Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64726.31
-3.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3405.23
-4.33%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.87
-11.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $579.7
-4.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Ethereum’da Transfer Maliyetleri Yükseliyor! 2 Yılın Zirvesinde!

Clock
Paylaş
Ethereum’da Transfer Maliyetleri Yükseliyor! 2 Yılın Zirvesinde!

Ethereum tarafında transfer maliyetlerinde önemli artışlar yaşanmakta.

Glassnode tarafından paylaşılan yeni veriler “Gas Price”ın 50 Gwei seviyelerine çıktığını göstermekte.

Screenshot 1 5 - Ethereum'da Transfer Maliyetleri Yükseliyor! 2 Yılın Zirvesinde!
Ethereum Gas Price Grafiği

Gas Price Nedir

Gas, Ethereum ağında bir transferin gerçekleşebilmesi için gerekli olan maliyet olarak tanımlanabilir. Gwei ise Ether’in (ETH) bir alt birimidir.

728×90 muhabbit - Ethereum'da Transfer Maliyetleri Yükseliyor! 2 Yılın Zirvesinde!300x250 muhabbit - Ethereum'da Transfer Maliyetleri Yükseliyor! 2 Yılın Zirvesinde!

2018’den beri düşük seviyelerden devam eden, sadece anlık sert fiyat hereketlerinde yükseliş gösteren transfer maliyetleri, son dönemde büyük artış göstermiş durumda.

En son 2018 yaz aylarında görülen 50 Gwei seviyeleri, yeniden masada.

Mart 2020 tarihinde 10 Gwei seviyelerinde dolaşan limit, yaşadığı düzenli artış ile birlikte 50 Gwei’ye ulaşmış durumda. 5 aylık süreçte yaşanan artış ise neredeyse 5 kat.

Neden Artıyor

“Gas Price”ın artmasının ardında direkt olarak ağın kullanım yoğunluğunun artması yatmakta. Son dönemde büyük çıkış yakalayan ve çok daha fazla şekilde kullanılmaya başlayan DeFi platformları tüm işlemlerini akıllı kontratlar aracılığı ile gerçekleştirmekte. Yani yapılan her işlem Ethereum Blockchain’i üzerinde yeni bir işlem demek.

Platformların kullanımının artması da direkt olarak ağ üzerindeki aktivitenin artmasına sebep olmakta. Birden çok platform ve uygulamanın ERC-20 ve diğer standartları tercih ederek işlemlerini Ethereum üzerinde gerçekleştirmesi maliyetlerin artmasına sebep olmakta.

Henüz beklenen Ethereum 2.0 güncellemesini getiremeyen Ethereum geliştiricileri ağın kapasitesini arttırabilmiş değil. Geçtiğimiz günlerde Ethereum tarafında “Gas Limit” tarafında bir artışa gidilerek blok boyutları büyütülmüştü. Bu sayede blok başına harcanabilecek “Gas” miktarı yüzde 25 oranında arttırılmıştı. Bu adımın ise yoğunluğu bir nebze azaltarak maliyetleri de aşağı çekmesi bekleniyordu.

Ortaya çıkan sonuç ise maliyetlerdeki yükselişin devam ettiğini gösteriyor.

Ether Gas Station verileri incelendiğinde DeFi tarafındaki yükselişe rağmen, ağdaki kullanılan “Gas”in en büyük paydaşı halen Tether (USDT). Ethereum üzerinde gerçekleştirilen USDT transferleri ağın büyük kısmını halen domine etmekte.

Screenshot 2 5 - Ethereum'da Transfer Maliyetleri Yükseliyor! 2 Yılın Zirvesinde!
Ethereum Gas Kullanım Miktarları

Güncel listede Tether’ın ardından Forsage isimli merkezsiz bir “crowdfunding” (kitle fonlaması) platformu gelmekte. Kitle fonlaması ise, çok sayıda yatırımcının küçük miktarda yaptıkları yatırımlara dayanan bir fonlama şekli olarak tanımlanabilir.

Forsage ise Tether’ın ardından gelen ikinci platform oluyor. Üçüncü sırada merkezsiz borsaların hacim lideri UniSwap bulunuyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar