Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63376.36
4.93%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3055
3.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.54
4.95%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $547.9
4.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Fed Valisi Ve Watchdog’dan Bitcoin Uyarısı!

Geçtiğimiz dönemde Facebook, Libra projesi ile merkez bankaları ve hükümetler için büyük bir tehdit olarak algılanan kripto para atılımını gerçekleştirmişti.

Clock
Paylaş
Fed Valisi Ve Watchdog’dan Bitcoin Uyarısı!

Fed Valisi ve Watchdog’dan önemli bir Bitcoin uyarısı gelmiş durumda. Geçtiğimiz dönemde Facebook, Libra projesi ile merkez bankaları ve hükümetler için büyük bir tehdit olarak algılanan kripto para atılımını gerçekleştirmişti.

Finansın dijitalleşmesi halen yeterince ciddiye alınmıyor.

728×90 muhabbit - Fed Valisi Ve Watchdog'dan Bitcoin Uyarısı!300x250 muhabbit - Fed Valisi Ve Watchdog'dan Bitcoin Uyarısı!

Sözler, ABD Federal Rezerv (Fed) Valisi Randal Quarles’e ait. Bu noktada Quarles, yetkili mecralara Bitcoin ve kripto paraların getirdiği “hızlı” değişikliklere bir an önce ayak uydurulması çağrısında bulunuyor.

Vali Quarles’e göre teknoloji ile birlikte gelen kripto paralar, gelenelsel finansın çehresini tamamen değiştirmek üzere. Bu noktada potansiyel faydalar getiren yeni teknolojiler aynı zamanda potansiyel riskler de barındırıyor.

Konuyla alakalı G20 Maliye Bakanları’nın katıldığı Suudi Arabistan’da yapılan toplantıda yeni teknolojilere ayak uydurmak adına getirilecek “hızlı düzenlemeler” yeni zorluklar ortaya çıkarabilir.

Libra Projesi özelinde, birçok hükümet ve merkez bankası geliştirilen projeye karşı. Sebep olarak ise birçok fiat para birimine bağlacak “stablecoin” projesinin yaygın kullanılan bir ödeme yöntemi haline gelmesi durumunda, devletlerin ekonomi üzerindeki kontrolünün azalacağı endişeleri belirtilmekte.

Avrupa Birliği’nde bulunan ülkeler, örneğin Fransa, Almanya ve İtalya, Avrupa Merkez Bankası tarafından çıkarılacak bir kripto para birimini net bir şekilde desteklerken, Facebook’un bu projeyi oluşturmasına son derece karşılar. Aynı şekilde bu ülkeler tarafından da sebep olarak ekonomi üzerindeki kontrolün azalması gösteriliyor.

Devletlerin karşıt duruşu sonucunda bilindiği üzere Visa, Mastercard, ve PayPal gibi kurumlar Libra Projesi’nden çekildiğini açıklamıştı.

Quarles’e göre Finansal İstikrar Kurulu Üyeleri stablecoinler de dahil olmak üzere dijital ödeme alanındaki hız ve gelişmelerin önemini kabul etmekteler.

Bu yeni projelere gerekli, düzenleyici ve denetleyici çözümleri geliştirme hızını arttırmak konusunda kararlıyız.

Dünya Rezerv Para Birimi

Bu hafta başlarında ABD’de, Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin doların “dünya rezerv para birimi” pozisyonu için bir tehdit olarak görülmüştü. Hafta başında Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi, konu ile alakalı iki araştırmacıyı mevcut riski araştırma konusunda görevlendirmişti.

ABD’nin dünya rezerv para birimi pozisyonunu kaybetme olasılığı ve olası etkileri uzun zamandır politikacılar ve ekonomistler arasında tartışılmakta. Bu konunun önemi aslında düşündüğünüzden çok daha fazla. Bir araştırmaya göre ABD’nin olası bir nükleer saldırıyı kaldırabilme kapasitesi, dünya rezerv para birimi pozisyonunu kaybetmesi sebebiyle oluşacak durumu kaldırabilme kapasitesinden daha yüksek.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar