Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69268.72
-0.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3846.12
4.30%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.25
-0.96%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.3
-1.79%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin, PoW konsensüs sistemi hakkında konuştu

Clock
Paylaş
Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin, PoW konsensüs sistemi hakkında konuştu

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un konsensüs sistemi hakkındaki görüşlerini paylaştı. ve Ethereum’un PoW konsensüs sistemiyle kalmasını isteyen kullanıcı yorumlarını cevapladı.

Buterin, Ethereum‘un PoW (Proof of Work) konsensüs sistemine geçiş sürecinde yaşananlar hakkında bir kullanıcının yorumuna cevap verdi. Kullanıcılar, Ethereum topluluğunun bir kısmının ağın PoW olarak kalmasını tercih ettiğini belirtmişlerdi. Ancak Buterin bu tercihin geçici olduğunu ve asıl hedefin PoS (Proof of Stake) sistemine geçiş olduğunu vurguladı.

728×90 muhabbit - Ethereum'un Kurucusu Vitalik Buterin, PoW konsensüs sistemi hakkında konuştu300x250 muhabbit - Ethereum'un Kurucusu Vitalik Buterin, PoW konsensüs sistemi hakkında konuştu

Buterin, “PoW oldukça merkezileşmişti. Herkes bunun sadece geçici bir aşama olduğunu biliyordu.” şeklinde konuştu.

PoW madencilik havuzları

Ethereum’un PoW madencilik havuzlarının dağılımını içeren bir grafik paylaşan Buterin, bazı havuzların ağdaki madencilik gücünün büyük bir kısmını kontrol ettiğini gösterdi.

PoW sistemi, madencilerin karmaşık matematik problemlerini çözerek blok eklemelerini sağlar. Ancak bu sistem enerji tüketimi ve madencilik ekipmanlarının merkezileşmesi gibi sorunlara neden olur. PoS sistemi ise ağı doğrulayıcı node’lara dayalı olarak güvence altına alır.

Ethereum’un PoS’a geçiş süreci olan “The Merge” Eylül 2022’de gerçekleşti. Ve Ethereum’un enerji tüketimini büyük ölçüde azaltarak daha sürdürülebilir bir konsensüs mekanizması sağladı. The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar