Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65520.5
-1.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3522.51
-1.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.4
-5.40%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.3
-1.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

FCA: Kripto Para Dolandırıcılıklarıyla İlgili Soruşturmalar İki Kat Arttı!

Düzenleyici kurum, kripto paralar hakkındaki raporunu yayımladı.

Clock
Paylaş
FCA: Kripto Para Dolandırıcılıklarıyla İlgili Soruşturmalar İki Kat Arttı!

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), Nisan 2020 ve Mart 2021 ayları arasında kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık soruşturmalarında %222 artış olduğunu gösteren verileri yayımladı

728×90 muhabbit - FCA: Kripto Para Dolandırıcılıklarıyla İlgili Soruşturmalar İki Kat Arttı!300x250 muhabbit - FCA: Kripto Para Dolandırıcılıklarıyla İlgili Soruşturmalar İki Kat Arttı!

İngiliz düzenleyici, Nisan 2020’de olası kripto para dolandırıcılığıyla ilgili toplam 176 soruşturma aldığını ve Mart 2021’e kadar bu sayının 566‘ya yükseldiğini belirtiyor. FCA, bu artışın bir kısmının, yatırımcıların değişen özelliklerinden ve yatırım kararlarından kaynaklanabileceğini öne sürüyor. 

“Gençlerin yüksek riskli yatırımlara yatırım yapma olasılığı genel olarak yetişkinlerden iki kat daha fazladır. Örneğin, kripto para birimlerinin %44’ü ve kitle fonlaması yatırımlarının %31’i 34 yaşın altındaki kişiler tarafından tutuluyor.” 

FCA tarafından yayımlanan bu yeni verilere bakılarak, düzenleyicinin kripto para endüstrisine karşı eleştirel bir duruş sergilemesinin normal olduğu dile getiriliyor. 

Bilindiği üzere FCA, geçtiğimiz yıl boyunca kripto para birimlerine tüketiciyi koruma odaklı bir yaklaşım benimsemeye başladı. Hatta bu yılın ocak ayında FCA, tüketiciler için kripto para birimi yatırımlarının içerdiği riskler hakkında bir uyarı dahi yayımladı.

“Kripto para varlıklarına, bunlarla bağlantılı yatırımlara ve kredilere yatırım yapmak, genellikle yatırımcıların parasıyla çok yüksek riskler almayı içerir. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.”  

Yatırımcılar Risklere Hazır Olmalı

Kripto para varlıklarında belirlediği beş riski açıklayan FCA, bunları şu şekilde sıralıyor; tüketicileri “yüksek kayıp riskine” sokabilecek tüketici koruması eksikliği ve fiyat oynaklığı, ürün karmaşıklığını, ücretleri ve yanıltıcı pazarlama materyallerini kripto para varlıklarına özgü riskler olarak listeledi.

“Tüketiciler risklerin farkında olmalı ve kripto para varlıklarına dayalı yüksek getirili yatırımlara yatırım yapmanın kendileri için uygun olup olmadığını tam olarak düşünmelidir.” 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar