Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65463.36
0.97%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3159.8
4.28%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.7
11.47%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $568.6
1.77%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore, Kripto Para Gelirlerinden %20 Vergi Alacak!

Yerel haber merkezi Pulse’un haberine göre Güney Kore Hükumeti, kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelirden %20 oranında vergi almayı düşünüyor.

Clock
Paylaş
Güney Kore, Kripto Para Gelirlerinden %20 Vergi Alacak!

Güney Kore’de Bitcoin trading işlemlerinizden 100 dolar kazandıysanız 20 doları hükumete! Evet yanlış duymadınız, Güney Kore Hükumeti, kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelirden %20 oranında bir vergi almayı düşünüyor.

Yerel haber merkezi Pulse’un yaptığı habere göre, daha önce Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nın Emlak Vergisi Ofisi kripto para borsası vergi planını gözden geçirmişti. Şimdi ise Gelir Vergisi Ofisi kripto para borsası vergi planını gözden geçirecek.

728×90 muhabbit - Güney Kore, Kripto Para Gelirlerinden %20 Vergi Alacak!300x250 muhabbit - Güney Kore, Kripto Para Gelirlerinden %20 Vergi Alacak!

Güney Koreli uzmanlar, hükumetin kripto para ticaretini bir “sermaye kazancı” olarak değil de “diğer gelir” olarak kabul ettiği görüşü yayılmaya başladı.

Pulse’un haberi de bu görüşü destekler biçimde. Haberde Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nın izleyeceği yolun belli olmadığı ancak kripto para borsasından elde edilen gelirlerin gayrimenkuller gibi sermaye kazancı olarak değil de diğer gelirler olarak kabul edilmesinin daha muhtemel olduğu geçiyordu.

Güney Kore’deki diğer gelirlerin vergisi, toplam yan gelirin %40’ının %20’si alınarak hesaplanıyor. Toplam diğer gelirden kalan %60 ise vergiden düşülebilir olarak kabul ediliyor.

Güney Kore kripto topluluğunda bir aydan fazladır konuşulan bir konu olan trading işlemlerinden vergi alımı konusunun netleşmesi için, Ulusal Vergi Dairesi’nden (National Tax Service (NTS)) açıklama gelmesi bekleniyor.

Ulusal Vergi Dairesi (NTS) zaten bir süredir yabancıların kripto market üzerinden elde ettikleri geliri, diğer gelir olarak kabul etmeye başlamıştı. Bu da bir süredir kripto borsasından doğrudan olmasa da dolaylı bir verginin alımı demekti. Ve hatta geçtiğimiz günlerde Bithumb Borsasına stopaj vergisi adı altında 69 milyon dolarlık bir vergi tahsilatında bulundu. Bithumb Borsası da bu yüklü verginin geçersiz kılınması için soluğu mahkemede aldı.

Sadece Güney Kore’de olmamakla beraber birçok ülke kripto borsalarından vergi alınması gerektiğini düşünüyor ve hatta bunun için gerekli adımları atıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar