Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65205.92
1.64%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3132.6
2.13%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.11
5.67%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $569.6
1.91%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Dünyanın En Kripto Para Dostu Ülkesi Belirlendi!

Bazı ülkelerden kripto paralara yaptırım ve yasaklar gelirken, diğer bazı ülkeler ise teknolojinin önünü açıyor. Sonuçları inceleyelim.

Clock
Paylaş
Dünyanın En Kripto Para Dostu Ülkesi Belirlendi!

Bir havacılık şirketi olan Fast Private Jet, yaptığı araştırmanın sonucunda Slovenya’yı “dünyanın en fazla kripto para dostu olan ülkesi” seçti. Slovenya bir Orta Avrupa ülkesi ve başkenti Ljubljana, dijital varlık sektöründeki iş birliklerine oldukça açık.

728×90 muhabbit - Dünyanın En Kripto Para Dostu Ülkesi Belirlendi!300x250 muhabbit - Dünyanın En Kripto Para Dostu Ülkesi Belirlendi!

İlginizi çekebilir: Bitcoin Gelirlerini Vergilendirmeyen 11 Ülke

Avrupa Birliği Kripto Paralar Genel - Dünyanın En Kripto Para Dostu Ülkesi Belirlendi!

Orta Avrupa Öncülük Ediyor

İtalya merkezli Fast Private Jet, dünya çapında bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın amacı; kripto para ödemesi kabul eden en fazla alışveriş merkezine sahip ülkeleri tespit etmekti. Çalışmanın sonucunda Slovenya ilk sırada yer alırken, bir diğer Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti ikinci sırayı aldı. Arjantin, Japonya, İspanya ve Kolombiya ise ilk 6 ülkenin arasına girmeyi başardı.

Slovenya’da 72 adet dükkan ve 33 adet spor salonu Bitcoin veya altcoinleri ödeme olarak kabul ediyor. Başkent Ljubljana’da ise 137 adet işyeri ve 584 farklı lokasyonda dijital ödeme yöntemleri kullanılıyor. Ljubljana’nın en büyük alışveriş merkezinin ismi ise “BTC City”.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a baktığımızda ise; Paralelni Polis isimli bir kahve dükkanında ödemelerin yalnızca Bitcoin olarak yapılabildiğini görüyoruz.

Avrupa’daki en kripto para dostu üçüncü şehir olarak karşımıza Madrid çıkıyor. Çalışmanın sonuçlarında Malta, şaşırtıcı bir şekilde gerilerde kalmış.

İspanya hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Fast Private Jet’in yaptığı çalışma ABD’ye de uzanmış. Sonuçlara göre New York, Los Angeles ve San Francisco; restoranları, kafeleri ve iş yerleri ile en fazla kripto para ödemesi kabul eden eyaletler olarak belirlenmiş.

industryweek 36184 chinese american crossed flag on desk negotiation studiocasper istock getty2 - Dünyanın En Kripto Para Dostu Ülkesi Belirlendi!

Çin ve Diğer Ülkelerin Durumu

Şaşırtıcı olmayan bir sonuç ise; Çin’in dünyadaki en az kripto para dostu ülkeler arasında yer alması olmuş. Geçtiğimiz yıl (2021) Çin’de dijital varlıkların kullanımı tamamen yasaklanmıştı.

İlginizi çekebilir: Çin, Kripto Para Varlıklardan Sonra Videolarını da Yasaklıyor!

Umman, Mısır, Cezayir, Katar, Irak, Tunus, Fas ve Bangladeş gibi ülkeler de Çin’in duruşuna paralel bir davranış sergileyerek, çalışmanın sonuçlarına göre listenin sonlarında yer almış.

Bu ayın başlarında (Nisan 2022), Coincub bir araştırma yapmış ve Almanya’yı 2022’nin ilk çeyreğinde dünyanın en kripto para dostu ülkesi seçmişti. Çalışmaya göre Singapur ve ABD ikinci ve üçüncü sırada yer alıyordu. Ancak Coincub’ın çalışmaları; ülkelerdeki kripto para kanunları, dolandırıcılık vakaları ve mevcut kripto para eğitimleri gibi parametreleri incelediği için sonuçların farklı olması şaşırtıcı değil.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar