Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62131.01
0.85%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2996.6
-0.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.97
-0.76%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $541
-1.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Echidna Faz 1 ve Faz 2 Yükseltmeleri Tamamlandı!

Kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören Echidna Finance, Faz 1 ve Faz 2 geliştirmeleri hakkında bilgilendirici bir makale yayımladı.

Clock
Paylaş
Echidna Faz 1 ve Faz 2 Yükseltmeleri Tamamlandı!

Echidna’da son zamanlarda 2 yeni geliştirme yapıldı. Topluluk geri bildirimlerinin dikkate alındığı ve protokolün daha sağlıklı çalışmasının sağlandığı bu yeni geliştirmeler, ekosisteme de etki ediyor. Haberimizde detaylıca inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Echidna Finance Nedir?

728×90 muhabbit - Echidna Faz 1 ve Faz 2 Yükseltmeleri Tamamlandı!300x250 muhabbit - Echidna Faz 1 ve Faz 2 Yükseltmeleri Tamamlandı!
echidna 1200x549 - Echidna Faz 1 ve Faz 2 Yükseltmeleri Tamamlandı!

Faz 1: Likidite Madenciliği

10 Mart 2022 tarihinde Faz 1 aşaması tamamlandı. Faz 1’in ana hedefi, likidite madenciliği emisyonlarında ve kullanıcı teşviklerinde şu önemli değişiklikleri yapmaktı:

  • Stake bazlı ecdPTP emisyon oranları düşürüldü.
  • ecdPTP stake emisyonlarında ve veECD kilitlerinde artırma yapıldı.
  • ecdPTP-PTP havuz emisyonları 2 kattan fazla artırıldı.
  • Yerel ECD-AVAX havuzu emisyonları artırıldı.

Azalan PTP yatırmaları ile birlikte, ECD Rush etkinliği düzenlendi ve daha sürdürülebilir bir emisyon modeline geçilmiş oldu. Kilit artırmaları ile ECD tokenın kullanımı ve uzun dönemli ödüller güçlendirildi. Dolayısıyla model ecdPTP staking’e de uygulandı.

ecdPTP-PTP çifti için farm emisyonları LP’leri teşvik etmek için 2 kattan fazla artırıldı. Havuzdaki TVL (Toplam Kilitli Varlık) oranı bu değişiklikler meydana geldikten sonra 3’e katlandı. ECD-AVAX havuzu TVL oranları da aynı şekilde 3 katına çıktı. TraderJoe üzerindeki çift ödüllü farm etkinliği süresi sona erdiğinde (01.04.2022), LP’ler Echidna içindeki farm’lara yönlendirilecek.

İlginizi çekebilir: Echidna veECD Destekli Farming Dağılımını Duyurdu

Faz 2: PTP Emisyonları

18 Mart 2022 tarihinde Faz 2 tamamlandı. Faz 2’de, gelir modeli ve kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler yapıldı:

  • Ödül dağıtım süreçlerinde azalmaya gidildi ve 7 günden 12 saate indirildi.
  • PTP ödül dağıtımında; kazanılan PTP’lerin %80’i LP ödülleri olarak, %20’si platform işlem ücretleri olarak düzenlendi. İşlem ücretlerinin %40’ı veECD olarak tutuldu ve %60’ı ise hazineye aktarıldı.
  • Stablecoin çekme işlemlerinin merkeziyetsiz uygulama (dApp) üzerinden direk olarak yapılabilmesi sağlandı.

PTP ödül dağıtımları hız kazandıkça, Echidna kullanıcıları gelirlerini daha kısa zamanlar içerisinde alabiliyor. Bu model ile anlık APR (Yıllık Getiri Oranı) ve öngörülen APR neredeyse aynı oluyor. Bu geliştirme yapılırken, Echidna’da MEV’den (orjinal ödül dağıtım mekanizması) ödün verilmedi.

İlginizi çekebilir: Platypus, Türünün İlk DeFi Çözümü Olan Faiz Oranı Modelini Hayata Geçiriyor!

Bir diğer düzenleme ise gelir dağılımında yapıldı. İşlem ücretlerinin %40’ı daha fazla kilitlemeyi teşvik etmek için veECD sahiplerine tahsis edildi. Daha da önemlisi, işlem ücretlerinin %60’ı likidite havuzu derinliğini artırmak ve restorasyon için ecdPTP-PTP olarak hazineye tahsis edildi. Alokasyonlardan gelen PTP, şu mecralarda kullanılacak:

  • ecdPTP trade’i yapmak.
  • ecdPTP’leri Platypus’a ekleyerek stake etmek ve vePTP artırmak.
  • ecdPTP-PTP havuzunu derinleştirmek için PTP ile çift yapma (ecdPTP değişiminin ardından).

Bu üç kilit işlem, kendi kendine sürdürülebilirliğin en önemli adımları. Daha fazla vePTP ve havuz likiditesinin TVL’e katılması, daha fazla PTP anlamına geliyor ve döngü tekrarlayarak devam ediyor. Gelir hızlandırma geliştirmesi ile birlikte, dağıtım için PTP’ler çok daha hızlı bir şekilde elde edilebiliyor.

Geliştirilen token modelinin görseli şu şekilde:

echidna2 1200x549 - Echidna Faz 1 ve Faz 2 Yükseltmeleri Tamamlandı!

Faz 2’de yapılan son geliştirme ile ise, stablecoin çekme işlemleri merkeziyetsiz uygulama üzerinden (dApp) yapılır hale geldi. Kullanıcıların bundan böyle Platypus’a geçiş yaparak LP’lerini stablecoin’lere çevirmelerine gerek kalmayacak.

İlginizi çekebilir: Avalanche Network Nedir?

Echidna’da Sırada Ne Var?

Ekip çalışmalarına devam ediyor ve protokolün verimliliğini gelecekteki iyileştirmeler için kontrol ediyor. Bu sorumluluk, merkeziyetsiz yönetişime geçildiğinde Echidna topluluğunun inisiyatifinde olacak.

Echidna ekibi, topluluklarına destek ve geri bildirimlerinden dolayı teşekkür ediyor. Bir sonraki geliştirme UI/UX alanında olacak ve kullanıcı deneyiminin kalitesini artıracak. Bizler de sizler gibi yeni haberleri heyecanla bekliyor olacağız.

Echidna dApp: https://app.echidna.finance/

Echidna Twitter: https://twitter.com/echidna_finance

Echidna Telegram: http://t.me/echidnafinance

Bu içerik sponsorludur.

Daha fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar