Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64911.17
0.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3111.83
0.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.44
2.71%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $566.3
1.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Erik Voorhees Kimdir?

Kripto para sektöründe bir tırmanış hikayesi

Clock
Paylaş
Erik Voorhees Kimdir?

ShapeShift’in Kurucusu ve kripto para dünyasındaki birçok şirkette ismi geçen Erik Voorhees’i sizler için araştırdık.

Colorado asıllı Erik Voorhees, girişim projeleri geliştiricisi kimliği ile ön plana çıkmaktadır. 2007 yılında Puget Sound Üniversitesinden mezun olan Voorhees, 3 Haziran 2014 yılında ABD vatandaşı oldu. Birçok ülke ve şehir gezen Erik şimdi Panama’da yaşıyor.

728×90 muhabbit - Erik Voorhees Kimdir?300x250 muhabbit - Erik Voorhees Kimdir?

Voorhees, en başından beri mevcut para sisteminin karşı taraf riskiyle ilgili ciddi sistemik sorunları olduğuna inanmaktaydı. 2010 yılında internet geliştirme üzerine çalışmaya başlayan Voorhees’un kripto para ile tanışması uzun sürmedi. Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısı Voorhees’u kendine çekti.

Erik Voorhees Kariyeri

Erik Voorhees 1 1200x600 - Erik Voorhees Kimdir?
  • 2010 yılında Podium Group‘ta Proje Müdürü olarak iş hayatına başlayan Voorhees, Eylül 2011’de Bitcoin ile tanıştı ve hayatı sonsuza kadar değişti.
  • 2012 Ocak ayında BitInstant‘ta Pazarlama Müdürü olarak işe başladı. Burada Bitcoin ve kripto para dünyası hakkında daha fazla bilgi edindi. Burada çalıştığı süre sırasında Bitcoin kullanarak kumar oynatan SatoshiDICE adlı uygulamayı kurdu. Uygulamada aşırı yoğunluktan veri sıkıntısı yaşayan Voorhees, 2013 yılında bazı yasal sorunlar da yaşayınca uygulamayı 11.5 milyon dolara sattı. Bu tarihteki ilk büyük blok zinciri satın alımlarından biri olarak kabul ediliyor. 2013 yılında ayrıca BitInstant şirketinden de ayrıldı.
  • 2013 yılında SMS ile Bitcoin göndermeyi sağlayan Coinapault şirketini kurdu. Coinapult, hem işletmeler hem de tüketiciler için likidite ve güvenli cüzdan hizmetleri sunan önde gelen Bitcoin şirketlerinden biri oldu. Bu şirketi de 1 yıl sonrasında sattı.
  • 2014 yılında ise sponsorlu mesajları Bitcoin karşılığında kullanıcılara attırdığı FeedZeBirds adlı bir şirket kurdu ve yine 2014 yılında bu şirketi SEC’ten dolayı kapatmak zorunda kaldı. Bu zorundalık ise, SEC’in, “Federal onay almadan yatırımcıların sermayesini elde etmek için sosyal medyayı kullandığını ve yasa dışı kumar işletmesi işlettiğini” iddia ederek Voorhees’e para cezası kesmesinden ve şirketini kapatması gerektiğini dikte etmesinden dolayı gerçekleşti.
  • Bu zorluklar onun en büyük başarı olan ShapeShift‘i kurmasına vesile oldu. Şirket tohum finansmanında 10 milyon dolardan fazla fon topladı. Voorhees’un bu şirketi de SEC tarafından incelemeye alındı. SEC, Voorhees’i 9 milyon doları aklamak için Shapeshift’i kullanmakla suçladı.

Erik Voorhees ve ShapeShift

Voorhees, vergilendirmeye, mali düzenlemeye ve genel olarak hükümet karşıtı olan açık sözlü bir kişiliğe sahip. Bundan dolayı Shapeshift, kişisel politik ve ekonomik felsefesiyle uyumlu, sıfır ücretli bir hizmettir.

Voorhees, Shapeshift’i 1 Temmuz 2014 yılında İsviçre’de kurdu. Voorhees, Mt. Gox borsasının çöküşünde parasını kaybettikten sonra müşteri fonlarının üçüncü bir tarafça tutulmadığı bir borsa yöntemi oluşturma ihtiyacı duydu ve ShapeShift şirketini kurdu. 2015 yılında şirkete Roger Ver ve Barry Silbert 525.000 dolar yatırım yaptı.

Şirket, 2015 Eylül ayında ikinci fon toplama turunda Digital Currency Group, Bitfinex, Bitcoin Capital ve Mardal Investments gibi büyük şirketlerin katılımıyla 1,6 milyon dolar fon topladı.

Shapeshift 1200x600 - Erik Voorhees Kimdir?

ShapeShift, 2015 Haziran ayında IOS platformunda çıkış yaptı ve kullanıcılarının 25 kripto para swap işlemine imkan verdi. 2015 Eylül ayında ise alım satım yapılabilecek 40 kripto para ve işlem yapılabilecek 940 işlem çifti sundu. Bu diğer tüm borsalardan daha fazlaydı.

Şirkete 2015 yılında New York’ta işlem yapmaya devam edebilmesi için kripto paralar düzenlemesi kapsamında BitLicense kullanma zorunluluğu getirildi. Şirket ise New York BitLicense düzenlemesinin önemli kişisel ve özel verilerin de bilgisayar korsanlarının eline geçmesine sebep olacağını düşündüğü için New York’ta hizmetlerini durdurdu.

2016 Mart ve Nisan aylarında şirket 3 saldırıya maruz kaldı. Bu süreçte 469 BTC, 1900 LTC ve 5800 ETH çalındı. Şirket bu saldırı sonrasında, altyapısını gelişmiş güvenlik protokolleriyle yeniden oluşturmak için bir süre çevrim dışı kaldı.

2017 Mart ayında ShapeShift A serisi fon toplamada ABD ve uluslararası yatırım şirketlerinden 10,4 milyon dolar fon topladı. Yatırımcılar arasında Berlin merkezli Earlybird Venture Capital liderliğinde, Lakestar, Access Venture Partners, Pantera Capital ve Blockchain Capital vardı.

Ağustos 2017’de ShapeShift, Senato Bill 5031 adlı düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle getirilen BitLicense tarzı düzenlemeler nedeniyle Washington eyaletinde çalışmayı durdurdu.

2018 yılında Wall Street Journal tarafından yapılan bir soruşturma sonrası, Shapeshift’in iki yıllık bir süre boyunca suç faaliyetlerinden 9 milyon dolarlık fon işlediğini tespit etti. Yapılan araştırmalar sonucunda, suçluların, Shapeshift üzerinden Monero ile kara para akladığı ortaya çıktı. Ancak Shapeshift üzerinden nakide dönen para miktarının 70.000 dolar civarında olduğu ortaya çıktı. Bu süreçte Erik Voorhees’e “Kripto Para Suç Karteli” lakabı takıldı.

Erik Voorhees suçlamalardan sonra şu açıklamalarda bulundu:

“ShapeShift şirketinde işlerin yüzde birinin veya en fazla yüzde ikisinin yasa dışı olabileceğini belirtti. Ancak Wall Street Journal’ın önerilerini ciddiye alacağız ve daha sıkı önlemler alacağız.”

İsviçre merkezli Shapeshift şirketi, ABD’de Colorada ve Denver’daki merkezlerinden yönetiliyor. Şirketin değeri ise 30 Mayıs 2022 tarihinde 12,8 milyon dolar.

Daha fazla Kimdir? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar