Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63252.25
-4.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3087.94
-5.14%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.49
-6.26%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $547.7
-5.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güney Kore Kripto Para Piyasasının Değeri, 2021’de 45.9 Milyar Dolara Ulaştı!

Bu rakama; Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit’ten gelen toplam kripto para işlemlerinin yüzde 95’ini oluşturan Kore-won itibari parası (fiat) hakim oldu.

Clock
Paylaş
Güney Kore Kripto Para Piyasasının Değeri, 2021’de 45.9 Milyar Dolara Ulaştı!

Güney Kore’deki kripto para piyasasının değeri; ülkenin düzenleme kurumu Mali Hizmet Komisyonu’nun (FSC) yeni araştırmasına göre, 2021’in sonunda 55 trilyon won’a (45.9 milyar dolar) kadar yükselmiş görünüyor.

Düzenleyici politikaları arasında en katı kuralları uygulayan ülke, Güney Kore olarak biliniyor. 2021 yılı boyunca Güney Kore, yeni Seyahat Kuralı ve Müşterinizi Tanıyın gereksinimleri için düzenli olarak uyarılarda bulundu.

728×90 muhabbit - Güney Kore Kripto Para Piyasasının Değeri, 2021'de 45.9 Milyar Dolara Ulaştı!300x250 muhabbit - Güney Kore Kripto Para Piyasasının Değeri, 2021'de 45.9 Milyar Dolara Ulaştı!

Bununla birlikte, 2021’deki düzenleyici incelemeye rağmen Güney Kore kripto varlık piyasası yeni zirvelere yükseldi.

Güney Kore ile ilgili diğer haberler için tıklayabilirsiniz.

Güney Kore’de 24 Lisanslı Kripto Para Borsası Var

FSC, 24 lisanslı kripto varlık borsasının işlem verilerini analiz etti ve Güney Kore kripto borsalarındaki günlük işlemlerin 11,3 trilyon won’a (9,4 milyar dolar) ulaştığı sonucuna vardı. 24 borsanın birleşik işletme karı ise 3,37 trilyon won’a (2,8 milyar dolar) kadar ulaştı. Toplam dokuz kripto varlık borsası ise geçen yıl net zarar bildirdi.

Guney Kore - Güney Kore Kripto Para Piyasasının Değeri, 2021'de 45.9 Milyar Dolara Ulaştı!
Güney Kore

Ülkedeki kripto varlık ticareti piyasasına en çok Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit’ten gelen toplam kripto para işlemlerinin yüzde 95’ini oluşturan Kore-won itibari parası (fiat) hakim oldu.

Düzenlemelerden sonra 200 Kripto Para Borsası Kapandı

Aslında won’un Güney Kore kripto varlık pazarına hakim olması, 2021’deki bir düzenlemeye dayanıyor.

Yürürlüğe giren yeni kripto varlık düzenlemesine göre; kripto para borsalarının sertifikalı bir banka ile birlikte çalışmaları ve kullanıcıların da gerçek isimleriyle banka hesapları açması gerekiyor.

Bu düzenlemeler; bankalarla ortak olmayı ya da buna benzer herhangi bir hizmet sunmayı kabul etmediği için, o dönem ülkede yaklaşık 200 küçük ve orta ölçekte kripto para borsası kapandı.

Özel cüzdanlardan işlemler yasaklandı ve belirli bir miktarın üzerindeki işlemler kayıt altına alındı. Resmi kurumlarla uyumlu çalışmak isteyenler ise katı gizlilik yasalarına uymak zorunda kaldı.

The Korea Herald haber sitesi tarafından yayımlanan FSC raporu, ülkede toplam 15,3 milyon kayıtlı kripto para borsası kullanıcısı olduğunu ve bunların yalnızca 5,58 milyonunun 2021’de alım satıma katıldığını gösteriyor. Bu 5,58 milyon kullanıcının yaklaşık 3,1 milyonu kripto varlığına sahip görünüyor.

Koreli düzenleyiciler, 2021 yılının son çeyreğinde kripto varlık kazançlarına yüzde 20 vergi uygulanmasına odaklanmışlardı. Fakat piyasaya yönelik net düzenlemeler olmadığı için vergi politikası bir yıl daha ertelendi.

Ayrıca Güney Kore, yakın geçmişte NFT’lerle ilgilenmeye başladı ve NFT’ler için vergi düzenlemeleri yayımlayan ilk ülkelerden biri olma ihtimali yüksek görünüyor.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar