Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63331.44
4.41%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3052.58
2.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.63
4.81%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $547.6
4.54%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Filipinler, Geniş Çaplı Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi Projesi Başlatıyor

Filipinler’in CBDC çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Clock
Paylaş
Filipinler, Geniş Çaplı Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi Projesi Başlatıyor

Filipinler, CBDCPh projesi adı altında geniş çaplı bir merkez bankası dijital parası (CBDC) pilot projesi başlatacak.

728×90 muhabbit - Filipinler, Geniş Çaplı Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi Projesi Başlatıyor300x250 muhabbit - Filipinler, Geniş Çaplı Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi Projesi Başlatıyor

Filipinlerin merkez bakası Bangko Sentral ng Pilipinas müdürü Benjamin E. Diokno 20 Nisan 2022 Çarşamba günü CBDC pilot projesinin duyurusu yaptı. Diokno, Washington DC’de Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) düzenlediği Financial Inclusion Policymakers İttifakı’nın 14. yıl toplantısında proje hakkında konuştu.

Diokno, projenin sektörler arası bir ekip tarafından yönetileceğini ve “Uluslararası standart belirleme organlarından ve farklı kurumlardan gelen danışmanların, tüm dünyada CBDC geliştirme, uygulama konusunda eğitim ve bilgi paylaşımına dayanacağını” söyledi. Ayrıca proje hakkında şunları söyledi:

“Filipinler ödeme sistemini daha da güçlendirecek, geniş çaplı CBDC projeleri için BSP’nin orta ve uzun vadeli yol haritasının oluşturulmasında kritik öneme sahip.”

Yapılan toplantıda konu hakkında hazırlanmış sunumda şunlar belirtildi:

“Perakende ödeme ve finansal kapsam reformlarının uygulanmasındaki ilerleme göz önüne alındığında, Filipinler perakende CBDC’nin kullanımı için uygun bir yer.”

Sunumda ayrıca 2013’te aylık perakende ödeme hacminin %1’i, 2018’de %10’u, 2020 sonunda ise %20,1’i dijital formlar halinde olduğu belirtilmiş. Tüm devlet maaşlarının da dijital olarak ödendiğinin altı çizilmiş.

Filipinler, CBDC projesinde neler planladı?

Merkez Bankası, sınır ötesi ödemeler, hisse senedi menkul kıymet ödemeleri ve gün içi likidite tesisi (ILF) için geniş çaplı CBDC‘yi kullanmayı düşünüyor. Şimdilik ILF otomatik değil. Mali Eylem Görev Gücü geçtiğimiz günlerde Filipinler’i Kara Para Aklamayla Mücadele ve Terörizm standartlarının Finansmanıyla Mücadele konusunda yetersiz olarak tanımladı.

Ülke, CBDC çalışmalarına 2021 yılında başladı. Ayrıca Singapur Para Otoritesi ve Mauritius Merkez Bankası ile dijital para alanlarında bilgi alışverişi ve kapasite geliştirme konusunda mutabakat muhtırası imzaladı.

Filipinler, fintech, İslami bankacılık ve CBDC’lerin finansal kapsayıcılıktaki rolü üzerine Uluslararası Yerleşimler Bankası çalışmasında da yer aldı.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar