Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70200.61
0.88%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3814.92
5.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.19
4.44%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $618.5
4.39%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum’un Bitcoin’e göre iyi fiyat performansı göstermesinin 5 nedeni!

Clock
Paylaş
Ethereum’un Bitcoin’e göre iyi fiyat performansı göstermesinin 5 nedeni!

Bernstein araştırma raporuna göre Ethereum’un (ETH ya da Ether), son zamanlardaki yükselişi sadece olası bir ETF onayından kaynaklanmıyor. Bunu destekleyen başka nedenler de bulunmakta. Raporda, borsalarda tutulan Ether miktarının, yüzde 11 ile tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bu da Ether’in büyük bir kısmının, DeFi platformlarında kilitli olduğunun bir işareti.

728×90 muhabbit - Ethereum'un Bitcoin'e göre iyi fiyat performansı göstermesinin 5 nedeni!300x250 muhabbit - Ethereum'un Bitcoin'e göre iyi fiyat performansı göstermesinin 5 nedeni!

Bernstein raporuna göre, yılbaşından bugüne dek yüzde 33 yükselen Ethereum’un son zamanlarda bu kadar iyi performans göstermesinin beş nedeni var. İşte rapora göre ETH fiyatını etkileyen nedenler:

1-2024 yılına hızlı bir giriş yapan Ether, son birkaç aydır Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösteriyor. Beklenen olası bir ETF fiyatı etkilemişe benziyor. Ancak potansiyel bir Ethereum ETF onayının dışında bu yükselişi destekleyen başka faktörler de var.

2-Öncelikle, ETH arzı deflasyonist ve Ethereum blok zinciri Eylül 2022’de PoW konsensüs modelinden proof-of-stake (PoS) konsensüs modeline geçti. O günden beri yeterince artış göstermeyen ETH, aslında hakettiği ilgiyi görememişti.

3-Ayrıca, Bernstein raporuna göre kilit altında tutulan ETH miktarı da önemli bir faktör. Rapor, borsalarda tutulan ETH’nin tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 11’de olduğunu belirtiyor. Bu da ETH’nin çok daha büyük bir miktarının DeFi havuzlarında kilitlendiğinin bir işareti.

Analistler, zincir hareketliliği arttığı için ETH işlem ücretlerinin de yükseldiğini ve ETH sahiplerinin de varlıklarını stake etmek istediğini yazdı. Analistlerin gözlemine göre; Arbitrum, Optimism ve Polygon gibi Ethereum layer 2 ağlarındaki akıllı sözleşmeler ölçeklendikçe, kullanıcılar daha fazla ETH kilitliyor. Bu da artan talebin refleksif bir geri bildirim döngüsüne yol açıyor.

EigenLayer protokolü, stake etmeyi teşvik ediyor

Bununla birlikte, Ether’i yeniden stake etmek için kullanılan bir protokol olan EigenLayer, kullanıcılara daha fazla kazanç vadettiği için Ether’ler genellikle stake’de kalıyor. Rapora göre, 2023 yılının ilk aylarından itibaren DeFi’daki ticaretin canlanmasıyla beraber yeni layer 2 ağları, Ethereum ağında daha fazla ölçeklenebilirlik ve düşük işlem ücretleri sağlıyor.

DeFi tokenlarındaki fiyat artışı Ethereum’un fiyatını etkiler mi?

4- Raporda analistler, sağlıklı bir DeFi ekosisteminin Ethereum ağında daha yüksek aktivite sağlayacağını belirtiyor. Dolayısıyla bu da ETH’ye daha fazla değer katacaktır. Popüler DeFi uygulamaları genellikle Ethereum tabanlıdır, kesin bir korelasyon olmamakla beraber Ethereum ağında bulunan DeFi tokenlarının ETH fiyatını etkileme potansiyeli vardır. Merkeziyetsiz borsa (DEX) Uniswap’ın yönetişim tokenı UNI’yi stake edenlere sunduğu ödüllendirme teklifinden sonra, tokenın yüzde 60 değer kazanması buna örnek olarak gösteriliyor.

5-Bir diğer faktör Ethereum ağının 2024 Mart ayında yapılması planlanan Dencun yükseltmesidir. Rapora göre, yükseltmeden sonra Ethereum layer 2 ağlarında işlem maliyetleri yüzde 90 azalacak ve layer 2 ağlarının kârlılığı artacak. Bu da, Ethereum’daki sıkışıklığı hafifletecek ve ekosisteme daha yüksek hacimler kazandıracak.

Kaynak: Coindesk

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar