Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66602
3.88%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3499
2.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.27
4.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.9
3.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Eski SEC Başkanı: Ethereum ETF Ticareti Kaçınılmaz!

Clock
Paylaş
Eski SEC Başkanı: Ethereum ETF Ticareti Kaçınılmaz!

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, Ethereum ETF’lerinin ticaretinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Clayton, SEC’nin spot Ethereum ETF’leri listelemeyi onaylamasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Ancak bu ETF’ler ve Ethereum hakkında hala cevaplanması gereken önemli sorular olduğunu vurguladı.

728×90 muhabbit - Eski SEC Başkanı: Ethereum ETF Ticareti Kaçınılmaz!300x250 muhabbit - Eski SEC Başkanı: Ethereum ETF Ticareti Kaçınılmaz!

Clayton, Ethereum ETF onayının iki aşamada gerçekleştiğini belirtti. CNBC’ye yaptığı açıklamada ilk adımın listeleme onayı olduğunu ifade etti. İkinci adımda ise ürünün nihai onayının beklendiğini söyledi.

ETF’lerin ticaretine başlamadan önce fonların kayıt bildirimlerinin onaylanması gerekiyor. Bu beyanlar yatırımcıların fonun hedefleri, giderleri, riskleri ve yönetimi hakkında tam bilgi sahibi olmasını sağlar. Clayton, bu onayın da gerçekleşeceğini düşünüyor.

Clayton, hem Bitcoin hem de Ethereum spot pazarlarının zamanla geliştiğini belirtti. Eski SEC başkanı, piyasanın bu ürünleri listelemek için yeterince etkili olup olmadığının sorgulandığını ifade etti. Clayton, diğer birçok sorunun da çözülmesi gerektiğini vurguladı. 2017-2020 yılları arasında SEC’yi yönetirken, kripto ETF‘lerini onaylamasını engelleyen de bu piyasa etkinliği meselesiydi. Ancak kripto pazarları son yıllarda önemli ölçüde olgunlaştı.

Ethereum ETF ve Bitcoin ETF’leri Arasındaki Farklar

Clayton, Ethereum ETF’leri ve Bitcoin ETF’leri arasındaki farklara dikkat çekti. Bitcoin’in bir emtia olarak kabul edilmesine rağmen Ethereum’un statüsü hala belirsizliğini koruyor. Clayton, “SEC şu ana kadar Ethereum’daki temel işlemlerin menkul kıymet işlemleri olmadığını kesin olarak söylemedi” dedi.

Bir emtia ile bir menkul kıymet arasındaki fark yatırımcıların, değer artışı için başkalarına güvenip güvenmediğidir. Clayton bunu bir Broadway biletiyle açıkladı. Eğer bir gösteri yaklaşıyorsa ve yapım ekibinin senaryoyu geliştirmesi, mekanı edinmesi gerekiyorsa, o bilet bir teminat olacaktır. Ancak gösteri sahnelendiğinde bilet artık bir meta haline gelir.

Ethereum ETF’leriyle ilgili bu ve diğer sorular henüz cevaplanmamış olsa da, bazı tahminler fonların temmuz veya ağustos ayında işlem görebileceğini gösteriyor. JPMorgan, sürecin kasım ayından çok önce tamamlanacağını öngörüyor. The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar