Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51714.14
1.12%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3064.71
3.47%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.19
2.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.7
1.05%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

FCoin’in Öfkeli Çalışanı, 75 Milyon Dolarlık Token’ı Yok Etti

FCoin’in öfkeli çalışanı, 75 milyon dolarlık tokenı ki bu FCoin borsasındaki tüm token arzı olmakta, yok ettiği iddiası ortaya atıldı.

Clock
Paylaş
FCoin’in Öfkeli Çalışanı, 75 Milyon Dolarlık Token’ı Yok Etti

FCoin’in öfkeli çalışanı, 75 milyon dolarlık tokenı ki bu FCoin borsasındaki tüm token arzı olmakta, yok ettiği iddiası ortaya atıldı.

Her şey tüm diğer kripto para borsalarındaki gibi bir siber saldırı söylentisiyle başladı. Ancak FCoin’in hikayesinde beklenmedik bir nokta ortaya çıktı. Olay siber saldırı değil, öfkeli bir çalışanın işiymiş.

Bitcoin Magazine ve HashKeyClub çalışanı, Çinli analist “Mollybu iddiasına göre, FCoin’in öfkeli bir çalışanı FCoin tokenlarının takibini sağlayan veri tabanını tamamen silmiş. Yani FCoin’in 75 milyon dolarlık tokenı takip edilemiyor.

FCoin borsası geçmişte topluluklarına, ekibinin geri kalan FCoin tokenlarını yok etmeyi seçtiğini açıklamıştı. Bu kararın da topluluk referandumunda verildiği söylenmişti. Sebebin, geçtiğimiz yıl meydana gelen token burn olduğu öne sürülerek 5.044.114.837,92336501 tokenın yok edilmesi kararı verilmişti.

Binance BannerBinance Banner

FCoin borsası hakkında hem token fiyatlarını hem de işlem hacmini manipüle ettikleri gibi çeşitli suçlamalar mevcuttu. Borsa başlangıçta %51i kitli olarak girdi ve bu da bir çeşit “işlem ücreti madenciliği” olarak bilinen bir mekanizma ile açılabilirdi. Seçtikleri yöntem tabii ki birçok kullanıcı tarafından eleştiri yağmuruna tutulmalarına sebep olmuştu.

24 Saatlik Bakım

FCoin tüm tokenlarını yok etmenin kendi tercihleri olduğunu iddia etti. Ancak bir süre sonra sosyal medya hesaplarında sistemlerinin bakıma gireceğini açıkladılar. Bununla birlikte kripto varlıkların çekilmeleri konusunda çeşitli yönergeler yayınladılar.

Conmarketcap’ e bakıldığında 10.02.2020 tarihli verilere göre FCoin’in liste değeri 0 ABD doları olmakta. En az 101 saatlik bir süre boyunca hiçbir döviz hacmi güncellemesi yapılmamıştır. Bununla birlikte para çekme işlemlerini sadece e-posta üzerinden sağladıkları da bilinmekte, kullanıcılar varlıklarını göremiyor veya kontrol edemiyor. İşlemlerin gerçekleştiğinden emin olamıyorlar. Bu yüzden de platform kullanıcılarının, varlıklarını çekip çekemedikleri belirsizliğini korumaktadır.

11.02.2020 tarihli sosyal medya paylaşımlarında FCoin sistemlerindeki bakımın bittiğini duyurdu. Birtakım aksaklıklar meydana gelse de 2 gün içerisinde sistemlerin tamamen normale döneceğini ilettiler.

Ayrıca açıklamada kendilerini “dünyanın ilk tamamen şeffaf dijital varlık ticareti platformu” nitelendirdikleri gözden kaçmadı. Molly’nin iddiası doğru mudur değil midir şu anlık muamma ancak ilerleyen tarihlerde bu iddianın doğrulanıp doğrulanmayacağını göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar