Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67116.65
-0.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3460.06
-1.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.9
1.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592
-1.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

El Salvador, Teknolojik Yenilikler İçin Tüm Vergileri Kaldırdı!

Bukele, ülkenin teknolojik gelişiminin artmasını istiyor.

Clock
Paylaş
El Salvador, Teknolojik Yenilikler İçin Tüm Vergileri Kaldırdı!

Bitcoin’i yerel para birimi yapan ilk ülke olarak tarihe geçen El Salvador, teknolojik yenilikler için gelir, mülk ve sermaye kazançları üzerindeki tüm vergileri kaldıran yasa tasarısını onayladı.

Vergiyi kaldıran yasa tasarısının onaylanması, “Bitcoin ofisi” olarak da bilinen El Salvador’un Ulusal Bitcoin Ofisi’nin (ONBTC) kurulması ile de paralel ilerliyor.

728×90 muhabbit - El Salvador, Teknolojik Yenilikler İçin Tüm Vergileri Kaldırdı!300x250 muhabbit - El Salvador, Teknolojik Yenilikler İçin Tüm Vergileri Kaldırdı!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ABD dolarına bağımlılıktan dolayı ülkelerin enflasyonunun artacağını ön görerek 7 Eylül 2021 tarihinde teknolojik bir kurtuluş olarak Bitcoin’i yerel para birimi ilan etti. O tarihte birçok eleştiri, eylemler ve ABD tehditlerine karşı görüşünü değiştirmeyen Bukele, sonrasında elde ettiği kârları ülkesini yeniden inşa etmek için kullandı.

Bukele, ülkedeki vergilerin teknolojik gelişmeleri yavaşlattığını düşündüğü için bu alandaki vergileri kaldırmayı planlıyordu. Sonrasında söz verdiği gibi 1 Nisan 2023 tarihinde Bukele, Kongre’ye bir yasa tasarısı gönderdi. Bu yasa tasarısında, “yazılım programlama, kodlama, uygulamalar ve yapay zeka geliştirmenin yanı sıra bilgi işlem ve iletişim donanımı üretimi gibi” teknoloji yenilikler üzerindeki tüm gelir, mülk ve sermaye kazancı vergilerini kaldırdı.

vergi 568x600 - El Salvador, Teknolojik Yenilikler İçin Tüm Vergileri Kaldırdı!

Teknolojik alanda vergiyi kaldıracak olan yasa tasarısına bir destek de Bitcoin ofisinden geldi. Bitcoin girişimcileri ve şirketleri ile ortak girişimler yürütmek için kurulan Bitcoin ofisi, ülkedeki işletmelerin teknoloji ile tanışmalarına ve alışmalarına olanak sağlıyor. Asociación Bitcoin de El Salvador’a (El Salvador Bitcoin Derneği) göre; ONBTC, “ülkeyi dünyada teknolojik ve ekonomik bir güç olarak konumlandırmayı hedefliyor.”

Bukele El Salvador’u geliştirmeye devam ediyor

Bukele, ülkeye finansal girişlerin artması için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar arasında, turizmi teşvik etmek, terörle mücadele etmek ve bölgesel iş merkezleri inşa etmek yer alıyor. 2023 yılının başında El Salvador, Bitcoin destekli tahviller (Volkan Tahvilleri) için yasal çerçeveyi sağlayan yasayı da kabul etmişti.

Volkan Tahvilleri ismi, ülkedeki Conchagua yanardağından gelen hidrotermal enerjiyle çalışan yenilenebilir bir kripto madenciliği merkezi haline gelecek olan Bitcoin City’nin konumundan türetilmiştir.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar