Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66737.48
-1.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3498.56
-0.28%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.18
-4.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601
-0.92%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum Test Ağı Beacon Chain Başlatıldı!

Sepolia test ağı Beacon Chain, Ethereum ağ geliştiricilerine değerli teknik bilgiler sunmak ve yeni teknolojilerin kullanılmasını sağlamak için başlatıldı.

Clock
Paylaş
Ethereum Test Ağı Beacon Chain Başlatıldı!

Sepolia test ağı Beacon Chain, Ethereum ağ geliştiricilerine değerli teknik bilgiler sunmak ve yeni teknolojilerin kullanılmasını sağlamak için başlatıldı.

Ethereum ana ağının Proof of Work (PoW) yerine Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçiş yapabilmesi için ilk önce test ağında test edilmesi gerekiyor. Beacon zinciri ile Sepolia test ağının birleşmesiyle bu dönüşümle ilgili farklı bilgiler sağlanacak. Eğer başarılı olursa Ethereum, proof-of-stake algoritmasına sahip bir ağa dönüşecek.

728×90 muhabbit - Ethereum Test Ağı Beacon Chain Başlatıldı!300x250 muhabbit - Ethereum Test Ağı Beacon Chain Başlatıldı!

Bu durumla ilgili kesin tarih verilmese de çalışmalar devam ediyor.

Ethereum PoW’dan PoS’a geçtiğinde birçok şey değişebilir ve projesini Ethereum ağında geliştiren ekipler bu duruma hazır olamayabilir. Ethereum bu geçişi yapmadan önce neler olduğunu anlayabilmek için Testnet birleştirmeleri yapılıyor. Eğer işler yolunda giderse Ethereum ana ağ birleştirmesi, tüm ağın PoS konsensüsüne geçişini sağlayacak ve Ethereum’un enerji tüketimini %99,9 oranında azaltacak.

Ekim 2021 tarihinde Sepolia piyasaya sürüldü. Core Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, 2022 Nisan ayında Ropsten test ağının zaman içinde aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacağını ve yerini Sepolia’nın alacağını doğruladı. Bu nedenle, uygulamalarını Ropsten’de çalıştıran projelerin, oluşabilecek herhangi bir sorunu önlemek için çalışmalarını Sepolia’ya taşımaları gerekecek.

Sepolia ve Ropsten gibi herkese açık test ağları, canlı ana ağı etkilemeden ilgili ana ağlarının çalışma koşullarını keşfetmek için tasarlanmıştır.

Ethereum Genel Muhabbit - Ethereum Test Ağı Beacon Chain Başlatıldı!

Ropsten Ağı

2016 yılında piyasaya sürülen Ropsten ağı, Ethereum’un en uzun süredir devam eden PoW test ağıdır. Test ağları, ana ağ (mainnet) ile her açıdan aynıdır ve geliştiriciler tarafından akıllı sözleşmeleri ve merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) test etmek için kullanılır.

Ropsten test ağı, işlemleri yürütmek ve kodlama ortamını test etmek için değeri olmayan bir Ethereum biçimini kullanır. Test ağında yapılan değişiklikler Ethereum’un ana ağını etkilemez. Bu sonuçsuz ortam, geliştiricilere kodlamalarından kaynaklanabilecek olası sorunlara ilişkin önemli bilgiler verir.

Ropsten, 2016’da piyasaya sürülen en uzun ömürlü test ağlarından biridir.

Edinilen bilgilere göre Ethereum, bu yıl ağustos ayında proof of work (PoW) konsensüs mekanizmasından (PoW) proof of stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş yaparken Ropsten test ağını (testnet) kullanacak. Ayrıca Ropsten, ilk halka açık test ağı olacak.

Ethereum’un Ropsten Testnet’i, Beacon zinciri ile başarılı bir şekilde birleşti ve ağı merakla beklenen mainnet birleşmesine bir adım daha yaklaştırdı.

Ethereum ana ağındaki resmi birleştirme tarihi birkaç kez ertelendi. Şimdi Ağustos 2022’ye kadar tamamlanması planlanıyor, ancak herhangi bir nedenle bu tarih daha da ertelenebilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar