Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63529.52
2.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3479.93
1.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.83
-2.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415.8
1.27%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı Olan Chivo, Ülkedeki Bitcoin Benimsenmesini Artırıyor!

Chivo cüzdanı, BTC’nin 7 Eylül 2021 tarihinde El Salvador’da yasal para birimi haline gelmesiyle birlikte piyasaya sürüldü.

Clock
Paylaş
El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı Olan Chivo, Ülkedeki Bitcoin Benimsenmesini Artırıyor!

Ana merkezi Meksika’da olan kripto para borsası Bitso, El Salvador’un hükümet destekli Bitcoin (BTC) cüzdanı Chivo’ya saklama ve diğer ilgili işlemlerin hizmetlerini sağlıyor. Bitso’daki bir yöneticiye göre, El Salvador’daki kripto para benimsemesi her geçen gün artıyor.

Binance BannerBinance Banner

Chivo cüzdanı, BTC’nin 7 Eylül 2021 tarihinde El Salvador’da yasal para birimi haline gelmesiyle birlikte piyasaya sürüldü. Chivo, Bitso tarafından sağlanan hizmetler dahilinde kullanıcıların Bitcoin alıp satmasını sağlıyor.

Bitso’nun kurumsal ve düzenleyici işlerinden sorumlu başkanı Felipe Vallejo, 29 Nisan Cuma günü Bitso’nun sağladığı back-end teknolojisi sayesinde El Salvador hükümetinin Bitcoin ile işlem yapabilmesini sağlayacağını söyledi. Vallejo, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Eylül ayında hükümetle çalışmaya başlayan Bitso, Chivo cüzdanına likidite sağlamaya devam ediyor. Bitso El Salvador’da Chivo aracılığıyla faaliyete başladı ve şu anda ülkede sadece bu platforma hizmet sağlıyor. “

Kripto para borsası Bitso; Meksika, Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’da aktif olarak hizmet veriyor.

El-Salvador-Genel-Muhabbit

Chivo cüzdanının teknik sorunlardan dolayı hizmet vermediği hatta birkaç gün çevrim dışı kaldığı da olmuştu. Ancak buna rağmen son yedi ayda büyük başarı elde ettiğini söyleyen Vallejo, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Chivo cüzdanıyla yaptığımız çalışmalar sayesinde nüfusun önemli bir bölümü uygulamayı güvenli ve kolay bir şekilde kullanabilmeye başladı. “

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu ise Chivo cüzdanı hakkında bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, Chivo cüzdanını indirenlerin %40’ı, devlet teşviklerini aldıktan sonra kullanmaya başladı. Bu duruma atıfta bulunan Vallejo şunları söyledi:

“Bunun nispeten güçlü bir benimseme işareti olduğunu düşünüyorum. Kripto paralarla ilgili eğitimler ve bilgilendirmeler arttıkça, blok zinciri teknolojisinin yarattığı fırsatları herkes farkedecek. Böylelikle kullanım artacak.”

Ülkenin Yarısı Chivo Kullanıyor!

Vallejo, Salvadorluların %20’sinin teşvik olarak verilen 30 dolar değerindeki bonuslarını harcadıktan sonra Chivo cüzdanını kullanmaya devam ettiğini söyledi. Vallejo’ya göre kripto para benimsenmesi El Salvador’da gün geçtikçe artıyor.

Özellikle El Salvador’daki geleneksel finansal hizmetleri kullanan insanlara baktığımızda Chivo cüzdanı kullanan insan sayısının gerçekten iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kaynaklara göre, 2017 yılında El Salvador vatandaşlarının sadece %29’unun banka hesabı vardı.

Yaklaşık 6.49 milyon tane vatandaşı olan El Salvador’un 2,6 milyona yakın Chivo cüzdanı kullanıcısı var. 18 ve 65 yaş aralığını baz alırsak, ülkedeki vatandaşların yarısının, Chivo cüzdanı kullanmaya başladığını söyleyebiliriz. Karşılaştırma yapacak olursak kripto para borsası Coinbase’in en son açıkladığı verilere göre yaklaşık 11,4 milyon aktif kullanıcısı var.

Bitso ve Chivo, insanları kripto para ve blok zinciri hakkında eğiterek benimseme oranını artırmayı planlıyor. Vallejo sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Küresel olarak kripto paraların benimsenmesinin önündeki ana engel eğitimdir. Salvadorlulara yenilikçi teknolojiyi en iyi şekilde anlamaları ve kullanmaları için bilgi ve araçlar sağlamaya çalışıyoruz. Benimsenme oranlarının artmasını bekliyoruz.”

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar