Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56399.99
9.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3236.71
4.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.54
6.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.6
3.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Estonya, Kripto Para Şirketlerine Küstü!

Estonya, 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalı sonrası kripto para şirketlerine lisans vermemeye veya lisanslıların lisanslarını iptal etmeye başladı.

Clock
Paylaş
Estonya, Kripto Para Şirketlerine Küstü!

Estonya, 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalı sonrası kripto para şirketlerine lisans vermemeye veya lisansı olanların lisanslarını iptal etmeye başladı.

Binance BannerBinance Banner

Avrupa Birliği’nin belki de en kripto para dostu ülkesi olan Estonya, 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalı ile gündeme gelmişti. Danimarka’nın dev ismi Danske Bank A/S’nin Estonya kolunda tespit edilen skandal, Estonya’nın kendisini bir anda Avrupa’nın en büyük kara para aklama skandalının ortasında bulmasına neden oldu.

Başkenti, dünyanın suç oranı en düşük olan 19. şehri Tallinn olan Estonya için büyük bir şoktu. 1,3 milyon nüfusuyla kişilik haklarına saldırı, sahtecilik gibi suçların Avrupa’da en az görüldüğü ülkelerden biri. Bu unvanı korumak için 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalından dolayı çok daha farklı önlemler almaya başladılar

Bu önlemlerin tabii ki en büyük nedeni de ülkenin Finansal İstihbarat Birimi Başkanı Madis Reimand’ın kripto para şirketlerinden şüpheleniyor olması. Reimand’a göre lisanslı kripto para şirketleri Estonya bilgilerini kullanarak farklı ülkelerde sahtekârlık yapıyor. Ayrıca Reimand artık lisanslama işlemlerinin daha katı kurallar çerçevesinde yapılacağını da ekliyor.

Katı kurallara tabi tutulmanın yanı sıra bazı kripto para odaklı şirketleri, Estonya üzerinde hiçbir operasyonu bulunmamaları veya yöneticilerinin Estonya dışında ikâmet etmesi nedeniyle lisanslarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.

Estonya Kripto Para Şirketlerine Küstü! reddedildi

Tabii lisansını kaybedenler de oldu. 900 fazla kripto para odaklı şirketin lisans aldıktan 6 ay sonra faaliyete geçmeyi bekliyordu. Ancak katı kurallara tabi tutulan şirketlerin yarısından fazlasının lisansları geri çekilebilir. Bloomberg ile telefon görüşmesi yapan Reimand, lisansların geri çekilmesi hakkında;

“Piyasanın toparlanması için ilk adım atıldı. İlk adımın atılmasıyla sıra lisans alacak şirketleri seçmekte. Sadece Estonya tarafından denetlenebilen ve zorlayıcı tedbirlerine uyum sağlayabilen ve bu şekilde operasyonlarını devam ettirebilen şirketler lisans alacaktır.”

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar