Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66409.05
0.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3252.9
2.77%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.98
1.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.2
0.69%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Fitch Ratings: Düzenlemeler, Stablecoin Gelişimi İçin Gerekli!

Fitch Ratings, düzenlemelerin stablecoin gelişimi için elzem olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Clock
Paylaş
Fitch Ratings: Düzenlemeler, Stablecoin Gelişimi İçin Gerekli!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından tanınan istatiksel derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, düzenlemelerin stablecoin gelişimi için elzem olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Fitch Ratings tarafından bugün (21 Aralık 2021) yayımlanan rapora göre, geliştirilmiş bir düzenleme sistemi, stablecoin’lerin “kredi risklerini” ortadan kaldırabilir. Avrupa Birliği’nin kripto para ve stablecoin sektörüne yönelik düzenlemeleri taslak hâlinde yayımlayan ilk “büyük” ekonomi olduğunu ifade eden Fitch, stablecoin ihraççılarının tıpkı bankalar ve elektronik para kurumları gibi düzenlemelere tabi tutulması gerektiğini açıkladı.

728×90 muhabbit - Fitch Ratings: Düzenlemeler, Stablecoin Gelişimi İçin Gerekli!300x250 muhabbit - Fitch Ratings: Düzenlemeler, Stablecoin Gelişimi İçin Gerekli!
market degeri en yuksek 5 stablecoin fitch ratings - Fitch Ratings: Düzenlemeler, Stablecoin Gelişimi İçin Gerekli!

Fitch Ratings, şu anda işlem gören stablecoin’lerin çoğunluğunun ABD dolarına endeksli olmasından dolayı ABD’nin düzenleyici yaklaşımının sektörün orta vadeli gelişiminin anahtarı olacağını öngörüyor.

Stablecoin İhraççıları Bankalara Meydan Okuyabilir!

Fitch Ratings, stablecoin ihraççılarının mevduat kabul eden kurumlar olarak faaliyet gösterecek tüzükleri kabul etmeleri hâlinde öngördüğü olayları da sıraladı. Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings’e göre böyle bir durumda Stablecoin ihraççıları, mevcut bankalara ve potansiyel olarak banka dışı ödeme sağlayıcılarına meydan okuyabilir.

Fitch Ratings, kullanıcıların yasal hakları ve rezerv varlıkları gibi konularda bir belirsizliğin hüküm sürdüğünü ifade ediyor. Bu konularda yapılacak stablecoin düzenlemelerinin temelinde şeffaflığın yer almasının, stablecoin ihraççılarının kredi profilini değerlendirirken en önemli unsur hâline geleceğini de ekliyor.

Fitch Ratings, yeni sektörler için yönetişim ve operasyonel risklerin genellikle yüksek olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden de kripto para sektörünün henüz test edilmemiş, “benzersiz” yapısal zorluklarının stablecoin ihraççıları için daha “kötü” bir hâl alabileceği ile raporunu sonlandırıyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar