Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62424
5.07%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3329.42
5.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.03
4.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $553.3
3.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Deribit’te 6,3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonları sonlanıyor

Clock
Paylaş
Deribit’te 6,3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonları sonlanıyor

Derecelendirme kuruluşu S&P Global’in yayınladığı bir rapora göre, bu cuma günü Deribit’te 6,3 milyar doların üzerinde değere sahip Bitcoin opsiyonları sona erecek. Ayrıca, 3 milyar doların üzerinde Ethereum opsiyonlarının da aynı gün vadesi dolacak.

Toplam 9,4 milyar dolarlık kripto para opsiyonlarının süresi cuma günü dolacak. Bunların büyük bir kısmı 6,35 milyar dolarlık kavramsal değere sahip Bitcoin sözleşmelerinden oluşuyor. Özellikle satım-alım oranı önceki haftaya göre artarak 0,68’e yükseldi ve bu da alımların arttığını gösteriyor.

728×90 muhabbit - Deribit'te 6,3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonları sonlanıyor300x250 muhabbit - Deribit'te 6,3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonları sonlanıyor

Diğer yandan, Ether opsiyonlarının nominal değeri 3,08 milyar dolar ve durumları Bitcoin’e kıyasla daha farklı. Ether sözleşmeleri için put-call oranı cuma gününün sona ermesinden önce 0,49’dan daha düşük. Bu durum piyasada yükseliş eğilimi olduğunu işaret ediyor.

Bitcoin opsiyon aktivitesinde artış yaşanıyor

Deribit verilerine göre yıl sonu vadesinin dolmasına kadar en büyük açık pozisyon 100 bin dolarlık kullanım fiyatındaki Bitcoin çağrılarından oluşuyor. Bu türev oyuncularının Bitcoin’in değerinin aralık ayına kadar bu seviyeyi aşacağına inandığını gösteriyor.

Kripto para piyasasında bu hareketlilik yatırımcıların beklentilerini şekillendiriyor. QCP Capital analistlerine göre yarılanma sonrasında yükseliş eğiliminin tekrar başlamasıyla birlikte yıl sonu vadesine yönelik Bitcoin opsiyon aktivitesinde artış yaşanıyor.

Opsiyonlar trader’lara belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren ancak zorunluluk getirmeyen türev sözleşmeleridir. Alım opsiyonu satın alanlar piyasanın yükselişe geçeceğini düşünürken, satım opsiyonu alanlar ise düşüş beklerler. The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar