BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Ethereum 2.0 Hakkında Merak Edilenler !

Ethereum 2.0 yükseltmesi

Yayın:

-

Kripto teknolojileri inceliyoruz, onları teknoloji modelimiz üzerinden çalıştırıyoruz, nesnel analizimizi yapıyoruz ancak nadiren kripto teknoloji yükseltmesi hakkında çalışmalar yapıyoruz. Ethereum 2.0 bir istisna ve önemli bir şekilde ilerlerlemekte, bu ilerleme ile sadece Ether’ in kendisi için değil neredeyse tüm kripto alemi içinde geniş kapsamlı sonuçları olması bekleniyor.
Ethereum büyük farkla dünyanın en popüler akıllı sözleşme platformu pozisyonunda. Ethereum ağı, binlerce projenin bulunduğu yer ve geleceğin sanal ekonomisini inşa etmeye uğraştıkları bir platform olduğundan rutin olarak aşırı yüklemeye maruz kalıyor. Bununla birlikte işlem süreleri acı verici derecede yavaş ve işlem ücretleri son derece pahalı hale geldi. Popülerlik ve pratiklik arasında gördüğümüz büyük eşitsizlik sonsuza dek süremez, Ethereum kullanıcıları bu ağ tıkanıklığı devam ettiği müddetçe yeni alternatifler aramaya başlayacaktır.
Cardano (ADA), EOS (EOS), Tezos (XTZ) gibi kripto para birimleri “Ethereum’ un yeni ve geliştirilmiş versiyonları ” olmayı vaat ediyor.

İlk Ethereum Yükseltmesi Sharding (Parçalama)
Blockchain bir veritabanıdır, adından da anlaşılacağı gibi veritabanı bir blockchain oluşur. Her blok bir dizi işlemi kaydeder ve her blok kronolojik sırayla zincirdeki bir sonraki bloğa bağlanır. Eğer  tüm işlemlerin kaydedilmesi gereken tek bir blockchain varsa, büyük bir trafik sıkışmasına neden olabilir.

Her arayoldan girilen tek şeritli, trafikli bir otoyol düşünün,sorunu çözmenin yolu daha fazla şerit oluşturmak yani aynı anda birden fazla paralel blockchain çalıştırmak. Söylediğinde kolay gibi duruyor ancak yapması o kadar da kolay değil. Ethereum temelde kusurlu bir tasarım çünkü yan blockchainlerin hepsi ana blockchaini besliyor ve bu bir trafik oluşmasını sağlıyor.

Ethereum 2.0 daha farklı bir yöntem kullanıyor, bu yöntemde sharding’ dir. Bir an için süper otoyolları ve yan yolları unutun. Bunun yerine dev, dağınık bir kütüphaneye gidin, o kadar büyük ve dağınık ki tek bir kitap bulmanız yıllar alabilir. Olası bir çözüm kütüphanenin her bir katını tek bir geniş konuya atayın,her kitaplık sırasını bir alt konuya atayın ve sonra tüm kitapları yazar tarafından alfabetik olarak sıralayın. Bu, veritabanlarının dünyasında parçalanmaya benzer, her bir parça eninde sonunda diğer parçalarla birbirine bağlı bir parçayı temsil eder. Ve bu tamamen yeni değil: Parçalama zaten teknoloji devlerinin rutin olarak devasa veritabanlarını genişletmek için kullandığı bir teknik. Şimdiye kadar, sadece birkaç kripto geliştirme ekibi Cardano, Hashgraph ve şimdi, Ethereum bunun teoride nasıl yapılabileceğini anladılar. Hiçbiri bunu reelde uygulamadı ancak Ethereum 2.0 yakında bunu yapan ilk platform olabilir.

İkinci Ethereum Yükseltmesi Proof Of Stake
Ethereum’un artan talebi karşılayamamasının en önemli nedenlerinden biri, Bitcoin’in Proof-of-Work  yaklaşımını kopyalamasıydı. Proof of Work ile madenciler karmaşık bir şifreleme bulmacasını çözmek için yarışıyor, kazanan blockchain’ e yeni bir işlem bloğu yazıyor ve bunun için ödül talep ediyor. Ethereum madenciliği hızlı sistemler, çok miktarda elektrik ve zaman alıyor. Ancak Sürüm 2.0’da, Ethereum durgun Proof-of-Work yönteminden çok daha hızlı ve verimli bir Proof-of-Stake yaklaşımına geçecek.

Ethereum 2.0 bir piyango sistemi gibi, sahip olduğunuz her jeton ( ETH ) bir piyango biletidir, ne kadar çok jetonunuz varsa blockchain’ e yeni bir blok yazma ve ödülü talep etme şansınız o kadar çok olacak.

Ethereum geliştiricileri nihayet sürüm 2.0′ nin yol haritasını ortaya koydu ve sadeliği oldukça dikkat çekici.Ana fikir; mevcut Ethereum ağı aslında hiç yükseltilmeyecek. Bunun yerine, Ethereum 1.0 önceki gibi devam edecek ve geliştiriciler, sürüm 2.0’ın ilk yinelemesini hemen yanında yayınlayacaklar. Revizyonlar uygulandıkça ve geliştirildikçe, orijinal Ethereum yavaş yavaş aşamalı olarak kaldırılacak.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Ethereum Geliştiricileri %51 Saldırılarından Endişeli!

Ethereum geliştiricileri, potansiyel %51 saldırıların önüne geçmek için fikirlerini paylaştı.

Yayın:

-

ethereum geliştiricileri

Cuma günü yapılan Core Devs toplantısında, Ethereum geliştiricileri, başarılı %51 saldırılarını önleyebilmek için alınması gereken potansiyel önlemleri tartıştı.

Tartışma, bu hafta Ethereum Classic’e yapılan saldırı dolayısıyla konuşuldu.

Tartışma esnasında, Ethereum geliştiricileri bu saldırılara karşı ek önlemler alıp almamalarını ve bu tür önlemlerin nasıl uygulanması gerektiği hakkında konuştu.

Düzenleme Sınırını Aşağı Çekmek

Blockchain’in yeniden düzenlenmesine karşı potansiyel bir önlem olarak, blockchain geçmişini her noktadan sonra kayıt edecek bir node düzeyinde kontrol noktaları oluşturmaktır. Bu kontrol noktasının ötesinde önerilen herhangi bir blockchain değişikliği nodelar tarafından reddedilecektir.

Blockchainin yeniden düzenlenmesi, yaygın olarak kabul edilen versiyondan daha yüksek miktarda hash gücüne sahip alternatif bir blockchain madenciliğine dayanıyor. Nakamoto konsensüsünün kuralları nedeniyle, daha yüksek bir çalışma kanıtına sahil olan zincir, nodelara yayınlandığında otomatik olarak orijinalinin yerini alır.

Geth istemcisinin geliştiricisi Peter Szilagyi, yazılımın 90.000 bloktan veya iki haftadan daha derin yeniden yapılanma süreçlerini zaten reddettiğini söyledi. Ancak bu durum, ETC’de yaklaşık 4.000 blok üzerinen gerçekleşen saldırıdan çok daha yüksek olarak kayıtla geçti.

Bu eşimin düşürülmesi benzer saldırandan korunmaya yardımcı olabilirken, OpenEthereum’dan Alexey Akhunov, çok düşük sınırların beklenmedik sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Önlemler Etkisiz Olabilir

ETC blockchain’inin derinliğin kısmi olarak daha önceki saldırılar dolayısıyla belirgin durumda. Bu durum, borsaların mevduatları kabul etmesi için onay eşiğini büyük ölçüde yükseltmesine sonuç oldu.

Szilagyi, Ethereum için binlerce bloğa gerek olmadığını söyledi. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri sansürleyerek ve yalnızca birkaç bloğun yeniden düzenlenmesi ile bilgisayar korsanları kazanç sağlayabilir. Ayrıca düşük bir kontrol noktası sınırı ayarlamak, önemli kullanılabilirlik sorunlarına sebep olabilir.

Slizagyi sözlerine şöyle devam etti:

Ağda %51 saldırısı olduğunu kabul ettiğimizde birçok şeyin bozulmaya başladığını vurgulamak istedim.

Ethereum geliştirici şirketi PegaSys’dan bir geliştirici olan Tim Beiko, ETC’nin durumunun farklı olabileceğini söyledi. Çok daha küçük ve daha az değerli bir blockchain olması sebebiyle, %51 saldırısını yapmak daha kolaydır.

Tartışmanın sonunda, geliştiriciler sorunların üzerinde durmayı ve Ethereum’un dayanıklılığına yönelik potansiyel iyileştirmeler üzerinde durmayı kabul etti.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Rusya’nın Blockchain Seçmen Kayıtları Sızdırıldı!

Yayın:

-

seçmen

1.14 milyon Rus vatandaşının kimlik bilgileri ve seçmen kayıtları an itibarıyla dark web üzerinde kara borsada satışa sunuldu. Bu kimlik bilgileri, ülkenin blockchain teknolojisini kullanan son anayasa referandumuna oy veren vatandaşların bilgileri. Bu bilgiler bilgisayar korsanları tarafından sızdırıldı ve şu an satışta.

Yerel bir haber ajansı olan Kommersant’a göre, bilgisayar korsanları tarafından sağlanan bilgilere ulaşan yasadışı satış yapan kişiler, sızdırılan verileri ve seçmen kayıtlarını içeren bir belgeyi satışa çıkardı. Gelen bilgilere göre veri dosyası tam 30 bin satırlık. Satırların her biri, 1.50 ABD doları değerinde. Ancak verileri toplu olarak satın almak isteyen kişiler satır başına 1 dolar gibi bir fiyat ile ücretlendirilmekte.

Kişisel verilerin aşırı bir şekilde hassas veri içermediği gelen bilgiler arasında. Yine de verilere ulaşımı olan kişiler, Rus vatandaşlarının kredi geçmişini, ev adreslerini ve çalıştığı şirketlerin isimlerini ele geçirmiş durumda.

Verilerin doğruluğu, çalınan kişisel verilerin bir kısmını içeren bir metin dosyasının incelenmesi ile birlikte, yerel medya kuruluşu tarafından doğrulanmış halde.

Rusya’da yerel bir medya kuruluşu olan Medusa tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, “degvoter.zip” başlıklı dosya, 1 Temmuz tarihinde hükümetin internet sitesi aracılığı ile birkaç saat boyunca indirilebilir bir haldeydi.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz yıllarda ABD başkanlık seçiminde oyların çalındığı gibi bir iddia yer almıştı. Buna istinaden seçim kurulu, oyları tekrardan saymıştı. Sizce yaşanan bu durumlar blockchain teknolojisine olan güveni sarsabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184