Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62023.99
0.79%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3427.41
1.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.33
0.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $410.5
0.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

Ethereum Üzerinde Çalınan NFT’lerin Değeri 25,4 Milyon Doları Geçti!

Ethereum ağı üzerinde dondurulan NFT’lerin değeri açıklandı!

Clock
Paylaş
Ethereum Üzerinde Çalınan NFT’lerin Değeri 25,4 Milyon Doları Geçti!

Bir Dune analistinin paylaştığı rapora göre en değerli NFT koleksiyonlarından çalınan veya şüpheli işlemlerden dolayı dondurulan NFT’lerin sayısı artmaya devam ediyor.

Çalınan NFT’ler için hazırlanmış bir tabloya göre, OpenSea üzerinde dondurulan NFT’ler arasında 130 Bored Ape Yacht Club NFT’si ve 268 Mutant Ape Yacht Club NFT’si bulunuyor. Bu NFT’lerin eski sahipleri OpenSea’ye şüpheli işlem başvurusu yaptığından dolayı 18,5 milyon dolar değerindeki NFT dondurulmuş durumda.

Binance BannerBinance Banner

En değerli NFT koleksiyonlarından çalınan veya dondurulan NFT’ler arasında şunlar bulunuyor:

  • BAYC: 92 ETH x 130 = 11.960 ETH
  • MAYC: 18 ETH x 268 = 4.824 ETH
  • CloneX: 12,15 ETH x 202 = 2454 ETH
  • Moonbirds: 26 ETH x 70 = 1820 ETH
  • Azuki: 11,5 ETH x 153 = 1759 ETH
  • Doodles: 13,75 ETH x 83 = 1.141 ETH
  • Taban fiyatlar baz alındığında toplam değer yaklaşık olarak = 24.000 ETH

Dune sitesi üzerinde Beetle adlı kullanıcı, çalınan ve şüpheli işlemlerden dolayı dondurulmuş tüm NFT’leri belirtmiş.

NFT’ler, blok zinciri üzerinde eşsiz tokenlardır ve sahibinin izni olmadan başkasına yollanamaz. Yani çalınan NFT’ler denilse de çoğu çalınma vakasında NFT sahibi farkında olmadan NFT’nin gönderilmesine izin verdi. Bu hırsızlık yöntemi sıklıkla e-posta, Twitter veya Discord üzerinden gerçekleşen kimlik avı saldırıları ile yapılıyor.

OpenSea NFT politikası tartışılmaya devam ediyor

OpenSea’nin kurallarına göre çalınma şüphesi olan NFT’ler kendi sitesinde satılamıyor. Ancak popüler Bored Ape NFT sahibi “Franklin”in belirttiğine göre OpenSea sadece kendi sitesinde NFT’yi kitleyebiliyor olsa da LooksRare gibi diğer NFT pazarlarında bu kilitli NFT’ler satılabiliyor.

“Franklin” adlı kullanıcı aynı zamanda OpenSea’nin politikasının kötü amaçla kullanılabileceğini de açıkladı. Açıklamasında eğer satılan NFT’yi çalındı diye şikayet edilirse, NFT’nin kitleneceğini ve kullanılamayan NFT’nin sonrasında daha ucuza alınabileceğini açıkladı. Kullanıcı daha sonrasında ise geri alınan kilitli NFT için tekrar OpenSea’ye başvurarak kilidin açılmasının sağlanabileceğini belirtmiş.

Moonbirds sahibi “Jameson” ve diğer kullanıcılar da Twitter üzerinde OpenSea’nin politikasını tartıştı. Tartışmada, OpenSea’nin şüpheli işlemleri dondurması merkeziyetsiz blok zinciri varlıkları için fazla merkezi olduğunu belirtildi.

Twitter üzerinde ayrıca, internetin geleceği olarak görülen Web3’te blok zinciri kullanılması fikrinin de bu gibi işlemler ile zarar gördüğü tartışıldı. Tartışmada merkeziyetsiz bir yapının kurumlar tarafından kontrol edilebilmesi fikri bu sisteme olan güvenin azaltacağı belirtildi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar