Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66994
0.10%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3488.08
-0.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.33
10.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.1
0.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Elon Musk vs Vitalik Buterin! Neler Oldu?

Elon Musk ve Vitalik Buterin arasında neler oldu?

Clock
Paylaş
Elon Musk vs Vitalik Buterin! Neler Oldu?

Kripto para dünyası geçtiğimiz günlerde piyasa manipülasyonu olarak tanımlanabilecek olaylar yaşadı. Yemyeşil olan mumlar bir anda art arda gelen “kötü” haberlerle kıpkırmızı oldu.

Köpekler Afrika’ya Yardıma Gitti!

Olaylar silsilesi “Vitalik Burn” adı altında düşük değerli coin’lerin, token’ların Vitalik Buterin’in adresine gönderilmesiyle başladı. Vitalik Burn, aslında bir çeşit coin yakma işlemi gibi. Coin ya da token’ı çıkartan kişi veyahut kişiler Vitalik’e saygılarını göstermek için Vitalik Buterin’in herkese açık cüzdan adresine belirli miktarlarda coin yollamaktadır.

İlginizi çekebilir: Vitalik Buterin Kimdir?

Ancak son zamanlarda bu “Vitalik Burn” işleminin shitcoin’ler tarafından sıkça yapıldığını gören Buterin, bir aksiyon alma gereği duydu. Buterin cüzdanına gönderilen köpek temalı coin’leri “ki bunlar da $AKITA, $SHIB ve $DOGE olmakta” farklı yardım kuruluşlarına bağışladı.

728×90 muhabbit - Elon Musk vs Vitalik Buterin! Neler Oldu?300x250 muhabbit - Elon Musk vs Vitalik Buterin! Neler Oldu?

Tüm AKITA’larını Gitcoin Community Multi-Sig’a,13.292 ETH’yi Givewell’e, 1000 ETH ile tüm ELON token’larını Methuselah Foundation’a, 1050 ETH’yi Makine Öğrenmesi Araştırma Enstitüsü yani MIRIA’ya, 500 ETH’yi CCI’ya ve son olarak 500 ETH ile Shiba’larının %10’unu (ki bu da 1 milyar dolarlık SHIBA olmakta) Hindistan’ın Covid-19 ile mücadele fonuna yolladı.

Bağışların gidişatı Buterin’in Ethereum cüzdanı üzerinden, tüm kripto para ekosistemi tarafından canlı olarak büyük bir heyecanla takip edildi. Buterin’in satışını yaptığı her coin, sert bir düşüş yaşadı. Piyasada özellikle de son zamanlarda ilgi odağı olan köpek temalı coin’lere yatırım yapmış yatırımcılar büyük darbe aldı. Bununla birlikte tüm piyasada büyük bir düşüş gözlendi.

DOGELON Gitti Olay Değişti!

Buterin’in $DOGELON isimli coin’i de Coinbase üzerindeki bir hesaba yolladı. Bir komplo teorisine göre, $DOGELON, Elon Musk’ın çalıştığı bir coin’di. Buterin, 130 milyon dolarlık $DOGELON’u belki de hiç listelenmeyeceği Coinbase’e yollayarak sonsuza dek kilitlemiş oldu.

İlginizi çekebilir: Elon Musk Kimdir?

Elon Musk’ın çıktığı SNL’de kendini DogeFather ilan etmesinden birkaç gün sonra yaşanan bu ani satışlar ve Coinbase’e yollanan $DOGELON, piyasanın bu kez de Elon Musk tarafından çalkalanmasına yol açtı.

Tesla Ödeme Seçeneği Olarak Bitcoin Kullanımını Kaldırdı

Vitalik Buterin’in satışlarından saatler sonra Elon Musk’tan bir hamle geldi. Elon Musk, Tesla & Bitcoin başlığı altında sosyal medya platformu Twitter üzerinde bir paylaşım yaptı.

Paylaşımda artık Bitcoin’in Tesla alımları için bir ödeme seçeneği olarak kullanılmayacağını çünkü Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların kullanıldığı ve bunun da fosil yakıt fiyatlarında artışa sebep olduğu yer alıyordu.

Bitcoin elektrik tuketimi muhabbit 572x600 - Elon Musk vs Vitalik Buterin! Neler Oldu?
Bitcoin Elektrik Tüketimi

Bitcoin kararının ardından yukarıdaki grafiği paylaşan Musk, kripto paraların yanında olduğunu, onları desteklediğini ancak dünyanın gidişatını da korumak zorunda hissettiğini söyledi.

Elon Musk ve Vitalik Buterin’e Tepki Büyüyor!

Vitalik Buterin’in bağışlarının ve Elon Musk’ın Tesla açıklamasının ardından kripto para dünyasındaki birçok popüler isimden ve analistten tepkiler yükseldi.

Bu tepkilerden biri de son zamanlarda kurumsal Bitcoin alımını bir furyaya dönüştüren isim Michael Saylor’dan gelmişti. Saylor, Bitcoin’in enerji tüketiminin gittikçe azaldığını söyledi.

Genel olarak analistlerin tepkilerine bakıldığında, birçoğu bu aksiyonların “finansal şiddet” olarak nitelendirilebileceğini öne sürüyor.

Vitalik Buterin ve Elon Musk’ın aksiyonları sizi nasıl etkiledi?

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar