Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63428.87
2.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3467.97
1.04%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.29
-2.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415
0.51%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Florida Hükümeti Dolandırıcılara Karşı Uyardı!

ABD Florida eyaleti, dolandırıcıların kullandığı yöntemleri açıkladı.

Clock
Paylaş
Florida Hükümeti Dolandırıcılara Karşı Uyardı!

Florida Tarım ve Tüketici Hizmetleri Bakanlığı (FDACS), otomatik arama (robocall) dolandırıcılığına karşı bir uyarı yayımladı. Kurum, otomatik aramalar aracılığıyla gelen ve kredi kartı veya kripto para ile ödeme isteyen aramalara dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Otomatik aramalar konusunda müşterilerin şikayetlerinin artış gösterdiğini belirten kurum; İcra Bürosunu, telefon şirketlerine robocall trafiğini taşımaktan kaçınmaları için emir vermeye yönlendirdi. Dolandırıcıların, potansiyel müşterilere uyguladıkları yöntemleri dikkate alan FDACS, gelen aramanın dolandırıcıdan olup olmadığını anlamak için 5 madde yayımladı:

Binance BannerBinance Banner

  • Acil İşlem Gerektiriyor: Araç teminatlarının devam etmesi için acil işlem yapılması gerekiyor diyen bir arama, SMS veya mail alınırsa bu dolandırıcılık yöntemidir.
  • Sahte İddialar: Başka bir şirketin, sadece araba satıcısının yapabileceği araç taksitlerini genişletmeyi teklif etmesi de bir dolandırıcılık yöntemidir.
  • Sahtekarlık: Dolandırıcılar aracın üretildiği şirketi tanıdıklarını ya da güvenilen bir şirkette çalıştıklarını iddia edebilir.
  • Kişisel Bilgi İsteme: Sosyal Güvenlik Kurumu numarası, ehliyet numarası veya kredi kartı bilgilerinin istenilmesi dolandırıcılık yöntemidir.
  • Ödeme Yöntemi: Ödeme yöntemi olarak hediye kartı veya kripto para isteniyorsa kesinlikle dolandırıcılık yöntemidir.

Floridalı Kurum, Yetkililerin Kişisel Bilgi İstemeyeceğini Belirtti

Kurum, Florida sakinlerinden kripto paralar ile ödeme yapmaktan kaçınmalarını istedi. Ayrıca, FDACS’daki hiçbir yetkilinin Sosyal Güvenlik veya kredi kartı gibi kişisel bilgileri istemeyeceğini yineledi. Kurum, konu hakkında şunları söyledi:

“Sadece sahtekarlar bu tarz ödemelere ihtiyaç duyar ve bir kez para gönderdiğinizde muhtemelen o parayı bir daha geri alamazsınız.”

Paylaşılan uyarıda, kripto para ile yapılan ödemelerin izinin takip edilmesinin imkansız olduğu belirtildi. Ancak, Velodrome ve Curve Finance gibi çeşitli kuruluşlar blok zincirinin doğasından faydalanarak saldırganlar tarafından çalınan fonları geri alabilmişti.

Ayrıca ABD Kongre Üyesi Brad Sherman, 5 Eylül 2022 Pazartesi günü yaptığı açıklamada kripto para ekosisteminin çok büyüdüğünü ve artık kripto paraları yasaklamanın bir seçenek olmadığını açıkladı. Sherman, siyasi bağışların ve kripto para lobiciliğinin, kripto para birimlerini yasaklamayı imkansız hale getirdiğini belirterek, şunları ekledi:

“Başlangıçta yasaklamadık çünkü bunun önemli olduğunu fark etmedik ve şimdi yasaklayamıyoruz çünkü arkasında çok fazla para ve güç var.”

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar