Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66048.7
0.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3552.5
4.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30
1.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $605.4
1.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güney Kıbrıs, Kripto Para Hizmet Sağlayıcılarına Sıkı Düzenlemeler Getiriyor

Güney Kıbrıs Hükümeti, “Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Bastırılması Yasası”nda değişiklikler önerdi.

Clock
Paylaş
Güney Kıbrıs, Kripto Para Hizmet Sağlayıcılarına Sıkı Düzenlemeler Getiriyor

Güney Kıbrıs, düzenlenmemiş kripto para hizmet sağlayıcılarına karşı ciddi yaptırımlar uygulayarak kripto para sektörünün düzenlenmesini güçlendirmeyi hedefliyor. Güney Kıbrıs Hükümeti, “Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Bastırılması Yasası”nda değişiklikler önerdi.

728×90 muhabbit - Güney Kıbrıs, Kripto Para Hizmet Sağlayıcılarına Sıkı Düzenlemeler Getiriyor300x250 muhabbit - Güney Kıbrıs, Kripto Para Hizmet Sağlayıcılarına Sıkı Düzenlemeler Getiriyor

Bu değişiklikler, Güney Kıbrıs’ı, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen uluslararası standartlara ve MONEYVAL raporundaki önerilere uygun hale getirmeyi amaçlıyor.

Kripto para hizmet sağlayıcıları, CySEC’e kaydolmalı

Önerilen değişikliklere göre, kripto varlık ticareti yapan şirketler de dahil olmak üzere CSP’ler olarak bilinen kripto para hizmet sağlayıcıları, ülkenin finansal düzenleyicisi olan Güney Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (CySEC) kaydolmak zorunda. Bu şarta uymamak, 350 bin euro’ya kadar para cezası ve beş yıla kadar hapis cezası ya da her ikisi de dahil olmak üzere ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hükümet, bu cezaları, özellikle kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi riskler göz önüne alındığında, teknolojideki ilerlemelere paralel olarak, sektörde sıkı tedbirler olarak gerekçelendirdi.

Güney Kıbrıs, lisanssız kripto para hizmet sağlayıcılarına karşı sıkı önlemler alan tek ülke değil. Malta gibi ülkeler, kripto para düzenlemelerini ihlal edenlere altı yıla kadar hapis cezası ve 15 milyon euro’ya kadar para cezaları uyguluyor. Benzer şekilde, Fransa ve İrlanda gibi diğer ülkeler de çeşitli yaptırımlarla beraber hapis cezası ve önemli para cezaları gibi düzenlemeler getirdiler.

Ancak yeni düzenlemeleri içeren taslak, Güney Kıbrıs Barolar Birliği’nin eleştirilerine neden oldu. Barolar Birliği, diğer AB üyesi ülkelerde zaten kayıtlı olan kripto para hizmet sağlayıcılarının neden Güney Kıbrıs’ta tekrar kaydolmaları gerektiğini sorguladı. Ek olarak ise, kripto para hizmet sağlayıcılarına müşteri ve işlem bilgilerini paylaşmayı gerektiren “Seyahat Kuralı”nın yasaya dahil edilmesini önerdiler. Ayrıca, Güney Kıbrıs’ın mevcut mevzuatında yapılacak gerekli değişikliklerin “Seyahat Kuralı”nın zamanında uygulanmasını sağlayacağına dair güvence verdiler.

Buna karşılık, Maliye Bakanlığı, yasanın AB içinde tek bir pazar işleyişiyle uyumlu olduğunu belirtti. Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (CySEC) diğer AB ülkelerindeki kayıtlarına bakmadan Kıbrıs’ta hizmet veren CSP’ler üzerinde yetkiye sahip olduğunu vurguladılar. Bu değişiklik önerisi şu anda Parlamento Hukuk İşleri Komitesi tarafından inceleniyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar