Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66786.01
-0.84%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3447.01
-1.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.43
4.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.3
-1.25%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Finansal Hizmetler Komitesi, Kripto Para Düzenlemeleri İçeren Tasarıyı Kabul Etti

Tasarının yürürlüğe girebilmesi için Senato, ABD Temsilciler Meclisi ve Başkan Biden’ın onayından geçmesi gerekiyor.

Clock
Paylaş
ABD Finansal Hizmetler Komitesi, Kripto Para Düzenlemeleri İçeren Tasarıyı Kabul Etti

ABD Temsilciler Meclisi’ne bağlı en önemli komitelerden biri olan Finansal Hizmetler Komitesi, kripto para dünyasında regülasyonlar için büyük önem taşıyan bir yasa tasarısını kabul etti.

“Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası” adıyla bilinen kanun tasarısı, 35’e 15’lik bir oyla geçerken, iki parti üyesinden de destek aldı. Tasarının yürürlüğe girebilmesi için Senato, ABD Temsilciler Meclisi ve Başkan Biden’ın onayından geçmesi gerekiyor.

728×90 muhabbit - ABD Finansal Hizmetler Komitesi, Kripto Para Düzenlemeleri İçeren Tasarıyı Kabul Etti300x250 muhabbit - ABD Finansal Hizmetler Komitesi, Kripto Para Düzenlemeleri İçeren Tasarıyı Kabul Etti

SEC’in etki alanı daraltılırken, CFTC’ye daha fazla yetki veriliyor

Tasarı, bir kripto paranın menkul kıymet mi yoksa emtia mı olduğu konusunda net açıklamalar içeriyor ve regülasyon gücünü özellikle Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) veriyor. Aynı zamanda, teklifin kabul edilmesi durumunda CFTC’ye 120 milyon dolarlık ek bütçe verilmesi de planlanıyor.

Ancak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da sürecin dışında bırakılmıyor. İki kurumun ortak kurallar çıkarabilmesini sağlayan tasarı, özellikle NFT’ler ve merkeziyetsiz finans (DeFi) ile ilgili de önemli maddeler içeriyor.

Tasarının kabulü, bazı demokrat ve cumhuriyetçi milletvekillerinden tepki alsa da Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, bu kararı olumlu değerlendirdi. Cumhuriyetçiler, yasanın kripto endüstrisine açıklık getireceğini ve SEC’in dijital varlık endüstrisine yönelik sıkı baskısını hafifletmeyi amaçladıklarını belirtti. Bu tasarıyla SEC’nin yetkilerinin tamamı kaldırılmasa da etki alanının daraltılması hedeflendi.

20 Temmuz tarihinde meclise sunulan bu yasa tasarısı ile ABD’de düzenleyici netlik sağlanması amaçlanıyor. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi için önünde uzun bir yol var.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar