Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64302
-0.77%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3508.46
-0.03%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.05
-2.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.6
-0.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Eski CFTC Komisyon Üyesi: Ether, Hem Emtia Hem de Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir

Berkovitz’in iddiası; SEC ve CFTC’nin düzenleme kapsamına giren Ether’i, hem bir menkul kıymet hem de emtia olarak sınıflandırmanın önünü açıyor.

Clock
Paylaş
Eski CFTC Komisyon Üyesi: Ether, Hem Emtia Hem de Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski bir komisyon üyesi olan ve aynı zamanda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski genel danışmanı olan Dan Berkovitz, ilginç bir iddia ortaya attı.

Daha önce her iki kurumda da çalışmış olan Berkovitz’e göre; Ether’in (ETH) aynı anda iki düzenleyici kurum tarafından düzenlenmesi yasal olarak mümkün olabilir. Berkovitz’in iddiası; SEC ve CFTC‘nin düzenleme kapsamına giren Ether’i, hem bir menkul kıymet hem de emtia olarak sınıflandırmanın önünü açıyor.

728×90 muhabbit - Eski CFTC Komisyon Üyesi: Ether, Hem Emtia Hem de Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir300x250 muhabbit - Eski CFTC Komisyon Üyesi: Ether, Hem Emtia Hem de Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir

Uzun süredir CFTC ve SEC tarafından hukuki statüsü tartışılan Ether, en sonunda CFTC tarafından diğer birçok kripto para gibi emtia olarak tanımlandı. Bununla birlikte Gary Gensler başkanlığındaki SEC, Ether’e henüz belirli bir yasal kategori ve sınıf atamadı. Gensler, nisan ayında yaptığı bir toplantıda fazla açıklama yapmadan sadece Bitcoin dışındaki her şeyin bir menkul kıymet olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

SEC ve CFTC’nin yasal tanımları örtüşüyor

Berkovitz, dün katıldığı bir podcast yayınında emtia ve menkul kıymetlerin yasal tanımlarının birbirlerine uyduğunu ve bu nedenle bir varlığın her ikisi olarak da sınıflandırılmasının mümkün olduğunu söyledi. Berkovitz, yaşanan karışıklığın emtiaların “buğday” ya da “yulaf” gibi tamamen fiziksel ögeler olmamasından kaynaklandığını ve “vadeli işlem sözleşmesi” kapsamına giren her şeyin aslında teknik olarak bir emtia olarak tanımlanabileceğini açıkladı.

Hatta SEC tarafından tanımlanan tahviller ve yatırım sözleşmeleri gibi şeyleri içeren bir menkul kıymetin de aynı zamanda vadeli işlem sözleşmesinin konusu olabileceğini ve bu durumda da CFTC‘nin yetki alanına girebileceğini belirtti.

Berkovitz’e göre; CFTC’nin ana düzenleme yetki alanı emtialar üzerindeki vadeli işlemlerin ve swapların düzenlenmesini kapsarken, SEC sadece menkul kıymetleri düzenlemekte. Bununla birlikte, bir şey CFTC’nin gözünde bir emtia ve SEC’in tanımı altında bir menkul kıymet ise, her iki düzenleyici kurumun da üzerinde yargı yetkisine sahip olması tamamen mümkün.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar