Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66991.64
-5.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3222.73
-8.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.12
-18.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $581.4
-5.19%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Geoffrey Hinton, Yapay Zekanın Zararları Konusunda Uyarıyor!

Geoffrey Hinton, yapay zekanın potansiyel zararları konusundaki endişelerini rahat ifade edebilmek için Google’daki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Clock
Paylaş
Geoffrey Hinton, Yapay Zekanın Zararları Konusunda Uyarıyor!

Yapay zeka çalışmalarıyla tanınan Geoffrey Hinton, yapay zekanın dünyaya verebileceği potansiyel zararlar konusundaki endişelerini rahat ifade edebilmek için Google’daki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Hinton; New York Times’a verdiği röportajda, yapay zekanın faydalı kullanımlarına rağmen teknolojinin sorumsuzca kullanılabileceğinden ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceğinden korktuğu için çalışmalarından dolayı biraz pişmanlık duyduğunu da itiraf etti.

728×90 muhabbit - Geoffrey Hinton, Yapay Zekanın Zararları Konusunda Uyarıyor!300x250 muhabbit - Geoffrey Hinton, Yapay Zekanın Zararları Konusunda Uyarıyor!

Hinton’ın asıl endişesi, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri arasındaki rekabetin dünya çapında bir düzenleme olmadığı takdirde büyük bir yarışa yol açacak olması.

“Beş yıl önce nasıl olduğuna ve şimdi nasıl olduğuna bir bakın. Aradaki farkı alın ve ileriye doğru yayın. Bu korkutucu.”

Geoffrey Hinton

Geoffrey Hinton, 1986’da sinir ağlarının teorik gelişimini popülerleştirmesi ve 2012’de görüntüleri tanıyabilen bir ağ yaratmasıyla tanındı. Hinton’un çalışmaları, Stable Diffusion ve MidJourney gibi mevcut üretken sanat modellerinin geliştirilmesinde çok önemliydi ve OpenAI’nin GPT-4’ü görüntülerle etkileşime girebilecek hale getirme çabalarına zemin hazırladı.

Yapay Zekanın (AI) Riskleri

Hinton; internette sahte görüntüler, videolar ve metinler çoğalırsa insanların gerçeği ayırt etmekte zorlanabileceğinden bahsediyor. Üretken yapay zeka gelişmeye devam ettikçe, sahte ve manipülatif içerik yaratıcıları bu araçları insanları kandırmak ve kafalarını karıştırmak için kullanabilir.

Ayrıca yapay zekanın gelecekte işleri nasıl etkileyebileceği konusunda da Hinton oldukça endişeli. ChatGPT gibi sohbet robotları şu anda çok işe yarıyor gibi görünse de nihayetinde kişisel asistanlar, muhasebeciler ve çevirmenler gibi rutin görevleri yerine getiren insanların yerini zamanla alabilir. Yapay zeka bazı monoton işleri üstlense de, sonunda sosyal dengeyi bozabilir.

Hinton, yapay zekanın uzun vadede analiz ettiği verilerden sonra beklenmedik davranışlar geliştirmesi nedeniyle insanlık için bir tehdit oluşturmasından korkuyor. Yapay zeka sistemleri eğer kendi kodlarını üretir ve çalıştırırsa bu bir sorun haline gelebilir.

Hinton, çeşitli alanlarda (erotik sohbetlerden tıbbi teşhislere kadar) yapay zeka gelişmelerinin katlanarak ilerlemesinden endişe duyan binlerce teknoloji lideri ve araştırmacıdan sadece biri. Geçtiğimiz ay, tanınmış iş insanları tarafından yayınlanan ve imzalanan bir mektupta ”yeterli kontroller oluşturulana kadar yapay zeka gelişimine ara verilmesi” çağrısında bulunulmuştu. Ancak Hinton bu mektubu imzalamadı.

Hinton’un yapay zeka konusundaki son tutumu, teknolojinin hızıyla ilişkili riskler ve zorluklar konusunda artan bir farkındalığın sonucunda gelişti. Hinton, her geçen gün daha da yaklaştığını söylediği bir senaryoyu önlemek için hayatının işinden istifa etmesi gerektiğini düşündü.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar