan fenomenler de mevcut.

Muhabbit özel serimizde Demet Işıl İlhan‘la Instagram dünyasını, web3 teknolojisini ve metaverse hakkında bir röportaj yaptık.

Merhaba Demet! Seni tanımayanlar için kendini tanıtabilir misin?

Selamlar, ben 33 yaşındayım ve iletişim fakültesi mezunuyum. 2006 yılından itibaren sektördeyim. Tabii ki bu piyasaya ilk başta geleneksel medya ile başladım. Adım adım teknolojik olarak medyanın değişimini direkt içinden gördüğümü söyleyebilirim. 2009 yılında sosyal medyanın, televizyonu alt edeceği bir fikir oluştu zihnimde, bu yüzden internete geçmeyi tercih ettim. O süreç içerisinde oğlum Emir doğana kadar Mynet’in Genel Yayın Yönetmenliğini yaptım ve bu 2016’ya kadar sürdü.

Instagram’da büyük bir takipçi kitlen var. Bu insanlar, seni neden takip ediyor?

Çocuk doğurduktan sonra kurumsal hayatta var olmak çok zor gerçekten. Bu yüzden kendime bir YouTube kanalı açtım. (Eş zamanlı olarak Instagram hesabı aktif oluyor.) Alışılageldik bir anne- çocuk- eş ilişkisini yansıtmadım. Yaşadığım zorlukları anlattıkça insanlar beni merak etmeye başladı. Kitle bu şekilde büyüdü diyebilirim. Çünkü biliyorsunuz sosyal medyada sahte hayatlar çok popüler, ben bunun tersini daha doğrusu gerçek hayatımı açtım takipçilerime.

photo5956441065240246753 450x600 - Sosyal Medya Fenomenleri Web3 Teknolojisine Ayak Uydurabilecek mi? Instagram Fenomeni Demet Işıl İlhan'la Muhabbit Özel Röportajımız!

Kasım 2019’da ise vurucu bir haber aldım ve kanser olduğumu öğrendim. Bu süreci takipçilerimle paylaşmaya başladım ve böyle bir amacım olmamasına rağmen her geçen gün takipçi sayım arttı.

Demet Işıl İlhan’in bu sürecini anlattığı Katarsis programını izlemek için linki ziyaret edebilirsiniz: Katarsis X-TRA: Kanser – Demet Işıl Yılmaz

Bir Instagram fenomeninden öte, iletişim mezunu olmandan kaynaklı şunu sormak istiyorum. Birçok televizyon ünlüsü sosyal medya platformlarına adapte olamadı. Instagram fenomenleri sence blockchain teknolojisine adapte olabilecek mi? Yerine metaverse fenomenleri gelecek korkusu var mıdır?

Elbette adapte olamayanlar olacak. Bunu takip etmek ve bu teknolojiyi öğrenmek gerekiyor. Ben mesela ufak da olsa kripto paralara yatırım yapan biriyim. Bunu benimsediğimi düşünüyorum. En başından beridir takip ediyorum. Bu yüzden adapte olacağıma inanıyorum. İnsanlar metaverse’te toplantılar düzenliyor. Zamanla bizim dünyamızın daha çok içinde olacak.

Mesela Instagram’da sadece bir şeyi gösteriyorsun ama metaverse’te direkt interaktif bir ortam olacak, bu beni inanılmaz heyecanlandırıyor.

Ben yapı olarak fiziki olarak bir yere gitmekten hoşlanan biri değilim. Yapı olarak tedirgin oluyorum. Fiziki olarak bir yere gitmeden, takipçilerimle metaverse’te avatarlarımızla oturup sohbet etmeyi çok istiyorum.

Yani kendini metaverse’te daha mı iyi hissedeceksin?

Gerçek hayatta kalabalıklar bazen beni rahatsız ediyor. Bu yüzden benim gibi insanların sosyalleşeceği bir platform metaverse ve burada daha çok özgürleşeceğimi düşünüyorum. Düşünün takipçilerimle tatile bile gidebilirim ve bunu çok merak ediyorum. Normal hayatta yapamadığım birçok şeyi yapmayı planlıyorum.

Zaten çok oyun oynayan bir adamın eski eşiyim. Bu yüzden uzun bir süre sanal gerçeklikte yaşadım. Hayal ettiklerimi yapabileceğim bir yer olarak görüyorum orayı. Ben hiçbir zaman Instagramı ve YouTube’u böyle görmedim.

Metaverse benim hayal ettiğim bir dünyanın kapısını açabilir. Sesim kötüdür benim ve orada sesimi güzelleştirip şarkı söylemeyi isterim. Uzun boylu ve iri bir kadınım. Bu yüzden metaverse’te kısa boylu olmak istiyorum ve bunu Instagram’da deneyimlemek imkansız.

O zaman metaverse’te farklı bir avatar olmak istiyorsun…

Kesinlikle! Bu yüzden benim gibi Instagram içerik üreticileri için güzel bir yer olabilir. Ayrıca bunları takipçilerimle paylaşmak ve onları oraya entegre etmek isterim. Benim takipçi kitlem daha çok kadın, bu alanda etkin olan CryptoWomen Turkey platformunun üyesi oldum. Çünkü blockchain teknolojisinde daha çok kadın olmasını istiyorum.

photo5956441065240246756 400x600 - Sosyal Medya Fenomenleri Web3 Teknolojisine Ayak Uydurabilecek mi? Instagram Fenomeni Demet Işıl İlhan'la Muhabbit Özel Röportajımız!

Biz teknolojinin sadece magazin figürü olmamalıyız. Ayrıca şunu da eklemek istiyorum. Çok lüks bir otelde kadınlarla ilgili herhangi bir şeyde farkındalık yaratmaktansa (çünkü yapılan bağışların nereye gittiğini bilmiyorum) blockchain teknolojisinde bir farkındalık yaratmayı tercih ediyorum.

İşin güzel tarafı, medyada çalışmak isteyenlerin patron tanıdığı olmak zorunda değil. Kafalarını kullananlar medyada olacak ve inanın bu beni çok mutlu ediyor. Televizyonun internete evrilmesi de böyle oldu bir nevi, o tekelleşmenin kalkmasını temenni ediyorum ve ilerleyen zamanlarda sanal gerçeklikle ilgili projelerimi göreceksiniz.

Röportaj için çok teşekkürler!

Muhabbit ailesine ve tüm blockchain topluluklarına sevgiler…

Sizler için hazırladığımız özel içerikleri okumak için lütfen tıklayınız: Muhabbit Özel

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar