Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56325.69
9.40%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3230.01
3.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.38
5.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.3
2.76%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Google 8 Yanıltıcı Kripto Para Uygulamasını, Play Store’dan Kaldırdı

Google yanıltıcı kripto para uygulamalarını Play Store’dan kaldırdı.

Clock
Paylaş
Google 8 Yanıltıcı Kripto Para Uygulamasını, Play Store’dan Kaldırdı

Google, yasa dışı bir bulut madenciliği hizmeti için ücret talep ederek, kripto para yatırımcılarını kandırmayı amaçlayan 8 kripto para mobil uygulamasını Play Store’dan kaldırdı.

Kripto para yatırımcılarını veyahut “kolay yoldan para kazanmak isteyenleri” hedefleyen bu yanıltıcı kripto para uygulamaları son dönemlerde Google üzerinde bir artış göstermişti. Hileli bir şekilde yüksek gösterilen başarı oranları ile dikkatsiz kullanıcıları avlayan bu uygulamalar oldukça popüler bir dolandırıcılık şekli oldu.

Trend Micro’nun en son araştırması, yasal bir bulut madenciliği hizmeti çalıştırmak gibi “sahte” bir gerekçeyle aylık ücret alarak kripto para yatırımcılarını sömüren 8 mobil uygulamanın keşfine yol açtı.

Araştırmada derinlere inilmesiyle, Google bünyesinde barındırılan kripto para madenciliği uygulamaları gibi gözüken kötü amaçlı uygulamaların, kullanıcıları ücretli reklam izletmeye ve aslında var olmayan bir bulut madenciliği hizmeti için ödeme yapmaya teşvik ettiği ortaya çıktı.

Kandırılan kullanıcılar aylık 15 dolar gibi bir ücretin yanı sıra “madencilik yeteneklerini artırmak için” ek bir ücrete de tabi tutuluyordu. Bununla birlikte bazı sahte madencilik uygulamalarının kullanıcılardan ön ödeme talebi de olduğu öğrenildi.

Binance BannerBinance Banner

Dikkatli Olun! Google Üzerinde Hâlâ Yanıltıcı Uygulamalar Mevcut!

Bildirilen sahte kripto para uygulamaları arasında BitFunds, Bitcoin Miner, Daily Bitcoin Rewards, Crypto Holic, MineBit Pro, Bitcoin 2021 ve Ethereum Pool Mining Cloud gibi kripto para madencilik hizmetleri de yer almakta. Listede ayrıca Bitcoin Pool Mining Cloud Wallet adlı bir kripto para cüzdan hizmeti de yer alıyor.

Araştırmanın bulguları Google’a bildirilmiş ve Google, 8 yanıltıcı kripto para uygulamasını Play Store’dan kaldırmış olsa dahi “sahtekâr” uygulamaların sonu yok. Trend Micro, 100 binden çok indirmesi bulunan birçok yanıltıcı kripto para uygulaması tespit ettiğini iddia etmekte. Şirketin iddialarına göre şu anda Play Store’da 120’den fazla sahte kripto para uygulaması mevcut.

“Kripto para madenciliği yapmayan ve kullanıcıları uygulama içi reklamları izletmeye teşvik ederek kandıran bu uygulamalar, 2020 yılının Temmuz ayından 2021 yılının Temmuz ayına kadar 1 yıllık sürede dünya çapında 4.500’den fazla kullanıcıyı etkiledi.”

trend mıcro

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar