Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51130.01
-2.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2910.21
-0.88%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.96
-5.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $365
1.87%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Ethereum 2.0 Hakkında Merak Edilenler !

Ethereum 2.0 yükseltmesi

Clock
Paylaş
Ethereum 2.0 Hakkında Merak Edilenler !

Kripto teknolojileri inceliyoruz, onları teknoloji modelimiz üzerinden çalıştırıyoruz, nesnel analizimizi yapıyoruz ancak nadiren kripto teknoloji yükseltmesi hakkında çalışmalar yapıyoruz. Ethereum 2.0 bir istisna ve önemli bir şekilde ilerlerlemekte, bu ilerleme ile sadece Ether’ in kendisi için değil neredeyse tüm kripto alemi içinde geniş kapsamlı sonuçları olması bekleniyor.
Ethereum büyük farkla dünyanın en popüler akıllı sözleşme platformu pozisyonunda. Ethereum ağı, binlerce projenin bulunduğu yer ve geleceğin sanal ekonomisini inşa etmeye uğraştıkları bir platform olduğundan rutin olarak aşırı yüklemeye maruz kalıyor. Bununla birlikte işlem süreleri acı verici derecede yavaş ve işlem ücretleri son derece pahalı hale geldi. Popülerlik ve pratiklik arasında gördüğümüz büyük eşitsizlik sonsuza dek süremez, Ethereum kullanıcıları bu ağ tıkanıklığı devam ettiği müddetçe yeni alternatifler aramaya başlayacaktır.
Cardano (ADA), EOS (EOS), Tezos (XTZ) gibi kripto para birimleri “Ethereum’ un yeni ve geliştirilmiş versiyonları ” olmayı vaat ediyor.

Binance BannerBinance Banner

İlk Ethereum Yükseltmesi Sharding (Parçalama)
Blockchain bir veritabanıdır, adından da anlaşılacağı gibi veritabanı bir blockchain oluşur. Her blok bir dizi işlemi kaydeder ve her blok kronolojik sırayla zincirdeki bir sonraki bloğa bağlanır. Eğer  tüm işlemlerin kaydedilmesi gereken tek bir blockchain varsa, büyük bir trafik sıkışmasına neden olabilir.

Her arayoldan girilen tek şeritli, trafikli bir otoyol düşünün,sorunu çözmenin yolu daha fazla şerit oluşturmak yani aynı anda birden fazla paralel blockchain çalıştırmak. Söylediğinde kolay gibi duruyor ancak yapması o kadar da kolay değil. Ethereum temelde kusurlu bir tasarım çünkü yan blockchainlerin hepsi ana blockchaini besliyor ve bu bir trafik oluşmasını sağlıyor.

Ethereum 2.0 daha farklı bir yöntem kullanıyor, bu yöntemde sharding’ dir. Bir an için süper otoyolları ve yan yolları unutun. Bunun yerine dev, dağınık bir kütüphaneye gidin, o kadar büyük ve dağınık ki tek bir kitap bulmanız yıllar alabilir. Olası bir çözüm kütüphanenin her bir katını tek bir geniş konuya atayın,her kitaplık sırasını bir alt konuya atayın ve sonra tüm kitapları yazar tarafından alfabetik olarak sıralayın. Bu, veritabanlarının dünyasında parçalanmaya benzer, her bir parça eninde sonunda diğer parçalarla birbirine bağlı bir parçayı temsil eder. Ve bu tamamen yeni değil: Parçalama zaten teknoloji devlerinin rutin olarak devasa veritabanlarını genişletmek için kullandığı bir teknik. Şimdiye kadar, sadece birkaç kripto geliştirme ekibi Cardano, Hashgraph ve şimdi, Ethereum bunun teoride nasıl yapılabileceğini anladılar. Hiçbiri bunu reelde uygulamadı ancak Ethereum 2.0 yakında bunu yapan ilk platform olabilir.

İkinci Ethereum Yükseltmesi Proof Of Stake
Ethereum’un artan talebi karşılayamamasının en önemli nedenlerinden biri, Bitcoin’in Proof-of-Work  yaklaşımını kopyalamasıydı. Proof of Work ile madenciler karmaşık bir şifreleme bulmacasını çözmek için yarışıyor, kazanan blockchain’ e yeni bir işlem bloğu yazıyor ve bunun için ödül talep ediyor. Ethereum madenciliği hızlı sistemler, çok miktarda elektrik ve zaman alıyor. Ancak Sürüm 2.0’da, Ethereum durgun Proof-of-Work yönteminden çok daha hızlı ve verimli bir Proof-of-Stake yaklaşımına geçecek.

Ethereum 2.0 bir piyango sistemi gibi, sahip olduğunuz her jeton ( ETH ) bir piyango biletidir, ne kadar çok jetonunuz varsa blockchain’ e yeni bir blok yazma ve ödülü talep etme şansınız o kadar çok olacak.

Ethereum geliştiricileri nihayet sürüm 2.0′ nin yol haritasını ortaya koydu ve sadeliği oldukça dikkat çekici.Ana fikir; mevcut Ethereum ağı aslında hiç yükseltilmeyecek. Bunun yerine, Ethereum 1.0 önceki gibi devam edecek ve geliştiriciler, sürüm 2.0’ın ilk yinelemesini hemen yanında yayınlayacaklar. Revizyonlar uygulandıkça ve geliştirildikçe, orijinal Ethereum yavaş yavaş aşamalı olarak kaldırılacak.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar