Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65167.38
1.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3144.41
3.07%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.31
2.98%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $568.1
1.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güney Kore CBDC İçin Bir Adım Daha Attı!

Güney Kore CBDC çalışmalarını hızlandırıyor.

Clock
Paylaş
Güney Kore CBDC İçin Bir Adım Daha Attı!

Güney Kore Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için pilot platform oluşturmak üzere bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini ve merkez bankası destekli bir dijital para birimi oluşturmaya bir adım daha yaklaşacağını açıkladı.

Kore Bankası, 24 Mayıs tarihinde Reuters’ta yayımlanan bir habere göre, bir test ortamında CBDC başlatmanın pratikliklerini araştırmak için açık bir teklif verme süreci aracılığıyla bir ortak aradığını söyledi.

728×90 muhabbit - Güney Kore CBDC İçin Bir Adım Daha Attı!300x250 muhabbit - Güney Kore CBDC İçin Bir Adım Daha Attı!

Merkez bankası yetkilisi, yeni girişimin küresel finansal sistemdeki hızlı değişikliklere ayak uydurmak için yapıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde düşüyor. Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sistemindeki hızla değişen değişikliklere hazırlanmaktır.”

Habere göre, bankanın pilot CBDC platformu ticari bankaların ve perakende satış noktalarının simülasyonlarını, cep telefonlarıyla test ödemelerini, fon transferlerini ve mevduatları içerecek. Pilot programın Ağustos ayından, Aralık 2021’e kadar sürmesi planlanıyor.

Merkez Bankaları CBDC’ye Yöneldi

Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından yapılan bir ankete göre, dünya nüfusunun beşte birini temsil eden merkez bankalarının önümüzdeki üç yıl içinde kendi dijital para birimlerini çıkarması muhtemel görünüyor.

Bu kapsamda Çin’den İngiltere’ye ve İsveç’e kadar olan merkez bankaları, finansal sistemlerini modernize etmek, kripto para birimlerinden gelen tehdidi önlemek ve yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için dijital para birimleri geliştirmeye çalışıyor. Hatta Türkiye’nin de yakın zaman önce böyle bir çalışma başlattığı biliniyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar