Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64258.27
-1.04%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3506.6
-0.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.36
-1.26%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.6
-0.87%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Güney Kore Merkez Bankası, Dijital Para Konulu Kitap Çıkardı!

Güney Kore CBDC adımlarını hızlandırıyor.

Clock
Paylaş
Güney Kore Merkez Bankası, Dijital Para Konulu Kitap Çıkardı!

Güney Kore Merkez Bankası, gelecekteki bir merkez bankası dijital para biriminin sorunsuz işlemesini ve kullanışlılığını sağlamak için ele alınması gereken yasal konular hakkında bir kitap yayımladı.

728×90 muhabbit - Güney Kore Merkez Bankası, Dijital Para Konulu Kitap Çıkardı!300x250 muhabbit - Güney Kore Merkez Bankası, Dijital Para Konulu Kitap Çıkardı!

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Kore Bankası, 2021 yılında merkez bankası dijital para biriminin dağıtımını test edeceğini duyurmuştu. Bu kapsamda banka 08 Şubat tarihinde yayımlamış olduğu kitabı ile CBDC hazırlıklarının birden çok alanda devam ettiğini göstermiş oldu.

Konu ile ilgili olarak Kore medyasında yer alan haberlere göre kitap, gelecekteki bir CBDC’nin başarılı bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için yasada revizyon çağrısında bulunuyor. Kore Bankası, Nisan 2020’de yeniden başlayan ve bu yılın Aralık ayında sona erecek olan 22 aylık CBDC pilot programındaki işlemleri yönetmek için özellikle blok zinciri teknolojisini kullanıyor

Para biriminin 2021’deki dağılımını test etmek ve teknolojik gelişmeleri takip etmek için, birinci ve ikinci aşamalardaki ilk operasyonel analizlere odaklanmanın ardından bu projenin üçüncü aşamasını temsil ediyor. 

Merkez Bankası, projenin arkasındaki motivasyonları ve gelecekteki dijital para biriminin potansiyel faydaları hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Nakitten dijital para birimine dönüşüm, GSYİH’yı yüzde 3’e kadar artırabilir. Para biriminin dijitalleşmesi, para dolaşımını hızlandıracak ve bakım maliyetlerini azaltacaktır. Ayrıca, genel olarak hükümetin para yönetimini geliştirerek negatif faiz oranlarını gerçekleştirmenin etkili bir yolu olacaktır.”

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmaları ülkeler tarafından ciddi anlamda araştırılmaya ve kullanım alanları denenmeye başladı. Bu alanda öncü ülkenin Çin olduğu biliniyor. Bilindiği üzere Çin CBDC çalışmaları kapsamında pilot testlerini hızla sürdürüyor. Hatta son yayımlanan bir habere göre deneme aşamasındaki CBDC için bir donanım cüzdanı çıkarılacağı duyuruldu.

Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar