Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65474.46
-1.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3511.61
-2.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.33
-5.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.8
-1.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

FTX’ten Çalınan 477 Milyon Doların Arkasında Ruslar mı Var?

FTX’in iflasını açıklaması ile birlikte aynı gün borsadan 477 milyon dolar çalınmıştı. Saldırının arkasında Rus bağlantıları olabilir.

Clock
Paylaş
FTX’ten Çalınan 477 Milyon Doların Arkasında Ruslar mı Var?

FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried’in mahkemesi sürerken, şaşırtıcı ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son ayrıntı ise borsadan çalınan paraların, Rusya ile bağlantısının olabileceğinin anlaşılması oldu.

FTX, 11 Kasım 2022 tarihinde iflas başvurusunda bulunmuştu. Aynı günün ilerleyen saatlerinde borsaya, 477 milyon dolar kayba sebep olan bir saldırı yapıldı.

728×90 muhabbit - FTX'ten Çalınan 477 Milyon Doların Arkasında Ruslar mı Var?300x250 muhabbit - FTX'ten Çalınan 477 Milyon Doların Arkasında Ruslar mı Var?

FTX Saldırısının Arkasında Rusya İhtimali

Saldırı sonrası çalınan fonların büyük bir kısmı, beş gün boyunca hareketsiz kaldı. Ardından 65.000 ETH’lik tutarın büyük bir kısmı, RenBridge kullanılarak Bitcoin blok zincirine aktarıldı.

Saldırganlar daha sonra bir mixer kullandılar. RenBridge aracılığıyla dönüştürülen 4.536 BTC’nin yaklaşık 2.849 adeti, ChipMixer’de kullanıldı ve bir kısmı kripto para borsalarına gönderildi.

Blok zinciri istihbarat firması Elliptic, saldırının arkasında güçlü bir olasılık olarak Rusya ile bağlantı olabileceğini belirtti. Özellikle ChipMixer aracılığıyla takip edilebilen çalınmış varlıkların önemli bir kısmının, Rusya ile ilişkilendirilmiş suç organizasyonlarının fonları ile ilişkisi olduğu görülüyor.

Muhtemel Şüpheliler Kimler?

Elliptic’in araştırmasında, borsanın kripto varlıklarına erişimi olan FTX çalışanları hakkında şüpheler ortaya çıkıyor. FTX’in iflası esnasında yaşanan karmaşık olaylar düşünüldüğünde, bir iç çalışanın bu varlıkları çalabileceği şüpheleri güçleniyor.

Elliptic ayrıca, FTX’in zayıf güvenliğini de ele alarak, dış bir tarafın da saldırıyı gerçekleştirebileceği üzerinde duruyor. FTX’in yeni CEO’su, şirketin varlıklarına erişim sağlayan anahtarlarda şifreleme olmadığını ve bir çalışanın Alameda Research’ten şirketin kripto varlıklarına erişim sağlayan özel milyon doların üzerinde varlık çaldığını açıklamıştı.

Bir diğer detay ise Sinbad mixerinin kullanılması. Bu kullanım, işin arkasında Kuzey Koreli Lazarus Group’un da olabileceğine de işaret ediyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar