Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67396.58
-3.18%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3782.09
1.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.75
-5.10%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.5
-3.47%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Güney Afrika, Kripto Para Düzenlemeleri İçin 2022’yi Bekliyor!

Düzenleyici kurum, yatırımcıları korumak adına bazı önlemler alacak.

Clock
Paylaş
Güney Afrika, Kripto Para Düzenlemeleri İçin 2022’yi Bekliyor!

Bloomberg tarafından 10 Aralık tarihinde yayımlanan bir habere göre, Güney Afrika finansal düzenleyicisi 2022 yılında kripto paralar ile ilgili düzenlemeler getirmeyi planlıyor.

728×90 muhabbit - Güney Afrika, Kripto Para Düzenlemeleri İçin 2022'yi Bekliyor!300x250 muhabbit - Güney Afrika, Kripto Para Düzenlemeleri İçin 2022'yi Bekliyor!

Güney Afrika’nın Finansal Sektör Davranış Otoritesi (FSCA), ülkedeki özellikle savunmasız yatırımcıları korumak adına düzenleyici bir çerçeve hazırlayacak. Bu girişimin asıl nedeni olarak ise ülkede artan kripto para dolandırıcılıkları nedeniyle yatırımcıların büyük zararlar yaşaması gösteriliyor.

Bilindiği üzere son dönemlerde, kripto paralar ile ilgili dolandırıcılık faaliyetlerinde önemli derecede artış meydana geldi. Bu faaliyetlerin sonucunda ise yatırımcılar milyarlarca dolar kaybetti. Hatta son olarak Güney Afrika’da şu anda kapatılan bir kurumdaki iki kardeşin, yatırımcılardan 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin çaldığı ortaya çıktı. Bu gibi durumlar da düzenleyici kurumların dünya genelinde inceleme başlatmasına neden oldu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan FCSA yetkilisi Unathi Kamlana, şu ifadelere yer verdi:

“Burada asıl istediğimiz şey, yatırımcıların anlamadıkları ve potansiyel olarak yüksek riskli ürünlere karşı müdahale etmektir.”

Güney Afrika’nın en büyük mali düzenleyicisi kurumunun başındaki isim olan Unathi Kamlana’ya göre yeni girişim katı kuralları içerecek. Çünkü Kamlana, FCSA’nın yatırımcıları potansiyel olarak riskli planlardan korumanın bir yolu olarak sağlam bir kripto para gözetiminin ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda getirilecek olan kripto para düzenlemeleri, kripto para birimi ticaretini ve ülkenin finansal piyasaları arasındaki dengeyi sağlayacak hükümler içerecek.

FCSA yöneticisi, kurumun aslında kripto paraları Güney Afrika’nın finansal istikrarı için büyük riskler oluşturmadığını ancak düzenleyeme ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Kamlana ayrıca FCSA’nın kripto para birimlerini bir para birimi olarak değil finansal bir varlık olarak gördüğünü de belirtiyor.

Ortaya çıkan bu son girişim ülkedeki düzenlemeler kapsamında atılan ilk adım değil. Hatırlanacağı üzere Aralık 2019’da Güney Afrika Merkez Bankası, para birimi kontrol önlemleri kapsamında, kripto paraların kullanım alanlarını kontrol altına almak üzere plan yapıldığını açıklamıştı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar