Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65165.23
-0.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3550.8
-0.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.87
-0.67%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597.8
0.05%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Elon Musk Rusya Haber Kaynaklarını Sansürlemeyi Reddetti

Elon Musk Ukrayna’yı nasıl destekliyor?

Clock
Paylaş
Elon Musk Rusya Haber Kaynaklarını Sansürlemeyi Reddetti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra birçok ülke Rusya’ya yaptırım uyguladı. Ayrıca ülkeler tarafından, bazı kişi ve kurumlara da yaptırım yapılması konusunda önerilerde bulunuldu. Son olarak Elon Musk’tan Rusya’dan Starlink hizmetini çekmesi istendi.

728×90 muhabbit - Elon Musk Rusya Haber Kaynaklarını Sansürlemeyi Reddetti300x250 muhabbit - Elon Musk Rusya Haber Kaynaklarını Sansürlemeyi Reddetti

Starlink, SpaceX tarafından uydu internetine erişimi sağlamak için inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Sistem, yer istasyonları ile beraber çalışan 1000’den fazla uyduya sahip. SpaceX CEO’su Elon Musk proje başlarken 1200 adet uydu olmasını planlamıştı.

Musk 05.03.2022 Cumartesi sabahı attığı tweet ile Ukrayna dahil olmamakla birlikte, bazı ülkelerin Starlink uydularının Rusya’ya hizmet vermemesi konusunda ısrarcı olduğunu belirtmiş. Musk’ın buna cevabı ise şu şekilde oldu:

Silah doğrultulmadığı sürece Starlink hizmet vermeye devam edecek. Özgürce konuşmayı desteklediğim için üzgünüm.

Atılan bu tweet üzerinde büyük tartışmalar oldu. Bazı kullanıcılar ‘Rus haberleri propaganda kaynağı’ derken, Musk’ın cevabı ise ‘Tüm haber kaynakları aslında propagandadır’ oldu.

Rusya içinde ise haberler konusunda sıkı bir yönetim uygulanıyor. Rus ordusuna yönelik yalancı haber yazanlara büyük cezalar kesileceği gibi bilgiler bulunuyor. Cezalar arasında 15 yıl hapis de bulunuyor. Yalancı haber tanımı ise Kremlin tarafından resmi olarak onaylanmamış tüm haberler olarak geçiyor.

Ayrıca Rusya medya düzenleyicisi Roskomnadzor, Rusya’nın Ukrayna işgalini ülkeden gizlemeye çalışıyor. Medyada Ukrayna’ya saldırı, istila ve savaş sözcükleri yasaklandı. Bunların yerine özel askeri operasyon adı altında haber yapılıyor.

Elon Musk Rusya’ya yaptırım yapmasa da Ukrayna’yı destekliyor

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, 26 Şubat 2022 tarihinde Elon Musk’tan yardım istedi.

Fedorov, Elon Musk’a şu sözleri söyledi:

Siz Mars’a koloni kurmaya çalışırken Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeye çalışıyor. Füzeler dünyadan uzaya başarılı bir şekilde gidiyorken, Rus roketleri Ukraynalı sivillere saldırıyor. Sizden sadece Ukrayna’yı Starlink istasyonları ile desteklemenizi ve Ruslara durmaları konusunda çağrıda bulunmanızı istiyoruz.

Bu mesajdan yaklaşık 10 saat sonra Musk, Twitter üzerinden cevap verdi ve Starlink sistemleri artık Ukrayna’da aktiftir. Ayrıca daha fazla terminal yoldadır, şeklinde tweet attı.

Musk’ın tweetinden sonraki gün, 28 Şubat 2022 tarihinde bir kamyon Starlink terminali Ukrayna’ya ulaşmış oldu.

Ayrıca 3 Mart 2022 Perşembe günü Musk başka bir tweet atarak Ukrayna’yı uyardı. Tweet şu şekildeydi:

Önemli Uyarı: Starlink, Ukrayna’da çalışan Rus olmayan tek iletişim sistemidir. Bundan dolayı hedef alınması çok muhtemeldir. Lütfen dikkat edin.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde ise bazı Musk, Starlink terminallerinin yayınının birileri tarafından karıştırıldığını belirtti. Son güncellemeler ile yayınların tekrar aktif hale geldiğini ve SpaceX’in siber savunmasının bu saldırıların üstesinden geldiğini belirtti.

Son olarak 4.03.2022 Cuma günü Elon Musk’ın attığı tweetler şu şekilde:

Güçlü dur Ukrayna!

Ayrıca bu saldırıyı istemeyen Rusya’nın büyük halkına da sempati duyuyorum

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar