Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70099.99
-1.38%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3783
2.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.25
3.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $618
3.05%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum London Hard Fork Nedir?

Ethereum London “hard fork”u (sert çatallanma), Ethereum ağına bir dizi düzenleme getirecek olan yeni bir güncellemedir.

Clock
Paylaş
Ethereum London Hard Fork Nedir?

5 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan Ethereum London “hard fork”u (sert çatallanma), Ethereum ağına bir dizi düzenleme getirecek olan yeni bir güncellemedir.

728×90 muhabbit - Ethereum London Hard Fork Nedir?300x250 muhabbit - Ethereum London Hard Fork Nedir?

Ethereum’un 15 Temmuz 2021 tarihinde Twitter hesabından yaptığı duyuruyla, başarılı testnet denemelerinden sonra London “hard fork”un 3 Ağustos 2021 ve 5 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceğini belirtmişti.

Ethereum London hard fork, Nisan 2021 Berlin “hard fork”tan bir sonraki Ethereum ağı güncellemesidir.

London güncellemesi, Ethereum ağındaki işlem ücretleri konusunda önemli değişikler yapmaktadır. Güncelleme, getireceği düzenlemelerle birlikte de Ethereum 2.0 için bir yenilik niteliğindedir.

Ethereum London Hard Fork Güncellemesi Nedir?

Ethereum 2.0 için birçok yenilik getiren London hard fork, temel olarak mevcut iş kanıtı protokolünden (PoW) daha verimli bir şekilde tasarlanmış olan hisse kanıtı (PoS) protokolüne geçişin bir aşaması olarak tanımlanabilir.

Temelde Ethereum London hard fork güncellemesi, ağ üzerindeki işlem sürelerine ve işlem ücretlerine odaklanıyor.

Bu güncellemenin getirdiği yeniliklerle beraber Ethereum 2.0 için işlem hacimlerinin artması, işlem sürelerinin ve işlem ücretlerinin de düşmesi bekleniyor.

Ayrıca, enerji kullanımında büyük faydalar sağlayacağına inanılan London güncellemesi, Ethereum’un daha sürdürülebilir hale gelmesine de olanak sağlıyor.

Ethereum Muhabbit 1 1 - Ethereum London Hard Fork Nedir?

Ethereum London Hard Fork Güncellemesinin Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

London güncellemesi, iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçiş aşamasının bir parçası olarak görülse de yukarıda sizlere belirttiğimiz gibi, Ethereum London “hard fork”un getireceği en önemli yenilik işlem ücretlerinde olacaktır.

Eski sistemde kullanıcılar işlem ücretlerini açık artırma yöntemiyle öderken, bu güncellemeyle beraber işlemler belirli bir ücrete sahip olacaktır.

Eski sistemde, madenciler kendilerine ödenen işlem ücretlerini sıralayıp işlemleri öncelikli hale getirirken, yeni sistemde bütün bloklar sabit hale gelecek ve belirli bir ücret karşılığında ağ üzerinde işlemler gerçekleştirilecektir.

Ethereum London Hard Fork Güncellemesindeki Temel Değişiklikler

Ethereum, topluluktaki herkesin Ethereum protokolü için değişiklik önerileri sunmasına izin verir.

Bu değişiklikler, ek özellikler eklemek ya da sözleşmelerin blok zinciri üzerindeki çalışma şekillerini değiştirmek gibi öneriler içerebilir. Bu öneriler, EIPs ya da Ethereum Improvement Proposals (Ethereum İyileştirme Önerileri) olarak adlandırılmıştır.

Ethereum London “hard fork”u 5 tane EIPs içerir:

EIP-1559 – Ethereum’u deflasyonist hale getirmek

EIP-3198 – Akıllı sözleşmeler için kullanıcı deneyimini iyileştirmek

EIP-3529 – Etkisiz geri ödemeleri azaltmak

EIP-3541 – Gelecekteki Ethereum güncellemelerini kolaylaştırmak

EIP-3554 – Zorluk bombasını etkisiz hale getirmek

EIP-1559: Ethereum’u deflasyonist hale getirmek

EIP-1559 önerisi, kullanım durumlarına ve zaman içindeki ücretlere göre işlem ücretlerini değiştirerek Ethereum ağında belirli ayarlamalar yapıyor.

Bu değişiklik, kullanıcıların işlem ücretlerini daha kolay tahmin edebilecekleri ve kullanımlarını ayarlayabilecekleri daha adil bir sistem geliştirmeyi amaçlıyor.

EIP-1559, ağın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak protokolün dinamik olarak çıkardığı veya genişlettiği her bloğa temel bir ücret getirecektir.

Blok başına sabit olan ağ işlem ücreti yakılacak ve bu da Ethereum’u daha az enflasyonist hale getirecektir.

EIP-3198: Akıllı sözleşmeler için kullanıcı deneyimini iyileştirmek

EIP-3198, EVM’ye (Ethereum Virtual Machine – Ethereum Sanal Makinesi) bloğun temel ücretine erişim sağlayan bir işlem kodu ekleyerek akıllı sözleşmelerin kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Temel ücret, oluşturulan her blok için ödenen işlem ücreti verimliliğine ve işlem ücretlerini azalmaya yardımcı olabilecek ETH miktarıdır. Ödenen bu düşük miktardaki ETH’nin akıllı sözleşmelerdeki kullanıcı deneyimini iyileştirmesi amaçlanmıştır.

EIP-3529: Etkisiz geri ödemeleri azaltmak

EIP-3529, Ethereum ağındaki belirli akıllı sözleşme işlemleri için işlem ücreti iadelerini azaltır. Geri ödeme mekanizmalarının etkisizligini ortadan kaldırmak için geri ödemeleri düşürür.

Bu iadeler nedeniyle bir blokta kullanılan işlem ücreti, zaman zaman limitinin iki katına kadar çıkabilmektedir.

Bu istenmeyen durumun ortadan kaldırılması, ağdaki işlem ücreti artışlarını iyileştirecektir. Bu özellik genel olarak tüm Ethereum ağı kullanıcıları için işlem ücretlerinin limitini iyileştirecektir.

EIP-3541: Gelecekteki Ethereum güncellemelerini kolaylaştırmak

EIP-3541’in ana amacı, gelecekte yeni akıllı sözleşme kontratları oluşturmak için alan yaratmaktır. 0xEF Byte ile başlayan koda artık ağ üzerinde izin verilmeyecektir ancak mevcut olan kod bundan etkilenmeyecektir.

Bu sistemin, yazılım güncellemeleriyle ilgili tüm sorunları ortadan kaldırmayacağı bilinse de ana amaç yaygın olarak karşılaşılan bazı sorunlar için bir çözüm sağlamaktır.

EIP-3554: Zorluk bombasını etkisiz hale getirmek

Zorluk bombası, Ethereum madenciliğinin zorluğunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. Zorluk bombasını etkisiz hale getirmek için ağ güncellemesiyle beraber iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçmek gereklidir.

EIP-3554, zorluk bombasının etkisini azaltarak geliştiricilerin Ethereum 2.0’a geçmesi için daha fazla zaman sağlamayı amaçlamaktadır.

Ethereum London Hard Fork Güncellemesinin Beklenen Fiyat Etkisi

EIP-1559, Ethereum kullanıcılarının ödediği işlem ücretlerinin bir kısmını yakmayı amaçlıyor.

Bu da sınırsız arza sahip olan ETH’nin token arzını dengelemek için bir sistem oluşturuyor. Ethereum London hard fork güncellemesiyle beraber sürekli bir şekilde azalarak dengelenecek olan arzına karşı katlanarak artan talep ve eskiye göre azalacak olan işlem ücretleri, daha az enflasyonist hale gelecek olan ETH fiyatı için olumlu bir haber olarak görülüyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar