Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64432.93
5.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3078.3
3.25%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.2
4.73%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $555.1
1.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Deus Finance Siber Saldırıya Uğradı! 3 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

Kripto para dünyasındaki siber saldırıların son mağduru Deus Finance oluyor.

Clock
Paylaş
Deus Finance Siber Saldırıya Uğradı! 3 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

Kripto para dünyasındaki siber saldırıların son mağduru Deus Finance oluyor.

Kripto para dünyasında nispeten yeni olan Deus Finance, siber saldırıya uğradı. Multi-token merkeziyetsiz finans platformu Deus Finance’in “lending” sözleşmesine bir siber saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 milyon dolardan fazla DAI ve Ethereum (ETH)’un kaybedildiği tahmin ediliyor.

728×90 muhabbit - Deus Finance Siber Saldırıya Uğradı! 3 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!300x250 muhabbit - Deus Finance Siber Saldırıya Uğradı! 3 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

DeFi analitik firması PeckShield, sosyal medya platformu Twitter’dan siber saldırının nasıl gerçekleştiğine dair bilgilerin yer aldığı bir gönderi paylaştı. Siber saldırganın flash loan ile fiyat oracle’ından yararlanarak, onu manipüle etmeyi başardığı belirtildi.

Siber saldırganlar, lending sözleşmelerinde fiyat oracle’ını manipüle ederek StableV1 AMM-USDC/DEI paritesinin fiyatını değiştirdi. Böylece DEI/USDC havuzuna likidite sağlayan birçok kullanıcı fonlarından oldu.

deus finance 1200x402 - Deus Finance Siber Saldırıya Uğradı! 3 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!
Deus Finance fiyat manipülasyonu örneği, PechShield

İlk Tahminlere Göre 3 Milyon Dolardan Fazla Fon Çalındı!

PerkShield, ilk tahminlere göre, siber saldırganların 200 bin DAI ve 1.101,8 ETH çalmayı başardığını ifade ederek çalınan toplam fon miktarının 3 milyon dolardan fazla olabileceğini öngördü.

deus finance 2 1200x460 - Deus Finance Siber Saldırıya Uğradı! 3 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!
Deus Finance’ten çalınan fonların Tornado Cash aracılığıyla aklanması, PerkShield ve EtherScan

Siber saldırganın AnySwap olarak da bilinen merkeziyetsiz borsa Multichain aracılığıyla çaldığı fonları 200 bin DAI ve 1.101,8 ETH’ye çevirdiği bilinmekte. Bununla birlikte siber saldırganın fonların takibini Tornado Cash ile zorlaştırıldığı da bildirildi.

Deus Finance: Fonlar Geri Ödenecek!

PeckShield’in tweet’lerinden sonra Deus Finance cephesinden açıklama geldi. Deus Finance siber saldırıya uğradığını kabul ederek DEI lending sözleşmesini kapattığını ifade etti. Şirket bununla birlikte hem DEUS’un hem de DEI’nin saldırıdan etkilenmediğini iddia etti.

Deus Finance CEO’su Lafayette Tabor, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile kullanıcıların endişelerini giderdi. Tabor, siber saldırı mağduru tüm kullanıcılarının maruz kaldığı zararı karşılayacaklarını açıkladı. Nasıl karşılanacağı sorusuna da “ekip payı ile” cevabını verdi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız; Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar