Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65926.1
-1.22%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3473.46
0.20%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.31
-2.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.6
0.45%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

First Republic Bank’ın Çöküşü, Bölgesel Banka Hisselerinde Satışa Yol Açtı!

Satın alma haberinin ardından JPMorgan’ın hisseleri %2 arttı ve bankayı Dow Jones borsasında en çok kazanan banka haline getirdi.

Clock
Paylaş
First Republic Bank’ın Çöküşü, Bölgesel Banka Hisselerinde Satışa Yol Açtı!

2008 yılından bu yana ABD bankacılık sektörünü vuran en büyük krizin üçüncü büyük zayiatı olan First Republic Bank’ın çöküşünün ardından bugün (01.05.2023) birçok bölgesel kredi kuruluşunun hisseleri de düştü.

ABD’nin önde gelen bankalarından JPMorgan, First Republic Bank‘ı satın almak için ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na (FDIC) bankanın varlıklarının çoğu için 10.6 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Ancak First Republic Bank’ın batması, sektör genelinde bir satış baskısı da yarattı. Bu satış baskısı, piyasalardaki risk iştahını azaltırken, aynı zamanda hisse senetleri ve tahviller düşüş yaşadı.

728×90 muhabbit - First Republic Bank'ın Çöküşü, Bölgesel Banka Hisselerinde Satışa Yol Açtı!300x250 muhabbit - First Republic Bank'ın Çöküşü, Bölgesel Banka Hisselerinde Satışa Yol Açtı!

İlginizi çekebilir: JPMorgan, First Republic Bank’i Satın Aldı!

First Republic Bank’ın batması, banka sektöründeki diğer oyuncuları etkiledi. Özellikle, bölgesel bankalar hisse senetlerinde sert düşüşler yaşadı. Bankacılık sektörü analistleri bu düşüşlerin, birçok bölgesel bankanın yüksek riskli kredilerde uzmanlaşması ve daha düşük faiz oranları nedeniyle kârlılıkta yaşanan zayıflıkların bir yansıması olduğunu belirtti.

Hisselerdeki düşüş, ABD ekonomisinde genişleyen regülasyonlarının ve artan rekabetin bir neticesi olabilir. Bazı analistler, ABD ekonomisindeki yavaşlamaya işaret eden sinyaller olduğunu ve bu durumun bölgesel bankaların hisselerine zarar verebileceğini söyledi.

Ancak bazı yatırımcılar ise bölgesel bankaların hala iyi bir yatırım fırsatı sunabileceğine inanıyor. Özellikle, faiz oranlarının yükselmesi ve ekonomik büyüme beklentileri, bölgesel bankaların gelecekteki kârlılığına katkıda bulunabileceği düşünülüyor.

Güncelleme 02.05.2023: Dün JP Morgan’ın First Republic’i satın almasının ardından JPMorgan Chase’in başkanı ve CEO’su Jamie Dimon bankacılık krizinin bittiğini söylemişti. Ancak krizin normalde bir haftada sona ermesi gerekirken 2 aydır devam ediyor.

Bugün ABD Bölgesel Banka Hisse Senetleri:

  • PacWest, $PACW: %30 düşüş
  • Western Alliance, $WAL: %25 düşüş
  • Metropolitan Bank, $MCB: %21 düşüş
  • HomeStreet, $HMST: %15 düşüş
  • Zions Bank, $ZION: %10 düşüş
  • KeyCorp, $KEY: %7 düşüş
  • HarborOne, $HONE: %6 düşüş
  • Citizens Financial, $CFG: %5

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar