Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64746.56
1.58%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3103
1.63%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.58
4.75%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.7
1.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ExxonMobil, Açığa Çıkan Fazla Enerjiyi Kripto Para Madenciliğine Güç Sağlamak İçin Kullanıyor!

Ocak 2021’de madencilik programını başlatan petrol devi, operasyonunu Nijerya, Arjantin, Guyana ve Almanya’ya genişletmeyi düşünüyor!

Clock
Paylaş
ExxonMobil, Açığa Çıkan Fazla Enerjiyi Kripto Para Madenciliğine Güç Sağlamak İçin Kullanıyor!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli enerji üreticisi ExxonMobil, gazdan açığa çıkan fazla enerjiyi kripto para madenciliği makinelerine güç sağlamak için kullanıyor.

Şirket bunun için bir program başlattı ve operasyonlarını farklı ülkelerde gerçekleştirmek istiyor.

728×90 muhabbit - ExxonMobil, Açığa Çıkan Fazla Enerjiyi Kripto Para Madenciliğine Güç Sağlamak İçin Kullanıyor!300x250 muhabbit - ExxonMobil, Açığa Çıkan Fazla Enerjiyi Kripto Para Madenciliğine Güç Sağlamak İçin Kullanıyor!

24.03.2022 Perşembe günü yayımlanan bir rapora göre, ExxonMobil ve Crusoe Energy bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın içeriğine bakacak olursak; Kuzey Dakota’daki petrol kuyularında açığa çıkan fazla gazın, Bitcoin (BTC) madenci makinelerini çalıştırmak için kullanılması planlanıyor.

Şirket, her gün yaklaşık olarak 158 milyon küp doğal gaz üretiyor. Kripto para madencilik projesi ayda 18 milyon küp doğal gaz kullanıyor.

Petrol devinin eyalette yaptığı operasyonlarının % 0,4’ünü madencilik için kullandığını söyleyebiliriz.

Farklı ülkelerde de madencilik düşünülüyor

Madencilik programını Ocak 2021’de başlatan şirket, farklı ülkelerde de bunu yapmak istiyor. ExxonMobil; Alaska, Nijerya, Arjantin, Guyana ve Almanya’da bu projenin yapılabileceğini düşünüyor.

2022 Şubat tarihinde petrol devi ConocoPhillips, enerji için üçüncü taraf BTC madencilerine açığa çıkan fazla gazı sattığını açıklamıştı.

Aslına bakarsanız, doğalgazın taşınması kolay bir operasyon değildir. Üretilen miktar her zaman güvenli bir şekilde alıcıya ulaşamaz. Bazı zamanlarda şirketler gazları salmak veya yakmak zorunda kalır. Bu olay, şirketlerin çok fazla zarar etmesine sebep olur.

btc madencilik - ExxonMobil, Açığa Çıkan Fazla Enerjiyi Kripto Para Madenciliğine Güç Sağlamak İçin Kullanıyor!

Çevresel hissedar savunuculuğu grubu As You Sow Başkanı Danielle Fugere, Bitcoin madencilerinin çok fazla enerji kullandığını söyleyen kişilere atıfta bulunarak şunları söyledi:

Madenciler sayesinde boşa harcanacak gazlar kullanılıyor.

Argus Media tarafından yayınlanan bir rapora göre; Crusoe Energy, Eylül 2021 itibarıyla dört ABD eyaletinde açığa çıkan fazla gazı kripto para madenciliği için kullanıyordu.

Gazı yakmak yerine kripto para madenciliğini kullanmanın, karbondioksit emisyonlarını % 63’e kadar azaltabileceği söyleniyor.

Kuzey Dakota’daki Bakken havzası Amerika Birleşik Devletleri için önemli bir doğalgaz kaynağıdır. Teksas, enerji üretimi potansiyeli gören kripto para madenciliği şirketlerine ek olarak birçok petrol ve gaz şirketine de ev sahipliği yapıyor.

Buna karşılık New York milletvekilleri, çevresel kaygıları öne süren eleştirmenlere yanıt olarak fosil yakıtlarla çalışan Proof of Work madenciliğinin askıya alınmasını önerdiler.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar