Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65940
-0.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3392.11
-2.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.94
-3.37%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $580.8
-0.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore’nin Borsalara Lisans İçin Verdiği Süre Sona Eriyor! Tahmini Kayıp 2,6 Milyar Dolar!

Clock
Paylaş
Güney Kore’nin Borsalara Lisans İçin Verdiği Süre Sona Eriyor! Tahmini Kayıp 2,6 Milyar Dolar!

Güney Kore kripto para borsalarını düzenleme konusunda oldukça ciddi adımlar atmaya devam ediyor. 22 Temmuz 2021 tarihinde, kripto para borsalarına kayıt olmaları için 24 Eylül tarihine kadar müddet verdiğini açıklamıştı.

Güney Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu’nun kripto para borsalarına verdiği süre yaklaşık 10 gün sonra dolacak. Süre dolmak üzereyken bazı tahminler de yapılmaya başlandı.

728×90 muhabbit - Güney Kore'nin Borsalara Lisans İçin Verdiği Süre Sona Eriyor! Tahmini Kayıp 2,6 Milyar Dolar!300x250 muhabbit - Güney Kore'nin Borsalara Lisans İçin Verdiği Süre Sona Eriyor! Tahmini Kayıp 2,6 Milyar Dolar!

2,6 Milyar Dolar Buhar Olup Uçacak!

Financial Times’ın dün (12 Eylül 2021) yayımladığı habere göre, 24 Eylül tarihinde Güney Kore’de yaklaşık 2,6 milyar dolarlık dijital varlık yok olabilir. Güney Kore’nin Finansal İşlem Raporları Yasası, tüm kripto para borsalarının 24 Eylül’e kadar Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) kaydolmasını şart koşmuştu.

Ülkenin mevcut kara para aklamayı önleme ve KYC (müşterini tanı) prosedürlerine uymak için kripto para borsalarının yerel bankalara kaydolması ve müşterileri için “gerçek isim” içeren müşteri hesapları oluşturması gerekiyor.

Düzenleyici gerekliliklerini karşılayamayan kripto para borsalarının müşterilerine 17 Eylül 2021 tarihine kadar olası bir “kapanış” hakkında bilgilendirme yapmaları gerekmekte.

Financial Times’ın haberine göre, Güney Kore’de hizmet veren 60 kripto para borsasından üçte ikisi yani yaklaşık olarak 40 borsa henüz kayıt işlemini gerçekleştirmedi. Durum böyle olunca uzmanlar bir “bank run/banka kaçışı“” senaryosu hakkında uyarılarda bulundu.

Peki “banka kaçışı” nedir? Bazı müşteriler, şirketin kapanacağından korkarak paralarını çekmeye çalışır. Bazen şirketin rezervinden çok daha fazla para çekme işlemi gerçekleştiğinde müşterilerin işlemleri kabul edilemez. Yani müşteri parasını çekemez.

42 Kimchi Coin Tarihe Karışacak!

Güney Koreliler tarafından geliştirilen kripto paralara Kimchi Coin adı veriliyor. Ve Kore Üniversitesi Kripto Para Araştırma Merkezi’nin Başkanı Kim Hyoung-Joong’un tahminlerine göre, 24 Eylül tarihinde yaklaşık 42 Kimchi coin’in tarihe karışması bekleniyor.

Financial Times’ın paylaştığı kripto para sektörü verilerine göre, Güney Kore’deki kripto para ticaretinin yaklaşık %90’ı altcoin’ler üzerinden yürütülüyor. Bununla birlikte büyük çoğunluğunun “Kimchi coin” olduğu ifade ediliyor.

Yani sadece yerel borsalarda listelenen bu Kimchi coin’lerin yokluğu, Güney Kore kripto para piyasalarını derin bir şekilde etkileyebilir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar